Ogród

Kwiaty na balkon – jakie wybrać? Jak zatrzymać lato?

Ogród

Aktualizacja:

Kwiaty na balkonie mogą totalnie odmienić jego wygląd. Przy wybieraniu roślin warto jednak kierować się warunkami, jakie są one w stanie znieść. Jakie kwiaty na słoneczny, południowy balkon będą odpowiednie?

Kwiaty doniczkowe na bardzo słoneczny balkon muszą spełniać pewne wymagania. Źle dobrane gatunki roślin mogą zepsuć całą pieczołowicie przygotowaną kompozycję. Zatem przed przystąpieniem do planowania należy koniecznie sprawdzić, czy wybrane rośliny będą czuły się dobrze w miejscu dla nich przygotowanym.

Zobacz też: Lotos – roślina do akwarium i do oczka wodnego. Gatunki, uprawa i pielęgnacja >>> 

Balkon od strony południowej – charakterystyka warunków

Balkon usytuowany od południa jest pełen słońca, a jak powszechnie wiadomo, większość kwiatów za nim przepada, zatem trudno o lepsze miejsce do uprawy roślin kwitnących. Takie warunki są jednak dosyć trudne i niektóre rośliny mogą sobie z nimi nie poradzić. Intensywne nasłonecznienie może doprowadzić do poparzeń kwiatów , a także do niedoborów wody, która w pełnym słońcu wyparowuje niezwykle szybko. Dodatkowo na takim balkonie powietrze jest ciepłe i suche. Takie warunki upodobały sobie różne szkodniki, do których należą na przykład przędziorki. Są bardzo uciążliwe i kiedy już raz się pojawią, to bardzo trudno się ich pozbyć. Preparaty na przędziorki są często nieskuteczne, a ich działanie może także mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.

Pielęgnacja roślin na balkonie znajdującym się od strony południowej

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku kwiatów na bardzo słonecznym balkonie jest ich podlewanie. Ziemia w pojemnikach wysycha bardzo szybko i podczas upałów rośliny trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie . Co kilka dni należy je także dokarmiać nawozem przeznaczonym dla roślin balkonowych. Warto wiedzieć, że ziemia w czarnych plastikowych doniczkach będzie się nagrzewała jeszcze szybciej, co może spowodować zniszczenie korzeni. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pojemników metalowych. Najlepiej, żeby donice dla roślin były duże i wykonane z materiału, który utrudnia parowanie i nagrzewanie się podłoża. Świetnie sprawdzą się na przykład pojemniki ceramiczne lub drewniane.

Zobacz też: Znaczenie kwiatów – jaka jest symbolika popularnych gatunków? >>> 

Kwiaty na bardzo słoneczny balkon

Jest wiele gatunków kwiatów, które będą się dobrze czuły na nasłonecznionym balkonie. Oprócz bylin i roślin jedno- i dwuletnich dobrym pomysłem będą rośliny pnące na bardzo słoneczny balkon , a także małe krzewy. Oto niektóre z nich:

  • Petunia ogrodow a ( Petunia ×hybrida ) – jest to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Na rynku znajdziemy wiele odmian, które mogą dorastać od 20 do 100 centymetrów. Roślina kwitnie bardzo obficie od czerwca do października. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, a także czerwone i niebieskie. Często spotykane są odmiany dwubarwne. Petunie to rośliny jednoroczne, warto wiedzieć, że wydzielają charakterystyczny zapach, który nie każdemu może się spodobać.
  • Pelargonia rabatowa ( Pelargonium zonale ) – krótkowieczna bylina o gęstym pokroju, dorastająca do 30–50 centymetrów wysokości. Na uwagę zasługują karbowane na brzegach liście o intensywnym zapachu oraz kwiaty w różnych kolorach – od białego przez różowy i czerwony po fioletowy, a także wielobarwne. Pojawiają się zazwyczaj od kwietnia do października.
  • Lobelia przylądkowa ( Lobelia erinus ) bardzo atrakcyjna roślina jednoroczna o wielu odmianach. Dorasta do 10–25 centymetrów wysokości. Kwiaty lobelii przylądkowej są drobne i mogą być różowe, białe, a także niebieskie i purpurowe, o różnych odcieniach. Czas kwitnienia przypada na okres od czerwca do października.
  • Werbena ogrodowa ( Verbena ×hybrida ) – w naszym kraju z powodu klimatu uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Ma zwarty pokrój i osiąga od 20 do 45 centymetrów wysokości. Kwitnie od czerwca do października na biało, różowo, czerwono, fioletowo, a nawet żółto.
  • Bugenwilla okazała ( Bougainvillea spectabilis ) – to dobry przykład pnącza, które sprawdzi się na balkonie o wystawie południowej. Roślina pochodzi z Brazylii, a jej największą ozdobą są piękne, okazałe, intensywnie różowe kwiaty, które w naszych warunkach można podziwiać od kwietnia do września.
  • Złocień krzewiasty ( Argyranthemum frutescens ) – to krzew, który może dorastać do 50–100 centymetrów wysokości. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Ma ciekawe białe kwiaty z żółtym środkiem, które przypominają nieco kwiaty chryzantemy. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Na rynku można znaleźć wiele odmian o kwiatach żółtych, różowych i czerwonych. Roślina może być uprawiana jako pienna.
  • Lawenda wąskolistna ( Lavandula angustifolia ) – to bardzo popularna i powszechnie znana krzewinka, która nie tylko jest ozdobą, ale ma także korzystny wpływ na zdrowie. Na uwagę zasługują zwłaszcza intensywnie pachnące fioletowe kwiaty, które pojawiają się od lipca do sierpnia. Roślina osiąga od 30 do 80 centymetrów wysokości.

Zobacz też: Trzykrotka – uprawa, pielęgnacja i najciekawsze odmiany >>> 

Kwiaty na słoneczny balkon – kompozycje

Przy tworzeniu kwiatowych kompozycji na ciepły balkon warto ograniczyć się do 2–3 gatunków stonowanych kolorystycznie . Ciekawą kompozycję można uzyskać na przykład z połączenia białej pelargonii z kocimiętką. Można także posadzić razem kilka odmian tego samego gatunku o różnych kolorach kwiatów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości