Trzykrotka prezentuje się niezwykle atrakcyjnie głównie dzięki wspaniałym liściom. Warto poznać tę roślinę nieco bliżej i zrobić dla niej miejsce w swoim wnętrzu czy ogrodzie. Co trzeba o niej wiedzieć, zanim zacznie się ją uprawiać?
Rośliny o ozdobnych liściach są bardzo cenną grupą zarówno do ogrodów, jak i wnętrz. Ciekawym przykładem jest trzykrotka o licznych gatunkach, z których każdy na pewno wybierze coś dla siebie.
Więcej:
- Wypalanie traw – co trzeba wiedzieć?
- Cynie w ogrodzie – popularne gatunki i odmiany, uprawa i pielęgnacja
- Pomysły na prezent dla ogrodnika
Trzykrotka – co to takiego?
Trzykrotka (Tradescantia) jest rośliną z rodziny komelinowatych (Commelinaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Trzykrotki to około 70 różnych gatunków, z których typowym jest trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana). Rośliny te to byliny o płożących pędach, choć nie jest to regułą. Całobrzegie, jajowate liście są często ułożone skrętolegle lub naprzemianlegle. Mogą się zwężać u nasady, niekiedy są siedzące. Kwiaty trzykrotki są zazwyczaj małe, niepozorne, a także promieniste, trójkrotne i kolorowe. Owocem u trzykrotki jest trójkomorowa torebka z jednym lub dwoma nasionami.
Trzykrotka – odmiany i gatunki
Jedną z najpopularniejszych odmian tej rośliny jest trzykrotka wirginijska – Tradescantia virginiana, czyli trzykrotka ogrodowa. Jest to bylina rabatowa o kępiastym pokroju. Osiąga do około 60 centymetrów wysokości. Ma długie, ciemnozielone, delikatnie wygięte liście o długości 30 centymetrów. Łodygi z kolei są wyprostowane, a w górnej części mogą być rozgałęzione. Dużym atutem rośliny jest długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w maju i kończy w lipcu. Kwiaty są zazwyczaj niebieskie, jednak mogą być także różowe lub białe. W dzień są otwarte, natomiast na wieczór się zamykają. Roślina nadaje się do sadzenia na rabatach jako element kompozycji naturalistycznych w parkach czy ogrodach przydomowych. Wymaga stanowiska w półcieniu lub słonecznego, z glebą wilgotną i próchniczną o obojętnym odczynie. W czasie suszy wymaga podlewania. Im więcej wody w podłożu, tym lepiej znosi nasłonecznienie.
Trzykrotka wirginijska – odmiany, na które warto zwrócić uwagę
- trzykrotka wirginijska ‘Bilberry Ice’ – dorasta do 50 centymetrów wysokości, ma ciekawe, dwubarwne kwiaty, różowe wewnątrz i białe na obrzeżach. Można ją sadzić na rabatach bylinowych lub przy zbiornikach wodnych;
- trzykrotka wirginijska ‘Charlotte’ – odmiana o pięknym fioletowym zabarwieniu kwiatów. Trzykrotka fioletowa ładnie prezentuje się posadzona przy oczku wodnym, strumyku czy nad jeziorem;
- trzykrotka wirginijska ‘Innocence’ (trzykrotka biała) – odmiana o malowniczych, białych kwiatach z ciemnofioletowym wnętrzem. Kwitnie stopniowo od czerwca do sierpnia.
Trzykrotka Andersona – Tradescantia × andersoniana
Jest to bylina, która może dorastać do 50–60 centymetrów wysokości. Kwitnie dość obficie na fioletowo od czerwca do września. Jednak każdy kwiat kwitnie tylko przez jeden dzień. Na rynku można znaleźć różne odmiany tej trzykrotki o niebieskich, białych, fioletowych czy niebieskofioletowych kwiatach. Roślina preferuje stanowisko w półcieniu z żyzną i wilgotną, dobrze zdrenowaną glebą. Można ją sadzić nie tylko na rabatach, ale i w pojemnikach. Trzykrotka Andersona nie jest zaliczana do wymagających, jednak na wiosnę warto dokarmiać ją nawozem wieloskładnikowym. W środku lata, co jest dość nietypowe, poleca się roślinę przyciąć nisko. Powinna wówczas szybko odbić i powtórzyć kwitnienie. Czynność ta pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się rośliny w ogrodzie.
Trzykrotka zwisła – Tradescantia zebrina
To gatunek trzykrotki (zwany również pasiatką zwisłą) o zwisającym pokroju i pędach dorastających do 1 metra długości. Jest to roślina doniczkowa uprawiana w naszym kraju we wnętrzach, a jej największym walorem są ozdobne liście. Wyróżniają się kolorem zielony lub szarozielony i dwoma charakterystycznymi srebrzystymi pasami. Spodnia część liścia jest bordowoczerwona, co sprawia, że roślina prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. W tym gatunku to liście odgrywają główną rolę, ponieważ kwiaty tej trzykrotki są nieduże, niepozorne. Mają po trzy różowofioletowe płatki i białe pylniki. Pasiatka zwisła wymaga dostępu do światła, jednak powinno ono być rozproszone. Z tego względu najlepiej ustawić ją przy wschodnim lub północno-zachodnim oknie. W doniczce powinna znaleźć się warstwa drenażu. Roślinę trzeba regularnie podlewać, ponieważ podłoże powinno być stale wilgotne. Raz w tygodniu przy podlewaniu dobrze zastosować także nawóz. Trzykrotka zwisła lubi zraszanie, zwłaszcza latem. Na zimę powinno się ją przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze minimum 16℃. Wiosną warto ją z kolei przyciąć i przesadzić do świeżego podłoża.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN