Cynie w ogrodzie – popularne gatunki i odmiany, uprawa i pielęgnacja

Cynia
Shweta Kanhai / EyeEm/Getty Images
Źródło: EyeEm
Wyjątkowo dekoracyjne i zachwycające swoją oryginalnością cynie można podzielić na wiele gatunków i odmian. Jeśli chcesz odmienić ogród, sadząc w nim kwiaty cynii, musisz poznać ich wymagania uprawowe. Sprawdź, kiedy siać cynie i jak prawidłowo o nie zadbać, aby pięknie kwitły.

Kolorowe cynie to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, które świetnie nadają się na rabaty. Najpiękniej prezentują się w większych grupach obejmujących jeden gatunek, jednak odpowiednio dobrane, mogą stworzyć również niesamowite kompozycje międzygatunkowe. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany cynii, które warto mieć na działce, i sprawdź, jak powinna wyglądać ich uprawa oraz pielęgnacja.

Cynie – ciekawe gatunki i odmiany

Cynia jest rośliną dość często spotykaną w ogrodach. W uprawie popularne są zwłaszcza dwa gatunki, czyli cynia wytworna oraz cynia wąskolistna, istnieje jednak szereg innych atrakcyjnych wizualnie sadzonek, na które warto zwrócić uwagę. Rośliny z tego rodzaju cechują się niezwykłą różnorodnością odmianową. Do najciekawszych gatunków i odmian cynii zalicza się:

  • cynia wytworna (jakobinka) – egzemplarze tego gatunku osiągają od 60 do 100 cm wysokości, charakteryzują się sztywnymi pędami i delikatnym owłosieniem na liściach oraz łodygach. Okres kwitnienia cynii wytwornej przypada na miesiące od czerwca do października. Wśród odmian tego gatunku można spotkać egzemplarze kwitnące na czerwono, żółto, purpurowo, biało czy fioletowo. Cynia wytworna świetnie prezentuje się na rabatach i jako kwiat cięty;
  •  cynia daliowa – typowy gatunek jednoroczny osiągający 50–90 cm wysokości. Swoje kwitnienie rozpoczyna w czerwcu, a kończy w październiku. Charakteryzuje się pięknymi, wypukłymi koszyczkami kwiatowymi. Cynia daliowa może być sadzona na rabatach międzygatunkowych. Jej najciekawsze odmiany to ‘Polar Bear’ o zielonobiałym odcieniu, ‘Eldorado’ w kolorze łososiowym oraz fioletowa ‘Purple Prince’;
  • cynia meksykańska (wąskolistna) – cechą charakterystyczną sadzonek tego gatunku jest krzaczasty i niski pokrój. Przeciętna wysokość cynii wąskolistnej to 40–50 cm, co sprawia, że roślina świetnie prezentuje się na niskich i średnich rabatach, w towarzystwie innych cynii lub kwiatów o podobnych wymaganiach uprawowych. Kwitnie od lipca do października. Ta wysoka i piękna roślina świetnie prezentuje się jako kwiat cięty, można z niej tworzyć bukiety;
  • cynia chryzantemowa – jej egzemplarze osiągają około 60 cm wysokości. Rośliny tego gatunku kwitną od lipca do września. Cynia chryzantemowa wyróżnia się dużymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany występują w kolorach czerwonym (‘Red Man’), koralowym (‘Coral Pink’) lub różowopomarańczowym (‘Empress’);
  • cynia liliput – gatunek zbliżony wyglądem do cynii daliowej, jednak o znacznie niższej wysokości. Jak wskazuje nazwa, jest to roślina karłowa, osiągająca przeciętnie około 30 cm wysokości. Ma drobne, kolorowe kwiaty. Charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi pędami. To roślina idealna do posadzenia na obwódkach rabat, a także do uprawy doniczkowej.

Cynie – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Cynie to kwiaty ogrodowe, które lubią ciepłe i słoneczne stanowiska. Warto sadzić je w miejscach osłoniętych przed silnymi podmuchami wiatru. Ilość światła ma w przypadku tych roślin ogromne znaczenie. Im bardziej zacienione stanowisko, tym słabsze kwitnienie i wolniejszy wzrost cynii.

Sadzonki cynii preferują glebę żyzną i dobrze przepuszczalną, o dużej wilgotności. Rośliny można sadzić na podłożu gorszej jakości, w takim przypadku należy jednak wymieszać ziemią ogrodową z kompostem. Warto wspomóc ich rozwój poprzez systematyczne nawożenie. W uprawie cynii raz na dwa tygodnie stosuje się nawóz płynny.

Cynia potrzebuje obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Do zabiegów pielęgnacyjnych należą także regularne odchwaszczanie oraz ściółkowanie podłoża, które zapobiega szybkiemu wyparowywaniu wody z powierzchni ziemi.

Kiedy sadzić cynie?

Cynie ogrodowe można samodzielnie wysiać z nasion. Należy je kupić w sklepie ogrodniczym i umieścić w skrzynkach znajdujących się w ciepłym miejscu (jeśli temperatura pozwala – na parapecie); najlepiej zrobić to na początku marca. Pochodzące z centrów ogrodniczych sadzonki dorosłe zaleca się kupować dopiero w maju – pod koniec tego miesiąca można wysadzić je na stałe miejsce w ogrodzie. Pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami roślin, w zależności od gatunku i odmiany, warto zachować odstęp – co najmniej 15 cm w przypadku odmian niskich i około 25 cm w przypadku odmian wysokich.

Zobacz też:

Zobacz film: Jeden z najpiękniejszych ogrodów na świecie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!