Ogród

Jak zasadzić egzotyczne rośliny? Przygotuj je na wiosnę

Ogród

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosnyDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Bataty, kłącza imbiru i kurkumy, awokado, ananas - samo zdrowie i sama przyjemność dla kubków smakowych. Czy wiecie, że te egzotyczne rośliny warto pobudzić do życia już w lutym? Łukasz Skop w materiale dla Dzień Dobry TVN podpowiada, jak to zrobić.

Rośliny egzotyczne - jak zasadzić bataty?

Mogłoby się wydawać, że w lutym nie warto zajmować się pielęgnowaniem i sadzeniem roślin, ponieważ jest na to jeszcze za wcześnie. Okazuje się jednak, że to idealna pora na pobudzenie do życia roślin egzotycznych, które powinniśmy odpowiednio przygotować na nadchodzącą wiosnę. Większość z nich kiełkuje bardzo powoli, stąd rekomendowany pośpiech, by zdążyły rozwinąć się jeszcze przed latem.

Łukasz Skop, ogrodnik, który w Dzień Dobry TVN prowadzi cykl "Co z tego wyrośnie?", pokazał widzom programu kilka przydatnych trików na szybkie i skuteczne ukorzenienie się roślin. Pod lupę wziął między innymi słodkiego ziemniaka.

- Taką dorodną bulwę batata trzeba przekroić na dwie części, a następnie włożyć obie połówki do pojemniczków, które napełnimy wodą. Ustawiamy je na słonecznym parapecie i obserwujemy. Czekamy, aż zaczną pojawiać się pierwsze kiełki. Uzupełniamy też poziom wody tak, by bulwa była zawsze w niej zanurzona. Kiedy pojawią się kiełki, będzie można je oderwać i przesadzić bezpośrednio na grządki. Mniej więcej około połowy maja - wyjaśnia ekspert.

Przygotuj rośliny na wiosnę - jak zasadzić kłącza kurkumy i imbiru?

Z reportażu Łukasza Kowalskiego o sadzeniu egzotycznych roślin dowiadujemy się także, jak postępować z kłączami popularnych przypraw, owoców i warzyw.

- Do napełnionej ziemią doniczki wkładamy kłącze imbiru i dosypujemy tylko troszkę więcej ziemi, żeby lekko zakryć z wierzchu. W podobny sposób sadzimy kłącza kurkumy. Też umieszczamy je tuż pod powierzchnią ziemi. Do jednej takiej doniczki posadźmy nie więcej niż dwa kłącza, żeby mogły w czasie sezonu trochę się rozrosnąć - radzi Łukasz Skop.

Jak ukorzenić ananasa, a jak zasadzić awokado? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo. Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, warto zajrzeć na Player.pl, gdzie udostępnione są wszystkie odcinki programu.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości