Sport i fitness

Jak wybrać odpowiedni rower? Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednośladu

Sport i fitness

Sezon rowerowy już otwarty, a sklepy oferujące jednoślady przechodzą istne oblężenie. Trudno się temu dziwić. Od kilku tygodni niemal cały swój czas spędzamy w domach, przez co brak aktywności fizycznej coraz bardziej nam doskwiera. W programie rozmawialiśmy o tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru, aby spełnił wszystkie nasze sportowe oczekiwania.

Sezon rowerowy

Wraz z początkiem wiosny i pierwszymi wyższymi temperaturami serwisy rowerowe pękają w szwach od natłoku klientów, którzy chcą skorzystać z pięknej pogody i udać się na przejażdżkę rowerową. Nie każdy jednak dysponuje potrzebnym do tego sprzętem. Jak wybrać odpowiedni dla nas rower? Pierwszą rzeczą, którą musimy ustalić, jest to, do czego nasz wymarzony jednoślad będzie nam służył. Sklepy oferują bogaty wybór rowerów do jazdy miejskiej, turystycznej, sportowej czy wyczynowej.

Tych rowerów o różnym charakterze jest naprawdę sporo

– zauważył Mateusz Rybczyński, były kolarz szosowy, ekspert rowerowy, właściciel sklepów rowerowych w Poznaniu.

Dodatkowo, przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy rower, którym jesteśmy zainteresowani jest odpowiedni dla naszego wzrostu i wagi. Ważne, aby pojazd, na którym będziemy jeździć był przystosowany do naszych umiejętności oraz stanu zdrowia.

Jak wybrać rower?

Najważniejszym elementem roweru jest rama. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na jej geometrię oraz materiał z którego została wykonana. Niemniej ważny jest widelec, koła i hamulce. Dopiero po sprawdzeniu tych elementów powinniśmy zainteresować się osprzętem, czyli przerzutkami.

Sprzęt najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym. Dzięki temu możemy nie tylko przymierzyć się do roweru, ale również przejechać się na nim i upewnić, że jest dla nas właściwy. W obecnej sytuacji nie zawsze jest to możliwe, dlatego przeglądając sklepy internetowe należy zwrócić szczególną uwagę na geometrię interesującego nas modelu:

Każda porządna strona internetowa powinna mieć geometrię danego roweru i tutaj najważniejszy jest przekrok, czyli długość kończyny dolnej do krocza. To należy sobie zmierzyć i sprawdzić w geometrii czy taki rozmiar dany model posiada

– wytłumaczył ekspert.

Zapytany o to, jak dobrać rower do naszej wagi, odpowiedział:

Producenci mają bardzo różne limity wagowe – 100, 110, 120 kg. Specjalnie dla osób cięższych buduje się wzmocnione koła, do 140 kg. To jest taki temat poważniejszy, ale każdy porządny sklep i serwis rowerowy powinien sobie z tym bardzo dobrze poradzić

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Do tych miejsc warto wybrać się na dwóch kółkach

Chowamy sanki, wyciągamy rowery. Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy? "Nic na siłę"

Jak przygotować rower na wiosnę? Ekspert wyjaśnił, na jakie elementy należy zwrócić uwagę

Pozostałe wiadomości