Ogród

Jak uratować pleśniejące rodziny? Poznaj rady ogrodnika

Ogród

Biały nalot na powierzchni ziemi w doniczce często świadczy o tym, że roślina ma problem z pleśnią. Jak trzeba wtedy zareagować? W najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" wyjaśniał to Łukasz Skop. Ogrodnik podał także przepis na domowy preparat pleśniobójczy.

Biały kożuch na roślinach - co oznacza?

Zimą rośliny doniczkowe nie mają lekko. Zaczynają dolegać im różne choroby, które sprawiają, że ich wygląd z dnia na dzień zaczyna się zmieniać.

- Pierwszym objawem zbliżających się kłopotów jest pojawienie się białego kożuszka. Jeśli w dotyku jest włóknisty, czasami grudkowaty, to prawdopodobnie kamień, który wytrąca się z twardej wody - mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

- Jeśli chcemy się go pozbyć, to podlewajmy rośliny wodą miękką - przegotowaną albo destylowaną - radził autor cyklu Co z tego wyrośnie?".

Pleśń na roślinach - jak ją rozpoznać?

Ogrodnik zdradził naszym widzom, jak rozpoznać, że nasze roślinki zaatakowała pleśń. Zignorowanie białego nalotu może skutkować chorobami roślin, a w końcu zwiędnięciem.

- Biały kożuch może powodować pleśń. Można odróżnić ją od osadu tym, że wygląda jak pajęczynki. Od niej mogą zacząć się problemy i rozwój chorób grzybowych. Jeśli na powierzchni jest już pleśń, to grzyb jest już w całej donicy - przestrzegał Łukasz Skop.

Jak pozbyć się pleśni z roślin?

Nasz ekspert w kilku prostych krokach pokazał, jak zwalczyć pleśń, która zaatakowała nasze rośliny doniczkowe.

- Usuwamy sadzonkę ze starej ziemi, następnie środkiem grzybobójczym dezynfekujemy korzenie. Dobrym sposobem jest także cynamon - posypanie nim korzeni sprawi zahamowanie rozwoju grzyba. Tak przygotowane sadzonki wkładamy z powrotem do doniczki - ważne, żeby była to nowa doniczka i świeża ziemia. To pierwsze kroki do wyeliminowania chorób grzybowych - podkreślił.

Jak chronić rośliny przed pleśnią?

Pleśń nie rozwinie się, jeśli roślinki będą miały dostęp do przepływu świeżego powietrza.

- Do pozbycia się pleśni musimy zredukować wilgotność powietrza. Jeśli stroją blisko okna, to musimy je odstawić dalej, gdzie będzie trochę sucho - powiedział Łukasz Skop.

- Poza tym pleśń nie lubi przepływu świeżego powietrza. Należy więc rozstawić doniczki z dala od siebie. Warto też nakłuć powierzchnię ziemi w donicy, tym samym wpuszczając tam ziemię - pleśń będzie miała utrudnione warunki rozwoju - wyjaśniał.

Oprysk z ząbków czosnku

Pleśń atakującą nasze rośliny jesteśmy w stanie zwalczyć domowymi sposobami. Potrzebujemy do tego tylko czosnku.

- Wyciskamy na początek 25 g obranych ząbków czosnku. Oprysk uzyskujemy na zimno, zalewając czosnek zimną wodą i odstawiając na 15 minut. Następnie przecedzamy wszystko przez sitko. Przed wykonaniem oprysku, roztwór musimy rozcieńczyć, dolewamy tyle wody, ile mamy roztworu - instruował nas ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości