Dom

  Moczarka to popularna roślina akwariowa pochodząca z Ameryki Północnej. Obecnie występuje w całej Europie, uważana jest nawet za gatunek inwazyjny. W Polsce najbardziej znana jest moczarka kanadyjska – w akwarium sprawdzi się również moczarka argentyńska. Moczarka jest ceniona przez akwarystów ze względu na szybkie tempo wzrostu i niskie wymagania, często można ją również spotkać w przydomowych oczkach wodnych.

  Rośliny ogrodowe wieloletnie to dobre rozwiązanie dla osób, dla których coroczne sadzenie nowych kwiatów jest zbyt uciążliwe. Z gatunkami wieloletnimi nasz ogród zawsze będzie się prezentował efektownie. Podpowiadamy, jakie rodzaje roślin wieloletnich wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować.

  Uprawa buraka cukrowego nie wszędzie daje owocne plony, ponieważ wymaga on odpowiednich, dość wymagających warunków naturalnych. W przypadku roślin dwuletnich, takich jak burak cukrowy, uprawa jest opłacalna ze względu na możliwość wykorzystania każdej jego części w różny sposób.

  Dbanie o kukurydzę nie jest trudne, a plony przydają się w różnych gałęziach gospodarki. Warto poznać bliżej tę roślinę, aby lepiej dbać o własną uprawę, a także zwiększyć swoją świadomość gospodarczą w tym zakresie.

  Uprawa kapusty jest rozpowszechniona na polskich polach, ogrodach lub działkach. Dlaczego? Kapusta jest bardzo zdrowym warzywem, które można jeść przez cały rok i dodatkowo ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Uprawia się ją do kiszenia, jedzenia na surowo czy robienia przetworów.

  Kalafior i jego uprawa cieszy się w Polsce dużą popularnością. Kalafior jest często kupowanym warzywem kapustnym, ze względu na jego smak, różnorodne możliwości przyrządzenia, jak i walory odżywcze. Jest łatwo dostępny, niedrogi i cechuje się małą liczbą kalorii.

  Pietruszka naciowa (Petroselinum crispum subsp. crispum) i korzeniowa (Petroselinum crispum subsp. crispum) to dwa różne gatunki roślin jadalnych. Ich wymagania różnią się od siebie, dlatego warto przyjrzeć się szczegółowej charakterystyce. Uprawa pietruszki może być prowadzona zarówno w warunkach rolniczych, jak i w ogródkach, a nawet doniczkach ustawionych w domu.

  Świeży majeranek czy bazylia wyróżniają się niezwykłym aromatem i potrafią podbić smak każdej potrawy. Aby zawsze mieć dostęp do wysokiej jakości przypraw, warto wyhodować je samemu. Uprawa ziół w domu jest prostsza niż się wydaje, ale na kilka kwestii trzeba zwrócić uwagę, by osiągnąć sukces.

  Rzepak to najważniejsza polska roślina oleista wykorzystywana do produkcji oleju jadalnego, a także margaryny i innych olejów kuchennych. W naszym kraju największą popularnością cieszy się uprawa rzepaku ozimego. Radzimy, jak uprawiać rzepak, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

  Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez charakterystycznego smaku korzenia selera. Warzywo oprócz walorów kulinarnych jest również bardzo zdrowe – korzeń selera zawiera witaminy A, B1, B2, C oraz aminokwasy. Uprawa selera korzeniowego nie jest trudna, wymaga jednak pewnej wiedzy. Coraz popularniejsza w ostatnich latach staje się również uprawa selera naciowego, cenionego ze względu na aromat i właściwości odżywcze. Radzimy, jak uprawiać seler korzeniowy i seler naciowy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

  W większości przypadków jest tak, że w ogrodzie znajdziemy miejsca nasłonecznione i zacienione. I o ile w przypadku miejsc nasłonecznionych, ewentualnie znajdujących się w półcieniu, nie mamy problemów z aranżacją i doborem roślin, to już w przypadku miejsc zacienionych bywa różnie. Często mamy problemy z doborem odpowiednich roślin, które będą dobrze czuły się w takich warunkach. Dlatego warto wiedzieć, jakie krzewy cieniolubne zasadzić w takim miejscu, aby urozmaicić wygląd ogrodu.

  Kiedy zbliża się lato, każdy z nas wyczekuje pysznych owoców. Nie ma osoby, która mogłaby się oprzeć pysznym borówkom, porzeczkom czy malinom. Krzewy owocowe w ogrodzie pozwalają cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami, które można jeść na surowo (najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka) lub po obróbce cieplnej jako przetwory czy dodatki do ciast.