Utarło się, że kleszcze atakują od marca do kwietnia i od września do października. Wraz ze zmianami w pogodzie w naszej szerokości geograficznej miesiące te uległy zmianie. Warto stosować dobry preparat na kleszcze dla kota lub psa przez cały rok, by uniknąć chorób odkleszczowych. Istotne jest, aby po każdym spacerze dokładnie oglądać zwierzę, zwłaszcza w okolicy oczu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami i na powiekach. Jeżeli mimo zastosowania preparatu na kleszcze dla psa lub kota zauważysz pasożyta, spróbuj wyjąć go według rad zawartych w tym artykule lub udaj się do lekarza weterynarii – im szybciej, tym lepiej!
Warszawskie Łazienki Królewskie są miejscem o największym na świecie zagęszczeniu populacji tych sympatycznych gryzoni. Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przyjrzeli się ich zwyczajom sprawdzając, czy grozi im niebezpieczeństwo.
Co zrobić, jeśli wyruszając w podróż nie możemy zabrać ze sobą kota? Czy zwierzę pozbawione kontaktu z właścicielem będzie tęskniło? Zapytaliśmy o to behawiorystkę Anetę Awtoniuk.
Zdaniem ekspertów, już w 2030 roku ilość dostępnej wody użytkowej w Polsce będzie o 40 proc. mniejsza od zapotrzebowania na nią. Jakie są zatem sposoby na jej oszczędzanie w domu i w najbliższym otoczeniu? Zapytaliśmy o to Grzegorza Walijewskiego, Rzecznika Prasowego IMGW-PIB.
Na wyspie Sobieszewskiej mieści się prawdziwe ptasie osiedle. Odwiedzamy je z reporterką Dzień Dobry TVN, Agatą Zjawińską. Przewodnikami po tym niezwykły miejscu są Mieczysława Cierpioł, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz ornitolog Jakub Typiak. Pokazują, jakie budki można zainstalować w ogrodzie, by zachęcić ptaki do zamieszkania w nim.
Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.
Soda oczyszczona to środek uniwersalny, przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Czasami używa się jej w zaskakujący sposób, ale najpopularniejsze jest czyszczenie sodą.
Nieodłącznym elementem górskiego krajobrazu są owce, które wypasają na halach. Czy opieka nad tymi zwierzęta jest bardzo wymagająca? Dlaczego w tym roku ich wypasanie zaczęło się dużo później niż zazwyczaj? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Zakwaszenie ziemi to zabieg konieczny, umożliwiający zakorzenienie się i wzrost roślin kwasolubnych, które często sadzi się w ogrodzie lub w doniczce. Powszechnie występujące gatunki, preferujące kwasowy odczyn gleby, to borówki, wrzosy, magnolie, żurawina, różanecznik oraz hortensja. Zamiast skomplikowanych i drogich metod obniżania pH, można wykorzystać proste i naturalne techniki. Sprawdź, jak zakwasić ziemię, na czym polega ten zabieg oraz jak wykonać go przy pomocy domowych sposobów.
Maj to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć wiśnie, śliwy czy czereśnie. Do życia budzą się też wszystkie drobne rośliny, które rosną tuż przy ziemi. To właśnie one doskonale nadają się na skalniak. Jak go zrobić? Od czego zacząć? Szczegółowe instrukcje znajdziecie w naszym materiale.
Obowiązkową pozycją w menu każdego prawdziwego grill party są oczywiście żeberka. Choć można przyrządzać je na wiele sposobów, najpopularniejsze są żeberka w sosie barbecue z grilla. Na przestrzeni lat, ten kultowy amerykański przysmak stał się symbolem każdego sezonu grillowego. Podpowiadamy, jak przygotować pyszne, chrupiące żeberka w sosie barbecue.
Coraz częściej w mieszkaniach mamy nie tylko psy, koty czy papugi, ale też świnie i kury. Jakie zwierzaki możemy trzymać w naszych czterech ścianach? Co zrobić, gdy przeszkadza nam zwierzątko sąsiada? O tym rozmawialiśmy z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się urządzanie wnętrz w stylu PRL-u. Coraz więcej osób kupuje meble z tamtego okresu i nadaje im nowy charakter. Katarzyna Jaroszyńska w swoim cyklu pokazała jedno z mieszkań w Nowej Hucie z klimatycznymi sprzętami.
Najpopularniejszymi rozwiązaniami podłogowymi w naszych domach są panele oraz płytki. Powstają jednak coraz to nowe pomysły, które zasługują na uwagę. Jakie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział architekt, Jonatan Kilczewski.
Laurowiśnia to roślina zimozielona, a więc taka, która charakteryzuje się całorocznym przyrostem liści, nie gubiąc ich na zimę, a zrzucając je stopniowo przez cały rok. Jej nazwa, Prunus laurocerasus, bierze się od pięknych skórzastych liści przypominających liście laurowe (lauro) oraz od owoców, które roślina wydaje, przypominających wiśnie (cerasus).
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.
Siemię lniane dla psa to niezastąpiony element prawidłowej i zbilansowanej diety, który sprawdzi się zarówno w przypadku zdrowych, jak i schorowanych zwierzaków. To naturalny środek na biegunkę, zaparcia i problemy z sierścią. Sprawdź, jak przygotować siemię lniane dla psa, jak często je podawać i z czym najlepiej je łączyć.
Rozwolnienie u psa nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Choć jest to dolegliwość dość powszechna, nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być oznaką poważnych chorób układu pokarmowego i nie tylko. W tej przykrej dolegliwości zwierzakowi mogą ulżyć domowe sposoby, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.
Niektórzy marzą o miejscu, w którym będą mieć ciszę, spokój i nikt obcy nie będzie zakłócał im domowego miru. Są jednak i tacy, których marzeniem jest przestrzeń i piękne widoki, a nie płot, który oddziela od innych ludzi.
Ziemowit Wiktorski ma dziesięć lat i jest zafascynowany przyrodą. Najbardziej interesują go dzikie zwierzęta. Wypatruje ich w swoim rodzinnym Wrocławiu oraz dolnośląskich lasach. Tym razem młody przyrodnik postanowił bliżej przyjrzeć się niedźwiedziom.
Sue Stuart-Smith jest psychiatrą i psychoterapeutą, której książka "Kwitnący umysł. Uzdrawiająca moc natury" trafiła na listę najlepszych książek minionego roku stworzoną przez magazyn "Times". Pisarka uchyliła rąbka tajemnicy, zapraszając do swojego ogrodu w Hedfordshire Annę Senkarę.
Wiosna w pełni, więc to najwyższy czas, by zadbać o ogród i zagospodarować balkon. Nie każdy jednak ma rękę do kwiatów i jest zaawansowanym ogrodnikiem, dlatego Maja Popielarska w rozmowie z Agatą Młynarską i Magdą Psiuk doradziła, jakie rośliny sprawdzą się u tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rabatami ogrodowymi.
Popyt na kredyty mieszkaniowe zaczął rosnąć w listopadzie i po pół roku ten trend nadal się rozwija. W kwietniu złożono szczególnie dużo wniosków, więcej niż rok temu. Dlaczego Polacy teraz tak chętnie inwestują w nieruchomości?
Wiosna to czas pszczół. Zaczynają obecnie podróżować po różnych kwiatach i zbierać pyłek, z którego następnie tworzą miód. Mimo że przez przymrozki ich praca jest opóźniona, już zaczęły produkować nektar. Jak to robią? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział miejski pszczelarz, Tomasz Petryka.
Ogród w stylu angielskim łączy w sobie dzikość natury i romantyzm. Z jednej strony znajdują się w nim kolorowe kwiaty, z drugiej - wszędzie powinien panować delikatny chaos. Miłośnicy naturalnych ogrodowych aranżacji, którzy źle czują się pośród równo przystrzyżonej trawy i perfekcyjnie okrągłych klombów, z pewnością odnajdą się w ogrodzie angielskim.
Remont mieszkania znajdującego się w przedwojennym domu wymaga sporego nakładu pracy. A problemów jest sporo, w tym: krzywe ściany, stare podłogi i wiekowa instalacja. Ale można sobie z tym wszystkim poradzić. Udowodnił to architekt Krzysztof Miruś w programie "Zgłoś remont".
Niepełnosprawność zwierzęca nadal jest tematem tabu, a potencjalni właściciele zazwyczaj szukają do adopcji zdrowych szczeniąt. Schemat ten doprowadza do tego, że bezdomne kaleki pozostają w schroniskach do końca swoich dni. Jak się okazuje, opieka nad niepełnosprawnym pupilem wcale nie jest trudna. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają nie tylko psu, ale i jego opiekunowi łatwiejsze funkcjonowanie. O tym opowiedziały nam Honorata Wolska – opiekunka sparaliżowanego Piksela oraz Joanna Wojciechowska – zoofizjoterapeutka, producent sprzętu rehabilitacyjnego dla zwierząt
Monikę i Marcina Krasoniów połączyła miłość do zwierząt. W Nowym Węgorzynku założyli azyl dla świnek, drugi taki w Polsce. Znajdują w nim schronienie zarówno świnki domowe, jak i hodowlane, które potrzebują pomocy.
Maj to najlepszy miesiąc na założenie warzywnika, bo dopiero kiedy nasiona trafiają do rozgrzanej ziemi mamy gwarancję, że coś z nich wyrośnie. Jak stworzyć urozmaiconą rabatkę na niewielkiej przestrzeni? Kilku porad udzielił ogrodnik Łukasz Skop.
Kury to ptaki, które hodowane są przede wszystkim dla jajek czy mięsa. Tymczasem kontakt z nimi może stanowić formę terapii. Kto może z niej korzystać? Co daje? Kiedy się ją stosuje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Michalską, hodowczynią kur.