Dom

  Dom

  Elektryzowanie się ubrań w okresie zimowym jest bardzo powszechnym zjawiskiem, ponieważ - jak mówi w Dzień Dobry TVN blogerka Ewa Kozioł - mamy bardzo suche powietrze w mieszkaniach. Dlatego warto nawilżać powietrze w domu. Zobaczcie, jakie sposoby na elektryzujące się ubrania ma Ewa Kozioł i, jak samemu zrobić płyn antyelektrostatyczny. Dlaczego do pralki, podczas prania, warto wrzucić wełnianą kulkę?

  Meble z PRL-u podbijają nowoczesne aranżacje wnętrz. Jak odnowić szafki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku i ich przy tym nie uszkodzić? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN blogerka Małgorzata Budzich.

  Mieszkają w piwnicach, ogródkach działkowych, na parkingach. Jest ich w Polsce kilkaset tysięcy. Dlaczego miasta potrzebują kotów? Jak władze wspomagają "karmicieli" kotów? O tym jak ważne dla miast są te zwierzęta i co zrobić kiedy w naszej piwnicy zadomowią się wolno żyjące koty, rozmawialiśmy z Dorotą Sumińską.

  Z okazji Dnia Kobiet wiele Pań otrzymało naręcza tulipanów, róż i goździków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy florystkę Mariolę Miklaszewską, żeby powiedziała, jak przedłużyć życie ciętych kwiatów. Często należy zmieniać im wodę? Jak poprawić drożność łodygi? Jaka temperatura sprzyja ciętym kwiatom?

  Zanim wrzucisz ubranie do pralki, zapoznaj się z metką. Jak poprawnie odczytywać symbole na metkach, by nie uszkodzić ubrania? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do blogerki Ewy Kozioł. Co oznacza symbol ręki zanurzonej w wodzie, przekreślony trójkąt lub "P" w kółeczku? Ile proszku powinniśmy wsypać do pralki? Lepiej stosować proszek czy płyn do prania?

  Zasłony nie tylko dekorują okno, ale także pomieszczenie, w którym się znajdują. Oprócz funkcji dekoracyjnej mogą też pełnić inne funkcje, np. przyciemniać lub wyciszać pokój. Czym kierować się przy wyborze zasłon? I jakie obecnie panują trendy w aranżacji okien? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Zobaczcie, jak można upiąć zasłony i, jakiej długości powinny być zasłony.

  Kochamy nasze pupile, ale ich sierść na ubraniach, kocach, dywanie, czy tapicerce może trochę denerwować. Czym zatem się jej pozbyć? Gadżety do usuwania sierści pokazała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz.

  Zimą sól niszczy nasze buty. Jak oczyścić buty z soli? Jak zadbać o buty skórzane i zamszowe? O to zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Mariusza Malinowskiego, eksperta renowacji butów. - Jeśli buty, były wcześniej zaimpregnowane, to wystarczy płyn czyszczący lub odsalacz. Trzeba wylać płyn na ściereczkę, przesmarować skórę i poczekać aż ta sól wykrystalizuje się i usunąć ja później twardą szczotką - mówi ekspert. A co, jeśli nie zaimpregnowaliśmy wcześniej butów?

  Zima nie jest zbyt łaskawa dla wielu gatunków zwierząt. Jak można im pomóc przetrwać mroźne noce i dni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: Piotra Mostowskiego z Eko Patrolu Straży Miejskiej w Warszawie.

  Pod Warszawą, na jednym z osiedli domków jednorodzinnych reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger spotkał się z prowadzącymi program "Złodzieje": "Fryzjerem", nawróconym złodziejem oraz byłym policjantem Marcinem "Elvisem" Taraszewskim. Osiedla domków rodzinnych to dla złodziei żniwa. Dlaczego? Jakich sposobów imają się złodzieje, by wejść na posesję? Czy pies gwarantuje nam bezpieczeństwo? Co robić, gdy zauważymy złodzieja na posesji własnego domu? Krzyczeć czy się nie konfrontować?

  Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen po dwukrotnym przebadaniu płuc ponad 6 tys. osób doszli do wniosku, że kontakt z chemikaliami do sprzątania jest równie niebezpieczny jak wypalenie 20 papierosów dziennie. O przedstawienie szczegółów badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN chemiczkę Beatę Krasnodębską-Ostręgę z Wydziału Chemii UW. Czy wyniki ją zaskoczyły?

  Na ulicach Sanoka pojawiło się zwierzę przypominające wilka. Czy jest się czego bać? Co planuje straż miejska? Jak się zachowywać podczas spotkania z dzikim zwierzęciem? Z Łukaszem Lisem z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Na ścianach pomieszczeń, w których panuje wilgoć i nie ma cyrkulacji powietrza może pojawić się grzyb. Jak się go skutecznie pozbyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Wiesiek "Złota Rączka" Skiba. W usuwaniu pleśni pomagali mu Dorota Wellman i Marcin Prokop.

  Wasze biurka spróbuje dziś uporządkować Anna Nowak-Ibisz. Czy, jak mówi Marcin Prokop, porządek na biurku oznacza porządek w głowie? Co na to nasza Pani Gadżet? Jakie gadżety przyniosła tym razem do studia Dzień Dobry TVN? Zobaczcie!

  Nasza specjalistka od wszelakich gadżetów, Anna Nowak-Ibisz, zaprezentowała w studiu Dzień Dobry TVN gadżety do kuchni. Wśród nich znalazły się m.in.: świnka na garnku, praska, obieraczka i temperówka do warzyw, silikonowa stolnica do pizzy, karuzela na jaja i trzepaczka w słoiku. Zobaczcie, jakie jeszcze niespodzianki przygotowała dla Andrzeja Sołtysika i Anny Kalczyńskiej.

  Dorota Gardias odwiedziła dziś Stronie Śląskie. Tam na stoku narciarskim spotkała się m.in. ze specjalistą ds. żywienia zwierząt dr. Jackiem Wilczakiem. Jak zimą powinniśmy dbać o nasze zwierzęta? Czy ubranka dla psów to dobry pomysł?

  Jakiej rasy psami byliby nasi prowadzący zdaniem psiego detektywa? Gościem Dzień Dobry TVN był Robert Kenny, który zawodowo zajmuje się poszukiwaniem zaginionych zwierząt. Jak to się stało, że wyspecjalizował się w tej dziedzinie i jak wygląda jego codzienna praca?

  Wydaje się, że jedynymi skutecznymi środkami do usuwania brudu i tłuszczu są te chemiczne. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można je zastąpić myjką parową. Jak działa? Przetestowały ją: reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska i blogerka Kinga Petrus.

  Są osoby, które chciałyby mieć w domu rośliny, ale nie decydują się na nie, ponieważ kiedyś poniosły porażkę w ich uprawie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ogrodnika Tomasza Koka, aby pokazał nam te rośliny domowe, która są łatwe w pielęgnacji. Które z nich są królową i królem instagrama?

  W dzisiejszych czasach jakość warzyw i owoców jest daleka od doskonałości. Alternatywą dla kupnych produktów są warzywa z domowego ogródka. Jan Jungst we współpracy z ekspertami z SGGW i projektantami z ASP stworzył projekt całorocznego ogródka, w którym można hodować rośliny, warzywa i owoce. Mini szklarnia jest zautomatyzowana. Co to oznacza? Jan Jungst o swoim projekcie opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Polskie miasta walczą z plagą szczurów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy biologa i fotografa przyrody Łukasza Bożyckiego, aby powiedział, jak wygląda szczurzy świat. Czy to prawda, że są one inteligentne i potrafią przewidywać to, co się wydarzy za jakiś czas? Ile w ciągu roku samica może wydać miotów? Dlaczego tak wiele szczurów żyje w miastach? Jakie szkody wyrządzają? Jak się ich pozbyć?

  O rudej krasuli z okolic Puszczy Białowieskiej mówiono już nawet w BBC. Co mogło kierować krową, która przyłączyła się do stada żubrów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy biologa Łukasza Bożyckiego, według którego krowa musiała wykazać się dużą inteligencją, by dostosować się do życia na wolności i do życia z żubrami. Czy połączenie żubr-krowa może dać potomstwo? Czy wędrując z żubrami na krowę czyhają jakieś niebezpieczeństwa?

  Dwa lata temu, pewnego zimowego dnia sędziwa Łatka uciekła z domu. Zaopiekowało się nią schronisko dla zwierząt. Tam otrzymała imię Mulinka. W przytulisku prawdopodobnie spędziłaby ostatnie miesiące swojego życia. Na szczęście na swej drodze spotkała Panią Monikę i jej 9-letnią córkę Amelię. Dzięki ich zaangażowaniu sunia wróciła do swoich właścicieli. Nad morze wybrał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger, aby poznać szczegóły tej niezwykłej historii. Przed naszymi kamerami doszło do pierwszego spotkania Pani Moniki, Amelki i właściciela Łatki - Pana Szymona.

  Okazuje się, że najwięcej energii w domu pobiera czajnik elektryczny. Dlaczego tak się dzieje? Czy listwa wyłączająca wszystkie sprzęty się opłaca? I co zrobić, by oszczędzić energię i pieniądze? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dr Dariusza Aksamita, fizyka i popularyzatora nauki.

  Często dzieje się tak, że podczas naszej nieobecności w domu psy niszczą buty, meble, ściany. Czy jest to efekt tęsknoty za panem? Czy nieumiejętność zostawania psa samego w domu rozwiąże psi towarzysz? Jak wyciszyć psa przed naszym wyjściem? Gościem Dzień Dobry TVN była Aneta Awtoniuk, behawiorystka.

  Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej mieszka w domu jednorodzinnym - tak mówią statystyki Eurostatu. Czy Polacy realizują swoje marzenia o własnym domu? Czy za dom jednorodzinny można zapłacić mniej niż za mieszkanie w mieście? Ile kosztuje wybudowanie domu? Zobaczcie, co mówią na ten temat eksperci.

  Kuchenne szafki to miejsce, gdzie bałagan robi się w zastraszającym tempie. W cyklu "Jasiek zna się!" Jan Kuroń zdradził nam kilka swoich sposobów, jak w tani sposób zadbać o porządek w kuchennej przestrzeni. Czy pomyślelibyście, że biurowe organizery przydadzą się również w kuchni?

  Bartek Jędrzejak wybrał się dziś do Krakowa. Odwiedził tam Ogród Zimowy w Nowohuckim Centrum Kultury i spotkał się z ogrodnikiem, Wojtkiem Wardeckim. Wspólnie zachęcali naszych widzów do tego, by otaczać się zielenią i roślinami, które sprawią, że w mieszkaniu będziemy mieli czyste, świeże powietrze.