Koronawirus - kto ma obwiązek przebywać na kwarantannie?
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia kwarantannie podlega osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie, wykazuje objawy choroby lub mieszka z osobą chorą. Kwarantannie podlegają również osoby, które wróciły do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej i EFTA oraz wszyscy, którzy otrzymali skierowanie na badanie sprawdzające obecność koronawirusa.
Wyjątkowym przypadkiem, jest sytuacja, gdy samodzielnie decydujemy się wykonanie testu na koronawiusa. Czy wtedy również obowiązuje kwarantanna i jak sprawę należy rozwiązać z pracodawcą?
Kwarantanna - urlop czy zwolnienie?
Gdy na badanie kieruje lekarz lub sanepid, pracodawca ma obowiązek wypłacić 80 proc. wynagrodzenia bez wniosku urlopowego. Sytuacja zmienia się, gdy test jest wykonywany z własnej inicjatywy. To wzbudziło zainteresowanie jednego z naszych widzów.
Zgłosiłem się na badanie na COVID-19 w poniedziałek. We wtorek popołudniu otrzymałem wynik negatywny. Czy moja nieobecność w pracy przez dwa dni liczy się jako kwarantanna? Czy powinienem wziąć na nie urlop
- zapytał za pomocą formularza w zakładce Koronawirus.
Odpowiedzi udzieliła adwokatka Eliza Kuna. - Gdy na test udajemy się z własnej woli, z ciekawości, bądź przed wyjazdem, przepisy o kwarantannie nie obowiązują i wtedy powinniśmy wziąć urlop - wyjaśniła.
Gdy wynik testu okaże się pozytywny, należy postępować według ogólnych reguł, niezależnie od tego, czy badanie zostało wykonane prywatnie czy na zlecenie lekarza.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz też:
Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 29 kwietnia - 8 427 nowych zakażeń, 541 chorych zmarło
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat
Jennifer Lopez pokazała pierwsze zdjęcie z planu nowego filmu. Towarzyszy jej przystojny aktor
Autor: Adam Barabasz