
Światowy Dzień Bez Tytoniu. Jak zerwać z nałogiem? "Trzeba poszukać dobrej motywacji wewnętrznej"
Światowy Dzień Bez Tytoniu. Jak zerwać z nałogiem? "Trzeba poszukać dobrej motywacji wewnętrznej"
Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną zachorowań na raka płuc. Około 85-90 proc. chorób jest wywołanych ekspozycją czynną lub bierną, na kilkadziesiąt substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym. Jak raz na zawsze pożegnać z nałogiem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdaleną Cedzyńską, kierownikiem Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.
Jak rzucić palenie?
Badania pokazują, że papierosy nałogowo pali ponad 30 proc. Polków. Mimo że zawarta w papierosach nikotyna bardzo mocno uzależnia, to zerwanie z nałogiem jest możliwe. - Trzeba poszukać dobrej motywacji wewnętrznej. Zastanowić się, co możemy zyskać, jak rzucimy palenie. Czego dobrego będzie więcej w naszym życiu? Ważne, aby te korzyści były namacalne - mówiła Magdalena Cedzyńska, psycholog, psychoterapeutka, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.
Sposobem na rzucenie palenia może być także wrócenie do czasów, kiedy papierosy nie były nam do niczego potrzebne. - Palaczom często się wydaje, że tylko papieros złagodzi ich stres. Tymczasem były czasy, kiedy nie palili i jakoś sobie z nimi radzili. Warto to sobie przypomnieć - dodała specjalistka.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Na rzuceniu palenia skorzystają nie tylko nasze finanse, ale przede wszystkim zdrowie. Nałóg znacząco podnosi ryzyko rozwoju raka płuc. - Trzeba podkreślić, że w Polsce kobiety częściej umierają na raka płuca, niż na raka piersi. Jeszcze kilka lat temu był to typowo męski nowotwór - mówiła specjalistka.
Mimo że reklamy tytoniu są zabronione, koncerny szukają różnych sposobów na pozyskanie nowych klientów. Ich działania marketingowe są skierowane właśnie do kobiet i - niestety - młodych ludzi. W ocenie specjalistki młodzież będzie sięgała po papierosy, dopóki będzie widziała, że dorośli palą. - Nie dajemy dzieciom dobrego przykładu. Jeśli pokazujemy im, że papieros robi nam dobrze i pomaga na stres, to one też będą po nie sięgać - mówiła.
W ocenie specjalistki żaden argument nie zadziała i nie zniechęci dziecka, dopóki nie otrzyma narzędzi, które sprawią, że będzie się czuło pewnie wśród rówieśników bez papierosa. - Tego musimy uczyć nasze dzieci - dodała.
Czy jest bezpieczna ilość wypalanego tytoniu?
Najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca jest aktywne palenie tytoniu. Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych, spośród których kilkadziesiąt to substancje o udowodnionym silnym działaniu rakotwórczym.
Ryzyko zachorowania na raka płuc jest proporcjonalne do długości czasu palenia tytoniu, liczby wypalanych papierosów i wieku rozpoczęcia palenia. U osób palących ryzyko to jest wyższe niż u osób niepalących, przy czym np. przy jednej paczce wypalanych papierosów dziennie przez ponad 30 lat wzrasta 20-60-krotnie u mężczyzn i 14-20-krotnie u kobiet.
Nie ma "bezpiecznej" ilości wypalanego tytoniu, ryzyko zachorowania na raka płuc jest wyższe nawet u "sporadycznych palaczy" w porównaniu z osobami, które nigdy nie sięgnęły po papierosa.
U osób, które zaprzestały palenia tytoniu, ryzyko zachorowania na raka płuca stopniowo maleje, by po wielu latach znaleźć się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym niż u osób niepalących.
Bierne palenie - to nadal ryzyko zachorowania na raka?
Palenie papierosów zawierających niski poziom nikotyny wiąże się z podobnym ryzykiem zachorowania, jak palenie tych o wyższej zawartości nikotyny, przy czym zastosowanie filtrów również nie chroni przed zachorowaniem na raka płuc.
Bierne palenie tytoniu także wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka płuc w porównaniu z osobami nienarażonymi na dym tytoniowy. Szacuje się, że ok. 20-50 proc. osób "niepalących", które chorują na raka płuca, to bierni palacze tytoniu.
Audycja jest częścią kampanii społecznej „Planuję długie życie” realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.
Chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę http://planujedlugiezycie.pl
Zobacz także:
Jaka ilość dymu tytoniowego jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Naukowcy nie mają wątpliwości
Zakaz palenia na balkonach? Pomysł dzieli Polaków
Magda Gessler przestrzega przed paleniem papierosów. "Tak straciłam mamę"
Obejrzyj również: Szkodzą tak samo jak papierosy, ale są obłożone niższym podatkiem. Lewica chce podniesienia akcyzy na innowacyjne wyroby tytoniowe
Artykuł sponsorowany





