Pijany policjant spowodował kolizję
Jak powiedziała PAP w środę rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, 37-letni funkcjonariusz usłyszał zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Kartuzach.
- Wobec podejrzanego zastosowano poręczenie w wysokości 8 tys. zł, zawieszenie w czynnościach służbowych i zakaz opuszczania kraju - dodała Wawryniuk.
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór na trasie Miechucino - Reskowo. VW Polo wypadł z jezdni, uderzył w barierki energochłonne i zawisł na skarpie.
Z samochodu wysiadł kierowca, ale był tak pijany, że wpadł do rowu. Zdarzenie widział przypadkowy świadek, który powiadomił policję.
Już na miejscu okazało się, że prowadzącym VW polo jest funkcjonariusz wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Mężczyznę zawieziono do szpitala na pobranie krwi. Badanie wykazało, że miał 3,5 promila alkoholu we krwi.
Policjant kartuskiej drogówki był już po służbie.
- Komendant powiatowy policji w Kartuzach podjął decyzję o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariusza i zawiesił go w czynnościach służbowych. Jednocześnie wszczęta została procedura zwolnienia go ze służby w policji - powiedziała PAP podkomisarz Aleksandra Drewa z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.
Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu?
Zdaniem badaczy "wolno" mam przyjąć w ciągu dnia nie więcej 10 gramów czystego alkoholu. Tyle mieści się w 250 ml piwa czy 100 ml wina.
O ile niewielka ilość pomaga się rozluźnić i odprężyć, to przekroczenie dopuszczonych norm może być bardzo niebezpieczne. Szacuje się, że stężenie alkoholu powyżej 4 promili zagraża życiu. Zdarzają się jednak przypadki przekroczenia tej granicy. Kilka lat temu Tadeusz S. prowadził samochód pod wpływem alkoholu i spowodował wypadek. Badanie wykazało, że mężczyzna miał we krwi 14,8 promila alkoholu we krwi. S. zmarł z powodu obrażeń odniesionych w wypadku.
Polacy spożywają coraz więcej alkoholu. Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN:
Zobacz także:
- Chory na COVID-19 został okradziony na łożu śmierci. "Konto wyczyszczone praktycznie do zera"
- Ojciec poznany po 40 latach, siostra - po 15. Czy można odbudować zerwane więzy? "To zależy od powodu, dla którego kogoś szukamy"
- Pomysłowi rodzice i zakazane imiona. Agaton, Mojmir, a może Pandemia?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto