Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych? Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć?

Kobieta, która ma infekcję intymną

bymuratdeniz/Getty Images

Infekcje intymne

Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych? Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć?

Kobieta, która ma infekcję intymną

bymuratdeniz/Getty Images

Infekcje intymne to problem wielu kobiet. Pojawienie się pierwszych objawów powinno skłonić do jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. W przeciwnym razie schorzenie będzie nawracać. Jak wygląda i ile trwa leczenie infekcji?

Infekcje intymne – jak do nich dochodzi?

Infekcja intymna najczęściej spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Patogen można "złapać" podczas stosunku seksualnego bez odpowiedniego zabezpieczenia lub z przypadkowym parterem. Ale nie tylko. Drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój infekcji doskonale czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Dlatego zakażeniem może się skończyć pobyt na basenie czy w saunie.

Do najbardziej charakterystycznych objawów infekcji należą:

  • pieczenie;
  • upławy;
  • zaczerwienienie okolic intymnych;
  • świąd;
  • zmiana konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy;
  • suchość pochwy;
  • ból podczas stosunku i/lub oddawania moczu.

Infekcje intymne – jak leczyć?

Sposób leczenia zależy od tego, co wywołało infekcję. Jeśli kobieta zmaga się z infekcją bakteryjną, lekarz powinien przepisać jej antybiotyk. W przypadku grzybicy konieczne jest stosowanie preparatów grzybobójczych. Przy infekcji wirusowej - stosuje się leki o działaniu przeciwwirusowym. Jak określić co wywołało problem? Niektóre infekcje lekarz ginekolog może rozpoznać na podstawie objawów. W sytuacji, gdy lekarz podejrzewa infekcję bakteryjną, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań. W oparciu o wymaz z pochwy specjalista jest w stanie określić rodzaj bakterii, która wywołała infekcję i dobrać odpowiedni antybiotyk.

mat. prasowe 

Infekcje intymne – ile trwa kuracja?

Długość terapii będzie zależała od tego, co wywołało infekcję oraz jak szybko kobieta zgłosiła do lekarza lub sięgnęła po środki dostępne bez recepty, np. Gynoxin®. Preparat może mieć postać kapsułek dopochwowych lub maści. Jest skuteczny w leczeniu zarówno infekcji grzybiczych, bakteryjnych, jak i mieszanych, to znaczy grzybiczo-bakteryjnychWygodna, jednorazowa aplikacja Gynoxin® Uno sprawi, że kuracja będzie bardzo efektywna i szybka.

Infekcja i intymna a seks

Leczenie infekcji intymnych będzie naprawdę skuteczne, jeśli obejmie również partnera kobiety. U mężczyzn infekcja bardzo często przebiega bezobjawowo. Jeśli partner nie zostanie wyleczony – dalej będzie przekazywał kobiecie chorobotwórcze drobnoustroje i problem będzie nawracał.

Podczas kuracji bardzo ważne jest, aby powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Dlaczego? Jednym z objawów infekcji może być nadmierna suchość pochwy. Niewystarczające nawilżenie może sprawić, że seks stanie się bardzo nieprzyjemny, a wręcz bolesny. Ból spowodowany jest także przez stan zapalny wywołany infekcją oraz przez uszkodzenie śluzówki pochwy przez patogeny. Rezygnacja z seksu pozwoli organizmowi nie tylko zwalczyć infekcję, ale także odbudować zdrową śluzówkę pochwy i właściwą florę bakteryjną w tej okolicy.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
60
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
27.05.2021
Anita
Ja to nawet gdybym chciała współżyć to nie mogłam przez podrażnienia jakie miałam. A zaczęło się od suchości pochwy. Im szybciej zacznie się leczyć tym lepiej. Bynajmniej ja nie czekałam aż samo przejdzie tylko kupiłam sobie w aptece cicatridine. Kilka dni regularnego stosowania i wszystko wróciło do normy.
27.05.2021
Iga
Jeśli coś się dzieje, to trzeba od razu reagować. Są różne skuteczne preparaty, w aptece można kupić.