Zdrowe odżywianie

Oliwa z oliwek może być nie tylko stosowana w kuchni, ale i w kosmetyce. Odkryj jej właściwości

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:
oliwa
Dzień Dobry TVN

Oliwa z oliwek to wyjątkowy olej roślinny. Może być stosowana w kuchni, kosmetyce, a nawet do opalania. Poznaj oliwę i jej niesamowite właściwości prozdrowotne.

Oleje roślinne stanowią ważny element zdrowej diety. Dostarczają jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, -6, -9, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, E, K. Oleje tłoczone są zwykle z pestek, ale mogą być pozyskiwane również z nasion, owoców i kiełków. Wśród wielu popularnych w Polsce olejów możemy wyróżnić olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy. Chętnie stosowany jest również pochodzący z kuchni śródziemnomorskiej, olej z oliwek, czyli oliwa z oliwek.

Oliwa z oliwek ma barwę od złoto-żółtej do żółtozielonej. Pozyskiwana jest z oliwek w wyniku tłoczenia na zimno lub na gorąco miąższu tych owoców. Czy oliwa z oliwek jest zdrowa? Zdecydowanie! Ma wszechstronne zastosowanie w kuchni, ale nie tylko. Oliwa z oliwek chętnie stosowana jest też w kosmetyce, a to ze względu na jej skład.

Oliwa z oliwek – wartości odżywcze

Nie jest zaskoczeniem, że oliwa z oliwek składa się w całości z tłuszczów. W związku z tym, oliwa z oliwek dostarcza 884 kcal w 100 gramach. W tej samej gramaturze (100 g) oliwy zdecydowaną większość, bo aż 73 g, stanowią kwasy tłuszczowe jednonienasycone, oprócz nich znajduje się również 14 g kwasów tłuszczowych nasyconych oraz 11 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6). Oliwa z oliwek w składzie nie zawiera cholesterolu.

Czy można smażyć na oliwie z oliwek?

Oliwa z oliwek przeważnie stosowana jest do dań podawanych na zimno, np. sałatek czy surówek. Nie każdy wie, że jest dość odporna na obróbkę termiczną. Wpływ na to ma wysoka temperatura dymienia, inaczej nazywana punktem dymienia. Jest to temperatura, w której tłuszcz zaczyna rozpadać się na szkodliwe substancję oraz traci właściwości odżywcze. Temperatura dymienia oliwy z oliwek wynosi 210℃, czyli jest przybliżona do temperatury dymienia masła klarowanego i smalcu. Wpływa na to duża zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które, w porównaniu do kwasów wielonienasyconych, są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur. Oliwa może zatem być stosowana do krótkiego podsmażania potraw.

Picie oliwy z oliwek – efekty

Oliwa z oliwek często stosowana jest do picia bezpośrednio z butelki. W tym celu polecana jest oliwa z oliwek extra virgin – tłoczona na zimno i pozyskiwana z pierwszego tłoczenia, przez co zachowuje pełnię wartości odżywczych oliwek. Jest to zdecydowanie najlepsza oliwa z oliwek zarówno do spożywania, jak i do stosowania w kosmetyce. Jej przeciwieństwem jest oliwa z oliwek rafinowana – pozbawiona naturalnego smaku i zapachu oraz części właściwości odżywczych. Oliwa z oliwek spożywana na czczo dostarczy do organizmu niezbędnych przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia i eliminują nadmiar wolnych rodników. Oliwa w takiej formie chroni układ krwionośny, obniżając poziom cholesterolu, ma właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne, pomaga uniknąć udaru. Oliwa z oliwek może być stosowana na zaparcia. Działa jak łagodny środek przeczyszczający, przez co usprawnia opróżnianie jelit. Warto zaznaczyć, że oliwa dostarczy nam drogocennych składników nie tylko spożywana na czczo, jednak jest to najpopularniejsza forma prozdrowotnego przyjmowania oliwy. Do spożywania polecana jest również oliwa z oliwek z cytryną, która dodatkowo pomoże oczyścić organizm.

Oliwa z oliwek – zastosowanie kosmetyczne

Oprócz zastosowania w kuchni, oliwa znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Oliwa z oliwek stosowana na włosy sprawi, że będą one mocniejsze i zdrowsze. Dzięki niej włosy stają się bardziej puszyste, błyszczące i wygładzone. Oliwa z oliwek nakładana na twarz pomoże z kolei nawilżyć, oczyścić i zregenerować skórę. W tym przypadku warto połączyć ją z olejem rycynowym w proporcjach 4:1. Oliwa z oliwek może być również stosowana na paznokcie. Moczenie paznokci w oliwie pozwoli je wzmocnić. Taka terapia polecana jest zwłaszcza osobom, które cierpią na osłabione i łamliwe paznokcie. Co ciekawe, oliwa z oliwek może być stosowana również na opalanie. Systematyczne smarowanie ciała oliwą podczas opalania może przyspieszyć ten proces. Nie jest to jednak zbyt polecana metoda, ze względu na szkodliwość promieni słonecznych. Do opalania zdecydowanie bardziej polecane są kremy z filtrem.

Oliwa z oliwek – przechowywanie

Oliwa z oliwek w temperaturze poniżej 15℃ robi się mętna, przez co może się ją trudniej stosować. Jest to odwracalny proces, jednak lepiej go uniknąć. Jak zatem przechowywać oliwę z oliwek? Przechowywanie powinno odbywać się w niskich temperaturach oraz w ciemnych miejscach ze względu na wrażliwość oliwy na światło. Najlepiej pozostawić ją w oryginalnym, szczelnie zamykanym opakowaniu z przyciemnionego szkła. Przelewając oliwę do naczynia z przezroczystego szkła, narażamy ją na utratę wartości odżywczych.

Olej rzepakowy, sezamowy, kokosowy, a może oliwa z oliwek? Jaki tłuszcz wybrać i do czego? Sprawdź, co radzi Daria Ładocha:

Zobacz też:

Jak wykorzystać olej z dzikiej róży?

Olejowanie włosów w domu – jak robić to efektywnie?

Zadbaj o skórę twarzy i postaw na masaż olejkami. Oto przydatne wskazówki i przepisy od naszej specjalistki

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości