Sport i fitness

Zaczął uprawiać sport po 60. roku życia. Jego rekordy robią wrażenie. "W 24 godz. zrobiłem 110 km i 700 m"

Sport i fitness

Mirosław Gliszczyński postawił na sport dopiero po sześćdziesiątce, lecz kondycji może pozazdrościć mu niejeden dwudziestolatek. Pod jego czujnym okiem tajniki nordic walkingu zgłębiał Marcin Sawicki.

Jak właściwie uprawiać nordic walking?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż chodzenie z kijami. O tym, że nie jest to takie proste, przekonał się Marcin Sawicki, spotykając się na treningu z 65-letnim Mirosławem Gliszczyńskim. Emerytowany matematyk z Tarnowskich Gór zaczął aktywnie uprawiać sport w wieku 60 lat. Dziś jest instruktorem nordic walkingu i zdobywa nagrody.

Nie zawsze jednak tak było, prowadząc własną firmę, żył w dużym stresie i zmagał się z nadwagą. Gdy pojawiły się problemy z sercem, postanowił sięgnąć po sport. Wszystko zaczęło się w 2015 roku od niewielkiego dystansu. Po roku treningów zorientował się, że zgubił 24 kilogramy, a jego sylwetka znacząco się poprawiła.

Zanim pandemia uniemożliwiła organizację zawodów sportowych, pan Mirosław starował w rozmaitych zawodach, nawet 10 razy w miesiącu. Postanowił również zaktywizować lokalną społeczność, zakładając klub sportowy.

- Mamy śmieszną nazwę: Tarnogórskie Łazęgi, po prostu sobie spacerujemy po okolicznych lasach, parkach - powiedział miłośnik nordick walkingu. - Zawsze zbierze się kilkanaście osób - dodał.

Technika nordic walkingu

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nordic walking jest zwyczajnym spacerem z podparciem, to wymaga on właściwej techniki. Odpowiednio przeprowadzony może zaangażować nawet 90 proc. mięśni. Wdrożenie prawidłowych ruchów zajęło panu Mirosławowi prawie pięć lat.

Życiowym rekordem niezwykłego sportowca jest udział w marszu Leśna Doba, podczas którego przeszedł 110 kilometrów i 700 metrów w dwadzieścia cztery godziny. Często w wyprawach towarzyszy mu żona. - Mam nadzieję, że zainspiruję siedzących przed telewizorem - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Gdzie można wyjechać na wakacje bez testów i kwarantanny? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania"

Agnieszka Kaczorowska o rozwodzie rodziców. "Nie oceniam tego. Wybrali to, co było dla nich najlepsze"

Popularna sieć zwróci pieniądze za wadliwe produkty. "Dotarły do nas informacje o przypadkach ich pęknięcia"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości