Sport i fitness

Gimnastyka artystyczna jednak dobra dla dzieci? "Mogą się tym sportem bawić, a korzyści z tej zabawy będą ogromne"

Sport i fitness

Akrobatyka to sport dla maluchów niemal w każdym wieku. Jak zacząć trenować tę dyscyplinę sportu i dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN trenerka Marta Poznysz i jej podopieczni. Poznaliśmy także historię Laury Osady - mistrzyni Polski w gimnastyce artystycznej oraz mistrzyni świata w kategorii dance show.

Akrobatyka dla dzieci

Wokół akrobatyki, a zwłaszcza tej dziecięcej, przez lata narosło wiele mitów. Tymczasem, jak powiedziała trenerka Marta Poznysz, to znakomity sport ogólnorozwojowy, który wszechstronnie przygotowuje dzieci do uprawiania innych dyscyplin w przyszłości. Akrobatykę można trenować już od 4. roku życia.

- Jestem za tym, żeby propagować akrobatykę na poziomie podstawowym. Chcielibyśmy przekazać rodzicom i dyrekcjom, żeby zabrali dzieci od najmłodszych lat na akrobatykę. Równomiernie rozwijamy siłę z gibkością. Pracuje porozumienie głowy z ciałem - zachwalała Marta Poznysz.

- Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, każde dziecko może trenować akrobatykę - dodała.

Akrobatyka wyczynowa. Kim jest Laura Osada?

Nasi widzowie mieli także szansę poznać Laurę Osadę, gimnastyczkę, która zaczęła trenować w wieku 5 lat, a obecnie ma na swoim koncie mistrzostwa Polski w tańcu z maczugami i piłką, mistrzostwa świata w kategorii dance show i wiele innych sukcesów na arenie międzynarodowej. Aby zajść tak daleko, musiała przeprowadzić się z rodzicami z Łodzi do Gdyni, gdzie ma większą szansę na rozwój.

- To była trudna decyzja, bo to była zmiana o 180 stopni. Ale dzisiaj nie wyobrażam sobie mieszkać gdzie indziej - powiedziała sportsmenka.

- Poświęceniem było to, że trzeba było nadążać za osiągnięciami córki i przeprowadzić się do innego miasta - dodał Grzegorz Osada, tata Laury.

O ile trenerka Marta Poznysz rekomenduje akrobatykę dla dzieci w każdym wieku, o tyle w przypadku wersji wyczynowej tego sportu mówi o potrzebie spełniania konkretnych predyspozycji.

- Akrobatykę wyczynową polecałabym tylko wtedy, kiedy dziecko wykazuje ogromny potencjał, ma chęć do rywalizacji i rodzice są gotowi na poświęcenie wożenia dziecka na treningi kilka razy w tygodniu - powiedziała.

- Akrobatyka wyczynowa to ciężkie i wymagające treningi. Kojarzą się z pokonywaniem barier ciała. I tak też jest. To nie jest dla każdego. Ale nie każdy musi zostać wyczynowcem. Dzieci tym sportem mogą się po prostu bawić, a korzyści z tej zabawy będą ogromne - podsumowała.

Mistrzyni w gimnastyce artystycznej

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: A. Rogowska-Lichnerowicz

Pozostałe wiadomości