Ratunku, boję się matury! Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Uczennica studentka uczy się przed egzaminem
Stres przed maturą - jak sobie z nim radzić?
Źródło: Fot. portishead1/Getty Images
Sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem przed takim wyzwaniem, jak egzamin, są niezwykle użyteczne właściwie dla każdej osoby. Zbyt silne napięcie nerwowe może przytrafić się bowiem wszędzie – w pracy, w szkole - np. podczas matur, a często również w życiu prywatnym.

Metody, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, można podzielić na te doraźne i do regularnego stosowania, pozwalające odzyskać harmonię. Niektóre z nich warto praktykować w odmiennych sytuacjach, jednak najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc je ze sobą.

Stres przed maturą i nie tylko – metody i ćwiczenia

Skuteczny sposób na to, jak sobie radzić ze stresem, zależy od indywidualnego podejścia, objawów zdenerwowania, a czasem również od sytuacji. Niektórzy mogą reagować drżeniem rąk, nadmiernym poceniem czy niemożnością wyduszenia z siebie słowa. Inni z kolei agresją, a jeszcze inni nadpobudliwością ruchową.

Dla pierwszej grupy lepszą metodą na to, jak poradzić sobie ze stresem, będzie spokojna aktywność, np. joga czy masaż, dla drugiej i trzeciej coś bardziej dynamicznego, np. bieganie, siłownia, taniec, a czasem nawet sporty walki.

Są to jednak sposoby, które należy stosować regularnie, aby przyniosły efekty. Z metod doraźnych doskonale sprawdzają się ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Może to być rozciąganie ich lub naprzemienne napinanie ciała, w szczególności barków, rąk i dłoni (zaciskanie pięści), po czym rozluźnianie ich i „strząsanie” całego napięcia poprzez energiczne, ale swobodne ruchy. Bardzo istotny jest również głębokie, świadome oddychanie.

Dobrymi ćwiczeniami na walkę ze stresem są te uspokajające umysł. Można np. wpatrywać się w wybrany przedmiot przez ok. minutę, starając się nie skupiać myśli na niczym konkretnym. Tego typu działania mogą być stosowane przez każdego, także jako sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem w ciąży czy przed egzaminem.

Jak radzić sobie ze stresem w szkole? Jak rodzice mogą wspierać w tym dzieci?

Stres towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Dorośli czasem bagatelizują problemy dzieci i młodzieży, twierdząc, że prawdziwe nerwy zaczynają się dopiero w późniejszym życiu, ale młodzi ludzie mają inną wrażliwość i odporność. Dlatego wypracowanie sposobów na to, jak poradzić sobie ze stresem w szkole i tuż przed egzaminami, może mieć dla nich niebagatelne znaczenie.

Przede wszystkim warto zadbać o relaks po lekcjach lub niedługo przed zbliżającym się egzaminem. Warto zabrać dziecko gdziekolwiek poza dom lub po prostu zachęcić je do spędzenia trochę czasu z kolegami czy koleżankami. Nastolatek ma większą potrzebę samodzielności i chętniej sam wybierze aktywność, dlatego od dzieciństwa powinno się pozwalać mu rozwijać pasje, które zaprocentują w przyszłości. Nawet jeśli nie zamieni ich w swój zawód, będą zdrowym sposobem na odprężenie.

Jeżeli proste sposoby na radzenie sobie ze stresem w szkole nie przynoszą rezultatów, należy dokładniej przyjrzeć się sprawie. Może nauczyciele mają w stosunku do uczniów takie wymagania, którym dziecko nie jest w stanie sprostać, albo nie dogaduje się ono z kolegami. W takiej sytuacji warto porozmawiać z pedagogiem lub nauczycielami. Jeśli problemem są relacje z innymi dziećmi, powinno się dociec przyczyny i dowiedzieć więcej o sytuacji. W przypadku gdy nie uda się rozwiązać problemu, czasem jedynym sposobem na walkę z silnym stresem przed szkołą może być zmiana placówki.

W przypadku egzaminu maturalnego czy innego warto przez cały czas wspierać dziecko, nie dokładać mu obowiązków, nie przepytywać ze znajomości wymaganego materiału - chyba, że samo o to poprosi.

Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Sposoby na to, jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem, np. maturą, są głównie doraźne. Wcześniej wspomniane spacery, ćwiczenia oddechowe i sportowe lub drobne przyjemności, np. wyjście do kina, powinny dobrze się sprawdzić. Warto też rozsądnie zaplanować naukę. Nie należy np. uczyć się przez całą noc lub w tydzień próbować nadrobić zaległości z wszystkich lat. Powinno się dać sobie czas na powtórzenie materiału. Podobnie wyglądają sposoby na to, jak poradzić sobie ze stresem przed występem czy rozmową kwalifikacyjną. Odprężenie i czas na przygotowanie do stresującej sytuacji są kluczem do sukcesu.

Jak poradzić sobie ze stresem na egzaminie? Tutaj możliwości jest mniej, ale wyrównanie oddechu, a czasem, paradoksalnie, chwilowe oczyszczenie umysłu będą dobrym sposobem na to, by skuteczniej radzić sobie ze stresem już w trakcie matury czy innego ważnego egzaminu.

Sposobów na pokonanie stresu jest wiele, a każdej osobie może przypaść do gustu zupełnie inny. Dlatego warto wypróbować różne metody i znaleźć tę najlepszą dla siebie. I być świadomym, że stres jest czymś naturalnym i przygotować się na jego pojawienie się na chwilę przed poważnym wyzwaniem.

Zobacz też:

Zobacz video: Matura to będzie dowód naszej ciężkiej pracy”. Maturzyści o egzaminach po roku zdalnej nauki

Źródło zdjęcia głównego: Fot. portishead1/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?