Matura 2021 - sprawdź arkusze z języka polskiego

Matura egzamin
SDI Productions/Getty Images
Matura 2021 rozpoczęta. Przystąpiło do niej ponad 270 tysięcy absolwentów liceów i techników. Zmagania zaczęli od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.Sprawdź, jakie były tematy.

Matura 2021 - arkusze z języka polskiego

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. Żeby otrzymać świadectwo dojrzałości, trzeba uzyskać z niej minimum 30 procent punktów. W tym roku oprócz języka polskiego obowiązkowe są tylko pisemne egzaminy z języka obcego i matematyki. Materiał wymagany na wszystkich testach został też nieco okrojony w związku z pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym.

Tegoroczna matura z języka polskiego trwała 170 minut - maturzyści 20 punktów mogli zdobyć za część z tzw. czytania ze zrozumieniem, a 50 punktów za wypracowanie.

Wśród tegorocznych maturzystów są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminów oblanych w poprzednich latach lub takich, z których chcą poprawić wynik. Takich osób jest w tym roku jest blisko 96 tysięcy.

Matura 2021. Język polski - trzy wypracowania do wyboru

W części pierwszej absolwenci liceów i techników odpowiadali m.in. na pytania dotyczące tekstów: Ewa Kołodziejek "Czy zwrot 'ciężko powiedzieć' zasługuje na potępienie?", "O komizmie" Bohdana Dziemidoka, a także fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Zobacz arkusz egzaminu maturalnego z języka polskiego

Maturzyści mieli do wyboru trzy tematy wypracowania.

  • "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury".
  • "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".
  • Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza - maturzyści mieli przeanalizować "Strych" Beaty Obertyńskiej.

Zobacz tematy wypracowań na egzaminie maturalnym z języka polskiego

Wśród tegorocznych maturzystów są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminów oblanych w poprzednich latach lub takich, z których chcą poprawić wynik. Takich osób jest w tym roku jest blisko 96 tysięcy.

Matura 2021. Harmonogram

W tym tygodniu odbędą się wszystkie egzaminy obowiązkowe (chyba, że ktoś zdaje język inny niż najpopularniejszy wśród maturzystów angielski) i pierwsze egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

  • 5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.
  • 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.
  • 7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.

Matura 2021 w reżimie sanitarnym

Wszystkie egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.

Więcej informacji na TVN 24.

Ponad 270 tysięcy maturzystów napisało obowiązkowy egzamin z j. polskiego. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Gwiazdy bez matury. "Zdarza się jednak, że osoby ze świata rozrywki nie mają zbyt dużej wiedzy"

Syn Marty Wiśniewskiej zdaje maturę. Jakie studia wybrał? "Ten temat często kończy się trzaskaniem drzwiami"

Mikołaj Roznerski bał się, że nie zda matury: "Nie byłem orłem w szkole, raczej jastrzębiem na podwórku"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN 24

podziel się:

Pozostałe wiadomości