Profilaktyka zdrowia

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Alergiczne zapalenie spojówek to nic innego, jak reakcja alergiczna ujawniająca się w wyniku kontaktu z alergenami. W momencie zetknięcia z substancjami uczulającymi w organizmie rozwija się stan zapalny, który obejmuje błony śluzowe.

Alergiczne zapalenie spojówek to dolegliwość, na którą bardzo często cierpią osoby uczulone na pyłki roślin. Zapaleniu spojówek towarzyszy wtedy alergiczny nieżyt nosa. Pyłki roślin to jednak niejedyne alergeny, które mogą wywoływać alergiczne zapalenie spojówek.

Na czym polega alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych wiąże się z reakcją organizmu na pojawiające się w najbliższym otoczeniu uczulające alergeny. W efekcie zetknięcia się chorego z alergenami organizm zostaje pobudzony do produkcji swoistych przeciwciał (IgE), a komórki tuczne w oku rozpoczynają wzmożoną produkcję histaminy (a więc substancji odpowiedzialnej za wywoływanie reakcji alergicznych). Oprócz tego inne komórki zapalne organizmu wydzielają substancje powodujące zaczerwienienie, swędzenie oraz pieczenie oczu.

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy

Częstotliwość objawów i ich siła zależy od typu alergicznego zapalenia spojówek i odpowiedzialnych za jego wystąpienie alergenów. Niezależnie od typu zapalenia same objawy są z reguły bardzo podobne. Chory odczuwa przede wszystkim świąd oczu, szczególnie w kącikach. Oprócz tego pojawia się zaczerwienienie oczu, ich przekrwienie, niejednokrotnie również silne łzawienie i opuchlizna. Ponadto, szczególnie przy alergicznym zapaleniu spojówek wywoływanym przez pyłki roślin, wystąpić może również nieżyt nosa objawiający się katarem i kichaniem. Natomiast światłowstręt, na który często skarżą się osoby zmagające się z zapaleniem spojówek, nie jest wynikiem samego stanu zapalnego, lecz częstego pocierania oczu.

Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek może przybierać różne formy. Wystąpienie określonego typu stanu zapalnego warunkują określone alergeny:

  • ostre zapalenie spojówek – występuje w efekcie kontaktu z silnym alergenem, takim jak sierść kota lub psa; utrzymuje się przez 1–2 dni;
  • okresowe zapalenie spojówek – najczęściej wywołane przez pyłki roślin, utrzymuje się przez cały okres aktywności alergenu, często towarzyszy mu nieżyt nosa;
  • przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek – wywołane przez alergeny, które cały czas utrzymują się w otoczeniu chorego (np. kurz, sierść zwierząt).

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Krople na alergiczne zapalenie spojówek to ten sposób leczenia, po który chorzy sięgają najczęściej, natomiast najistotniejszym elementem terapii jest po prostu unikanie alergenów. W sytuacji, w której osoba jest uczulona na sierść kota, a pupil cały czas przebywa w jej mieszkaniu, trudno o duże szanse na skuteczne wyleczenie alergicznego zapalenia spojówek. Trzeba także zaznaczyć, że stuprocentowe pozbycie się tego schorzenia nie jest do końca możliwe, ponieważ powstaje ono na skutek kontaktu z określonymi alergenami. Oczywiście można rozważyć immunoterapię swoistą, czyli popularne odczulanie zwiększające tolerancję na alergen. Także i ta metoda nie daje jednak 100 proc. gwarancji pełnego wyleczenia. Najlepiej sprawdza się w przypadku sezonowego zapalenia spojówek.

Alergiczna zapalenie spojówek a krople bez recepty

Krople na alergiczne zapalenie spojówek to przede wszystkim leki przeciwalergiczne (zmniejszające poziom wydzielanej przez organizm histaminy) oraz substancje obkurczające rozszerzone naczynia krwionośne oka. W aptece można bez problemu kupić krople bez recepty, natomiast alergiczne zapalenie spojówek zawsze dobrze jest skonsultować z lekarzem, podobnie jak przyjmowane leki. Kropli nie należy ze sobą mieszać i dowolnie wymieniać. Najlepiej zdać się na opinię lekarza. Silniejsze krople do oczu na alergiczne zapalenie spojówek można kupić już tylko na receptę.

Alergicznego zapalenia spojówek pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Podczas leczenia należy dbać również o higienę oczu, inaczej może dojść do owrzodzenia narządu wzroku, zakażenia bakteryjnego lub poważnego uszkodzenia rogówki.

Alergiczne zapalenie spojówek – domowe sposoby

Alergicznego zapalenia spojówek można uniknąć, redukując maksymalnie szanse kontaktu z alergenem. Oczywiście w przypadku alergii sezonowych jest to prawie niemożliwe. Natomiast warto pamiętać w takim przypadku o założeniu okularów przeciwsłonecznych, a także ograniczyć czas przebywania w miejscach z dużą ilością roślinności.

W przypadku alergii na kurz dobrze jest zminimalizować ilość tkanin w domu: zrezygnować z dodatkowych koców oraz grubych zasłon i firan. Warto również dbać o odpowiednie oczyszczanie i nawilżenie pomieszczeń, w których spędza się wiele czasu.

Zobacz wideo: Program Domowej Opieki Medycznej: kto i kiedy może skorzystać

Zobacz także:

Wideokonferencje mogą doprowadzić nas do "zoom fatigue". Psycholog radzi, jak walczyć ze zmęczeniem pracą zdalną

Ola Żebrowska znalazła sposób na krojenie cebuli bez łez. To się dopiero nazywa "dystans"

Trudna sytuacja pacjentów - tysiące zabiegów zostało odwołanych. "Tym ludziom trzeba pomóc"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości