Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Pan Paweł Kitlas ma poważne problemy ze zdrowiem. Jego noga puchnie, do tego tworzą się na niej bolesne guzy. Żaden z lekarzy, u którego do tej pory szukał pomocy, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę mu dolega i jak można temu zaradzić. - Jeśli nie znajdę pomocy, to obetnę sobie nogę – mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl. Nadzieją dla mężczyzny może być leczenie za granicą.

  Statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego alkoholu rocznie. Najbliżsi, rodzina i znajomi osoby uzależnionej od alkoholu często zadają sobie to samo pytanie: jak pomóc alkoholikowi? Żadne z nich nie chce obserwować, jak chory powoli się stacza, brnąc w swój nałóg coraz dalej i dalej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego i Ilonę Felicjańską, która zmaga się z problemem alkoholowym.

  Choroba nowotworowa budzi w nas ogromny lęk. Jednak dzięki badaniom profilaktycznym lub genetycznym zyskujemy nad nią przewagę. Możemy odpowiednio się na nią przygotować lub całkowicie jej uniknąć. Niestety czasem zdarza się, że wiedza, o tym, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, może być bardzo dużym obciążeniem. Jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy o to Zuzannę Butryn, psycholożkę i psychoterapeutkę.

  Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.

  COVID-19, choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 jest nadal nie do końca zbadaną jednostką. Obserwuje się jednak, że ten koronawirus może wpływać negatywnie nie tylko na układ oddechowy, ale także na inne systemy organizmu, w tym sercowo-naczyniowy. A to nie jedyny sposób, w jaki pandemia wpływa na zdrowie serca. Zobacz, jak o nie dbać!

  Przewlekły stres ma bardzo niekorzystny wpływ na działanie całego naszego organizmu. Zdarza się, że napięcie w naszym ciele jest tak duże, że nieświadomie zaciskamy szczękę, a to może powodować bóle, głowy, szyi czy karku. Jak sobie pomóc? Jakie ćwiczenia pomogą nam uwolnić się od nadmiernego stres? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Justyna Bolek, trenerka fitness.

  Statystyki mówią, że 15 proc. dzieci w Polsce zmaga się otyłością lub nadwagą. W tej grupie znajduje się 13-letni Szymon. Szansą dla chłopca na pozbycie zbędnych kilogramów jest wyjazd na turnus odchudzający w Ciechocinku. Jak będzie wyglądał jego pobyt w ośrodku i program leczniczy przygotowali dla niego specjaliści?

  Wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia, rozpoczyna się sezon na ich zbieranie. Mało kto wie, że kwiaty forsycji są jadalne, a do tego niezwykle zdrowe. Mogą wspomagać leczenie alergii. Jakie właściwości zdrowotne mają? Sprawdź, jak przygotować napar z kwiatów forsycji.