Fani dwóch kółek wybierają ten środek transportu ze względu na zdrowie. Ale źle dobrany rower może zaszkodzić! Jak zatem dobrać rower do wzrostu, potrzeb i stanu zdrowia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka.
Wielu palaczy wie, że ich nałóg szkodzi zdrowiu, mimo to nie rzucają palenia. Być może przekona ich do tego eksperyment eksperta Dzień Dobry TVN fizyka Tomasza Rożka. Jakie związki w papierosie są szkodliwe dla zdrowia? W jaki sposób Marcin Prokop przysłużył się eksperymentowi? Koniecznie zobaczcie!
Mleko, które możemy obecnie kupić w sklepach jest jest produktem wysoko przetworzonym. Nienasycone konserwantami mleko to te prosto od krowy. Dla nas dorosłych to niezapomniany smak dzieciństwa. Czy nasze dzieci potrafiłyby rozpoznać smak świeżego, zdrowego mleka? Postanowiliśmy to sprawdzić. Dzieci próbowały czterych rodzajów mleka, w tym sojowego, koziego, krowiego, ale z kartonu, na koniec wypiły mleko świeże. Czy potrafiły je wskazać? Jak oceniły jego smak?
Tylko 17 osób w Polsce cierpi na chorobę genetyczną, z którą urodził się Leo. Na całym świecie choruje na nią zaledwie 1200 osób. Czym jest choroba potocznie nazywana Klątwą Ondyny? I czy rejs, który zaplanowali rodzice i przyjaciele Leosia pomoże im zdjąć tę klątwę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Hueckel, mamę 4-letniego Leo oraz Monikę Kwiatkowską, aktorkę i przyjaciółkę rodziny. Kto może wziąć udział w zaplanowanym rejsie i ile kilometrów zamierzają pokonać? Kim jest Ondyna? I jaką operację musi przejść mały Leo?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwuletniego Leo, który cierpi na nieuleczalną chorobę zwaną klątwą Ondyny. Kiedy zasypia, przestaje oddychać. Towarzyszyli mu rodzice: Magdalena Hueckel oraz Tomasz Śliwiński.
Gościem Dzień Dobry TVN była Sylwia Mecha, mama 4-latki. Kasia, pomimo swojego wieku, nie chodzi oraz nie mówi. Co gorsza, lekarze do tej pory nie potrafią zdiagnozować, co dolega dziewczynce. Dlaczego rozwój Kasi jest zaburzony? Jak temu zaradzić? Na czym opiera sie terapia Kasi?
Wiele osób uczulonych na białko zwierzęce zastępuje je soją. O jej właściwościach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dietetyczką Anetą Łańcuchowską. Jaką soję warto jeść? Dlaczego przetworzona jest niezdrowa? Jaka jest zalecana dzienna dawka soi? Dlaczego mężczyźni nie powinni jej jeść w bardzo dużej ilości? Jakich produktów sojowych nie warto jeść ze względu na małą ilość soi?
Dorota Gardias jest dziś w Skierdach, gdzie można nauczyć się pływać na wake'u. Jak zaznaczył gość Doroty, sportu może spróbować każdy. Jak wygląda nauka trików na desce? Czy jest to bezpieczny sport?
Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.
Posiłki powinny być zdrowe i zbilansowane. Jak jeść rozsądnie i oduczyć się ciągłego podjadania? Co zrobić, gdy towarzyszy nam ciągłe uczucie głodu? Jakie produkty hamują apetyt? O tym, co daje nam uczucie sytości opowiedziała dietetyk Anna Jelonek.
Jak się okazuje, 20 proc. dzieci do 14. roku życia wymagają konsultacji okulistycznej, a 30 proc. uczniów od 6. do 15. roku życia ma wady wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z oczami? O jakie chorobie świadczy biały kolor źrenicy? Czy zez powyżej 3. miesiąca życia jest objawem patologicznym? Jakie wady wzroku obserwuje się u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN okulistka Monika Dzięgielewska.
Niestety jest ono również kłopotliwe dla rodziców. Monika Perkowska, psycholog dziecięcy zwróciła uwagę, że obecnie większość zabaw naszych dzieci nie jest swobodna, a kierowana. Chodzi tu o wszystkie organizowane zajęcia pozalekcyjne. Co zrobić gdy nasza pociecha się nudzi? Podsuwać mu propozycje czy pozwolić na swobodę i relaks? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Anna Kaplińska, mama 8-letniego Stefana i 11-letniej Zosi.
"To, co do niedawna było raczej w sferze science-fiction, dzieje się teraz na naszych oczach" - tak historię Dariusza Fidyki zapowiedział Marcin Prokop. Rzeczywiście to, że pan Dariusz, po przerwaniu rdzenia kręgowego, odzyskał czucie w nogach można umieścić w tej kategorii. O historii Dariusza Fidyki mówiliśmy już pół roku temu w Dzień Dobry TVN. Teraz wróciliśmy do niej, by sprawdzić czy leczenie przynosi kolejne efekty!
W trzecioligowym klubie piłkarskim - LZS Piotrówka grają piłkarze z całego świata. Prezes ugrupowania zaprasza do Piotrówki chłopaków z Senegalu, Brazylii, Kamerunu czy Ghany. Po co to robi? Kaprys inwestora czy inwestycja w klub? Dlaczego nie szuka nowych piłkarzy wśród Polaków? Jak piłkarze z egzotycznych zakątków świata czują się w Polsce? Co ich skłoniło, że przyjechali akurat do Piotrówki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ireneusza Strychacza, prezesa LZS Piotrówka, Matheusa Siqueirę-Brazylijczyka, od 3 miesięcy mieszka w Polsce i Galdino Luiza Mendesa Juniora – Brazylijczyka, który mieszka w Polsce już od 10 lat.
Aż 80 proc. ludzi na świcie cierpi na bóle pleców. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców? I kiedy ten ból powinien nas zaniepokoić? Oznaką jakich chorób są bolące nas nieustannie plecy? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Wojtek Przybylski jest reżyserem dźwięku o ogromnym doświadczeniu zawodowym. Przez wiele lat współpracował z Polskim Radiem, a także polskim artystami takimi jak, zespół Perfect, Maanam, Republika, Kult, Kazik. Teraz to Wojtek potrzebuje naszej życzliwości, serca i zaangażowania. Dzięki i Twojej pomocy będzie mu łatwiej zmagać się z nowotworem. Wczoraj wieczorem odbył się charytatywny koncert, w którym udział wzięło mnóstwo polskich wokalistów. Ewa Bem, Tomasz Stańko, T.Love, Lady Pank, Robert Gawliński i nie tylko. To ludzie wielkiego serca, którzy wspierają Wojtka w tych trudnych chwilach. Ty również możesz się przyłączyć.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Kucińską, jedną z uczestniczek rejsu dla osób niewidzących. Jak wspomina żeglarską przygodę? Czy bała się wypłynąć w morze? Czy sprostała oczekiwaniom kapitana? Anna Maruszeczko porozmawiała również z Wojciechem Żołądkowiczem, aktorem i żeglarzem. Jak bardzo różni się rejs z zespołem osób niewidomych? Dlaczego uważa, że jest to bogatsze doświadczenie? Co dokładnie niewidoma załoga robiła podczas rejsu?
Według badań w Polsce jest ok. 100 tysięcy kobiet, które dotknięte są mutacją genu BRCA1, który może spowodować rozwój raka piersi i jajników. Czy powinny one rozważyć profilaktyczne usunięcie atrybutów kobiecych? W jaki sposób mogą sprawdzić, czy mają mutację genu BRCA1? Czy są w Polsce programy opieki nad osobami z predyspozycją dziedziczną do nowotworów? Czy kobiety, które usunęły piersi i jajniki mogą być w 100% pewne, że nowotwór się nie rozwinie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN onkologa Ewę Kilar.
Podobno żyjemy w erze narcyzmu. Psycholog Małgorzata Ohme uważa jednak, że miłość do własnego "ja" jest obecnie nieco nadinterpretowana. Dlaczego? Czym w takim razie jest miłość narcystyczna? Jak ją rozpoznać? Jest dobra czy zła? Czy może być rozwojowa? Jak się żyje z kimś, kto nie odczuwa empatii? I czym jest koluzja? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Barbara Poniatowska, która przez 3,5 roku była w związku z osobą o osobowości narcystycznej.
Od ponad 20 lat, Tomasz Dangel i Joanna Szymkiewicz-Dangel, prowadzą Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się stworzyć takie miejsce i jak można poradzić sobie ze śmiercią małych pacjentów, która jest, niestety, nieodłącznym elementem pracy w hospicjum? Jak, jako ludzie wierzący, godzą pracę ze swoim sumieniem.
Gdy synek Anny Chwałek miał dwa lata, zdiagnozowano u niego autyzm. Kobiecie udało się stworzyć przedszkole i szkołę dla dzieci z autyzmem. Teraz Pani Anna chce zbudować pierwszy w Polsce ośrodek, gdzie chore dzieci od samego początku diagnozy, będą miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, medyczną i edukacyjną.
Nad formą powinniśmy pracować regularnie, przez cały rok. Kilka mięsięcy przed letnim sezonem odwiedzamy siłownię jeszcze chętniej. Po tak intensywnym okresie u każdego pojawiłby się kryzys. Czy krótka przerwa w treningu może negatywnie wpłynąć na sylwetkę? Po jakim czasie pojawiają się pierwsze efekty kilku lub kilkunastodniowych wakacji?
Kolejnym bohaterem cyklu "Piękny Uśmiech" jest Zbigniew Kmieć. Dlaczego przypadek Pana Zbyszka był tak trudny dla lekarzy - opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN Dr Paulo Malo z Malo Clinic. Jak nowy uśmiech zmienił życie Pana Zbyszka? I czy wpłynął na jego relacje z klientami? Zobaczcie tę spektakularną metamorfozę!
Joga odpręża i pozwala nabrać energii na cały dzień. Joga poporawia także ukrwienie i kondycję. Czy może ją ćwiczyć każdy? W studiu Dzień Dobry TVN Magdalena Tomaszewska, instruktorka jogi, pokazała jak poprawnie wykonywać poszczególne asany. Dlaczego trzeba je wykonywać powoli? Czy uprawiając jogę grozi nam jakakolwiek kontuzja?
Dieta musi być dobrze dobrana do naszego trybu życia. Jeżeli dużo trenujemy, nasze menu nie powinno być okrojone. Wręcz przeciwnie, powinniśmy dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Co jednak zrobić, gdy waga wciąż stoi w miejscu? Jakie błędy popełniamy najczęściej? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedziała Anna Jelonek. Dietetyk zwróciła uwagę również na to, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Jakie należy wykonać badania?
Podczas meczu pomiędzy Bayernem i Borussią Robert Lewandowski został kontuzjowany. Doznał wstrząśnienia mózgu, ma złamany nos i szczękę. Aby mógł grać w kolejnych spotkaniach, zaopatrzono go w maskę, której zadaniem jest ochrona przed kolejnymi urazami. Z jakich materiałów wykonuje się tego typu maski? Czym grozi złamanie nosa i szczęki? Jak leczy się złamania kości twarzy? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza sportowego TVN24 Kacpra Sosnowskiego i chirurga szczękowo-twarzowy Michała Zmorzyńskiego.
Poradniki Andrew Matthewsa zostały przetłumaczone na 42 języki, a na jego wykłady motywacyjne przychodzi bardzo wiele osób szukających szczęścia. Czy rzeczywiście szczęście można wypracować? Co robić, by poczuć się szczęśliwym? Jak nauczyć się pozytywnego myślenia? Z autorem bestsellerowych poradników rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska.
Zuzia choruje na epidermolysis bullosa, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Choroba ta dotyka jedno na pięćdziesiąt tysięcy dzieci. Rany i pęcherze powstają samoistnie lub na skutek uderzeń. Pojawiają się na skórze i organach wewnętrznych. Mimo ogromnego bólu, który towarzyszy jej każdego dnia i nocy dziewczynka jest radosna. O czym marzy Zuzia?
Z wiekiem coraz bardziej panujemy nad swoimi emocjami. Kontrolujemy się. Osoby niepełnosprawne są zawsze szczere, dojrzewając, nie tracą swojej spontaniczności. Czy są w stanie przeżyć prawdziwą miłość? Jak wyrażają swoje emocje? Czy są wylewni czy raczej zamknięci w sobie? Czego pragną osoby niepełnosprawne? Z Anną Maruszeczką porozmawiali goście Dzień Dobry TVN: Romek Zańko – podróżnik, prezes Fundacji Pod Sukniami i Tadeusz Woźniak – muzyk, ojciec 19-letniego chłopca z Zespołem Downa.
Stres często towarzyszy naszemu życiu. Czasem bywa mobilizujący, ale częściej działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jak walczyć ze stresem - iść spać, czy rzucać talerzami? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN coachem Miłoszem Brzezińskim.