wychowanie dziecka

  wychowanie dziecka

  W dzisiejszych czasach dzieci coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Czasami, aż za bardzo. Jak rodzice powinni na to reagować? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska, która zwróciła uwagę, że skrajności w wychowaniu nie są dobrym rozwiązaniem, a więc nie poleca radykalnego odcięcia dziecka od technologii. Co zrobić, by dziecko nie uzależniło się od telefonu? Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu?

  W Polsce panuje model nadopiekuńczości, który jest też domeną kobiet. Z czego to wynika? Kiedy kończy się troska, a zaczyna nadopiekuńczość? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Maję Olsen i Agatę Petrykowską, mamę czwórki dzieci.

  Kiedy mama wychodzi do pracy, większość małych dzieci bardzo to przeżywa. Okazuje się, że lęk separacyjny towarzyszy nie tylko dzieciom, ale także i ich rodzicom, zwłaszcza mamom. Czy lęk separacyjny może być rozwojowy dla dziecka? Jak uniknąć histerii dziecka, w momencie kiedy musimy wyjść z domu? Kolejnym newralgicznym etapem jest pójście dziecka do przedszkola. Co zrobić, by wyjścia do placówki nie były dla dziecka koszmarem? Gościem Dzień Dobry TVN była Magdalena Chorzewska, psycholog.

  Gościem Dzień Dobry TVN była Jagna Marczułajtis-Walczak. Wielokrotna mistrzyni Europy w snowboardzie opowiedziała o ciężkiej sytuacji, jaka spadła na nią dwa lata temu. Synek Jagny cierpi na nieuleczalną chorobę Pachygyrie. Rozwój fizyczny chłopca zatrzymał się na etapie piątego miesiąca. Dziecko wymaga codziennej rehabilitacji. Jak wygląda codzienność Jagny? Jak poradziła sobie z depresją?

  Rozkładanie parasola ochronnego nad dzieckiem albo wpajanie mu, że musi odnosić same sukcesy sprawia, że pociecha nie potrafi radzić sobie z porażkami. A to błąd, bo życie nie jest usłane tylko różami i warto przygotować dziecko na przegrane. W jaki sposób? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską i aktorką Moniką Mrozowską - mamą 3 dzieci.

  "Nie ma czegoś takiego jak bezstresowe wychowanie" - powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Monika Chrapińska-Krupa. Jak dzieci wychowują: Marta Wiśniewska, mama dwojga nastolatków i Davina Reeves-Ciara, która ma w domu troje dzieci? Czy zgadzają się z powszechnie panującym twierdzeniem, że "bezstresowe wychowanie to pozwalanie na wszystko"?

  Słynna zasada stosowana przez rządy państw z całego świata głosi, że "z terrorystami się nie negocjuje". A co jeśli "terrorystą" jest nasze własne dziecko, które dostało atak złości na środku supermarketu, chodnika lub stacji benzynowej? Publiczność takiego przedstawienia również nie jest przychylna: "patrzą z pogardą, dają rady jak wychowywać, a czasami pytają czy nic się nie dzieje" - wylicza Marcin Prokop. Rodzicielstwo to czasem niełatwy kawałek chleba. Jak poradzić sobie z niekontrolowanymi atakami złości u dziecka? Czy istnieje jakaś uniwersalna metoda, która działa na wszystkich małych złośników? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy dr Monika Perkowska, mama 2 synów i dziennikarka Beata Sadowska oraz vlogerka i mama 4-letniej dziewczynki Aleksandra Radomska.

  Roma Gąsiorowska-Żurawska, Paulina Krupińska i Jarosław Bieniuk zostali trenerami w kolejnej edycji "Małych Gigantów". Jak podchodzą do swoich nowych ról? Czy dzieci Jarka Bieniuka wykazują talenty artystyczne? Dlaczego Roma Gąsiorowska-Żurawska lubi pracować z dziećmi? Jak Paulina Krupińska wychowuje swoją córkę? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Psycholog dr Gordon Neufeld, gość Dzień Dobry TVN, podkreśla, że najważniejsze w rozwoju z dziecka są relacje z rodzicami. Rodzina jest najlepszym źródłem zaspokojenia wszystkich potrzeb dziecka. Jeżeli dziecko jest zbyt szybko oddzielone od rodziców, traci "podatność na bycie wychowywanym". Co z instytucją żłobka lub przedszkola? Co zrobić, by to rodzice byli dla dziecka najważniejsi, a nie rówieśnicy?

  Strach o to, czy dziecko poradzi sobie w życiu zawsze będzie obecny w życiu rodziców. Czy z tego względu rodzice powinni się wtrącać w prywatne życie swoich pociech? Gwiazdy zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Co powiedzieli jej: Agnieszka Sienkiewicz, Paweł Małaszyński, Katarzyna Glinka, Anna Cieślak, Ewa Kasprzyk i Andrzej Nejman?

  Wiosną na antenie TVN zobaczymy program "MasterChef Junior" z Mateuszem Gesslerem w roli jurora. W rozmowie z Agnieszką Jastrzębską restaurator opowiedział o swojej ukrytej pasji - czy wiedzieliście, że Mateusz robi tatuaże? Gessler zdradził też, że zabiera swojego synka do restauracji. Czy razem gotują? Co jest ich specjalnością?

  Mama wraca do pracy, a tata zostaje dzieckiem w domu? Taki model jest coraz częstszym zjawiskiem. Czy taki układ wpływa na związek? Czy mężczyźni radzą sobie z obowiązkami domowymi i opieką nad dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Joannę Heidtman, która jest psychologiem i socjologiem, Michała Nazarewicza, założyciela portalu dla ojców oraz Adama Piśko, tatę Ignacego (7 lat) i Zuzi (8 miesięcy), ktróy jest na urlopie rodzicielskim.

  Grafik aktorki jest ostatnio przepełniony zawodowymi zobowiązaniami. Jak Małgorzata Kożuchowska dzieli swój czas między opieką nad synkiem a pracą? Czy nie bała się, że jej roczna przerwa związana z ciążą i urlopem macierzyńskim wykluczy ją z rynku pracy?

  Przemek Kossakowski to mężczyzna, który - jak powiedział prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop - był wszędzie, widział wszystko, jadł wszystko i doświadczył prawie wszystkiego. Wydawałoby się, że nie boi się nikogo, ani niczego. Ale to nieprawda. Przemek boi się... swojej mamy. Czy "gen szwendania się po świecie" odziedziczył właśnie po niej? Czy Pani Anna przeżywa programy syna, w których ten eksperymentuje ze swoim ciałem, zdrowiem i robi inne rzeczy na granicy? Panią Annę Mariannę Winnicką i Przemka gościliśmy w naszym studiu.

  Natalia Lysina samotnie wychowuje 6-letnią Zuzię. Pani Natalia jest stylistką paznokci i pracuje w domu. Niestety dziewczynka często przeszkadza mamie w pracy. Nasza bohaterka nie chce jednak wynajmować lokalu ani pracować w innym salonie bo jak mówi, wówczas w ogóle nie widywałaby córki. Jak powinna lepiej zagospodarować swój czas? Niedoskonałej mamie postanowiła pomóc Joanna Kot – psycholog.

  Jakiś czas temu Reni Jusis promowała modę na ekologię. Czy dalej jest ekomamą? Czy filozofia jej się nie znudziła? Czy jej dzieci znają inne życie - nie eko? Z wokalistką porozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Wyniki badań wskazują, że po narodzinach pierwszego dziecka poziom szczęśliwości rodziców znacząco spada. Ile w tym prawdy? I dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to Małgorzatę Bajko, psycholog oraz rodziców. Jak w nowej, rodzicielskiej rzeczywistości odnaleźli się nasi goście? Beata Sadowska, dziennikarka i mama 3-letniego syna, Olivier Janiak, tata trzech chłopców i Justyna Kozłowska, vlogerka, mama dwóch córek.

  To zobowiązania zawodowe są główną przyczyną tego, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim dzieciom. Wiele pociech cierpi z tego powodu. Czy da się pogodzić pracę z macierzyństwem? O to, jak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: wokalistkę Magdę Steczkowską, psychologa Małgorzatę Ohme i dziennikarza Faktów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego.

  Kolejną bohaterką cyklu Dzień Dobry TVN "Niedoskonała Mama" jest dwudziestoletnia Angelika, mama dwuletniego chłopca. Dziewczyna w trosce o byt swojego syna kontynuuje naukę. Chciałaby podjąć też studia. Takie rozwiązanie wiąże się z tym, że mały Nikodem będzie musiał pójść do żłobka. Angelika nie wyobraża sobie, by ktoś obcy miał zająć się jej dzieckiem. Co przeraża ją najbardziej? Dlaczego nie chce zaufać pedagogom w żłobku?

  Prezenterka Dzień Dobry TVN jest z wykształcenia pedagogiem. Czy Dorota wykorzystuje zdobytą na uczelni wiedzę w wychowaniu swojego dziecka? Czy jest zasadniczą i konsekwentną mamą? Co robi, gdy dwuletnia Hania się obraża i próbuje postawić na swoim?

  Jakiś czas temu głośno było o karze, jaką popularna aktorka zastosowała wobec swojego dziecka. Polska gwiazda zostawiła płaczącego, 3-letniego malucha samego w samochodzie. W taki obrót sprawy nie może uwierzyć Justyna Steczkowska. Wokalistka, jako matka trójki dzieci, nie wyobraża sobie takiej sytuacji. Co Justyna sądzi o takich metodach wychowawczych? Piosenkarka zdradziła Agnieszce Jastrzębskiej, jak ona radzi sobie z trójką dzieci w domu. Jakie wzorce wyniosła z rodzinnego domu?

  Kilkuletni maluch pozostawiony w zamkniętym aucie płakał i wołał niewzruszoną na histerię syna mamę. O całym zajściu poinformował świadek, Zbigniew Urbański. Która polska gwiazda stosuje tak drastyczne metody wychowawcze? Jak zdradziła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska, w Internecie trwa prawdziwa lawina domysłów. Czy ktoś zdecyduje się upublicznić nazwisko aktorki?

  W ramach wdzięczności wobec szpitala, Ewa Deja postanowiła uszyć beciki dla noworodków. Jednorazowa akcja stała się ogromnym charytatywnym przedsięwzięciem. Kto należy do grupy TRÓJMIASTO SZYJE? Szyją tylko kobiety czy również mężczyźni? Z jakich materiałów powinien być uszyty porządny becik? O akcji „Becik dla bobasa” w Dzień Dobry TVN opowiedziała Ewa Deja, blogująca mama i inicjatorka zamieszania.

  Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Frączek, która zgłosiła się do naszego cyklu "Niedoskonała mama". Pani Ania przekupuje 3,5-letnią córkę słodyczami. Kiedy w rodzinie pojawił się problem? Kiedy małe przekupstwo zmieniło w jawną manipulację? Kto z członków rodziny najczęściej ulega Dorotce? Co zrobić, by odzwyczaić dziewczynkę od złych nawyków? Jak sprawić, aby Dorotka słuchała się mamy i taty, i wykonywała ich prośby bez konieczności przekupstwa? Mamie Dorotki postanowiła pomóc Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

  Jak wygląda typowa gwatemalska rodzina? Kto rządzi w domu, a kto zajmuje się wychowaniem dzieci? Ofelia Grzelińska odwiedziła dom polsko-gwatemalskiej rodziny Juana i Moniki. Czym zajmuje się "muchacha" w gwatemalskim domu? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Rodzina dookoła świata".

  24 lutego pojawił się pierwszy odcinek nowej serii „Surowych rodziców”. Bohaterami odcinka byli 15 letnia Marta oraz jej rówieśnik Damian. Czy udział w programie zmienił ich zachowanie? Dlaczego ich rodzice postanowili zgłosić swoje dzieci do programu?

  Jak wychować genialne dziecko? Czy wystarczy kierować się mądrościami zawartymi w poradnikach? Jak nie popełniać błędów wychowawczych? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Katarzynę Dowbor, Małgorzatę Potocką, Agatę Passent i psycholog Małgorzatę Ohme.