Była partnerka Jakuba Rzeźniczaka - Ewelina Taraszkiewicz o tym, jak walczyć o alimenty. "Z pomocą przychodzą social media"

Ewelina Taraszkiewicz z córką Inez
Ewelina Taraszkiewicz z córką Inez
Źródło: Instagram, D3sign/GettyImages/
Ewelina Taraszkiewicz to mama 5-letniej Inez oraz była partnerka Jakuba Rzeźniczaka. O prawniczce zrobiło się głośno za sprawą wywiadu, którego niedawno udzieliła, ujawniając, że piłkarz nie utrzymuje kontaktu ze swoją córką. W rozmowie z Dzień Dobry TVN Ewelina opowiedziała o relacji jej byłego partnera z dzieckiem. Przy okazji wsparła wszystkie kobiety, które podobnie jak ona, nie mogą dojść do porozumienia w kwestii alimentów oraz opieki na wspólną pociechą.

Ewelina Taraszkiewicz komentuje zachowanie Jakuba Rzeźniczaka

Ewelina Taraszkiewicz to prawniczka oraz mama małej Inez, której ojcem jest Jakub Rzeźniczak. W rozmowie z dzieńdobrytvn.pl zdradziła, iż mimo decyzji sądu, sportowiec od ponad roku nie ma żadnego kontaktu z dziewczynką, chociaż zapewniał, że bardzo chce utrzymywać bliską relację z Inez.

- Sam dawał wywiady na ten temat i chwalił się córką w mediach społecznościowych. Po decyzji sądu, czyli od października 2021 roku, pojawił się raz, innym razem odwołał, a potem nawet nie informował, czy i kiedy się pojawi – powiedziała Ewelina Taraszkiewicz.

Pary, które musiały się rozstać, a doczekały się wspólnych dzieci, zwykle stoją przed trudną decyzją: Jak rozwiązać kwestię opieki nad pociechami? Według Eweliny Taraszkiewicz, liczy się konsekwencja. Jeśli strony zdecydują, że chcą być zaangażowane w życie dziecka, powinny robić to regularnie.

Rozwody

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach

- Nie pojawiamy się raz na pół roku i znikamy na kolejne miesiące. Trzymajmy się postanowienia sądu lub - jeśli jest taka możliwość - porozumienia rodzicielskiego – powiedziała prawniczka.

Ewelina Taraszkiewicz radzi, jak walczyć o alimenty

Ewelina Tarszkiewicz zaangażowana jest w pomoc prawną na stronie MamoPomogeCi.org. Prawniczka udziela tam darmowych porad prawnych paniom, które znalazły się w trudnej sytuacji m.in. z powodu rozstania z partnerem. Zapytana o to, co robić, gdy kobieta nie jest w stanie wyegzekwować alimentów, mówi wprost – nie można dać się zastraszyć i nie wolno tracić nadziei.

-  Kwestia egzekwowania alimentów w Polsce to duży problem. Tacy tatusiowie, choć zdarzają się też i matki, cieszą się, gdy uda im się ukryć majątek przed sądem - stwierdziła mama Inez.

Jak przekonuje prawniczka, coraz częściej zdarza się, że sąd prosi bank o informacje na temat rachunków czy zgromadzonych środków jednej ze stron, co potem stanowi dowód w sprawie alimentacyjnej. - W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzą również social media. Jest to idealne miejsce, skąd możemy dowiedzieć się o wakacjach, markowych ubraniach, czy samochodach byłego partnera. Ogólnie – jak wygląda poziom życia drugiego rodzica - wyjaśniła Ewelina Taraszkiewicz. Zdaniem prawniczki w skrajnych przypadkach, gdy rzeczywiście brak jakichkolwiek dowodów i nie stać nas na adwokata, sąd bada możliwości finansowe rodzica, czyli ustala alimenty na podstawie tego, ile zarabiałby, gdyby pracował - zgodnie z wykształceniem oraz doświadczeniem.

Alimenty należą się każdemu dziecku, niezależnie z jakiego związku pochodzi, a poziom życia dzieci powinien być adekwatny do poziomu życia rodziców - wyjaśniła prawniczka.

Przy ustalaniu alimentów brane są pod uwagę usprawiedliwione koszty utrzymania malucha, warto więc gromadzić dowody: najlepiej faktury imienne oraz potwierdzenia przelewów na wydatki związane z pociechą. Oprócz tego wymiar sprawiedliwości bierze pod uwagę, który rodzic zajmuje się dzieckiem. Ten, który nie podejmuje się opieki, według prawniczki, zazwyczaj poniesie większy udział w finansowym utrzymaniu potomka.

Jakub Rzeźniczak zapytany przez Dzień Dobry TVN o alimenty oraz jego relację z córką, nie udzielił komentarza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Instagram, D3sign/GettyImages/

podziel się:

Pozostałe wiadomości