Marina jest pochodzącą z Krymu artystką ludową. W 2014 po aneksji Krymu przez federację rosyjską opuściła swój dom i zamieszkała wraz z rodziną w Kijowie. 8 lat później ponownie została zmuszona do ucieczki. Tym razem do Polski, zostawiając w Ukrainie męża.
Zwyczaj wzajemnego obdarowywania się biżuterią przez przyszłych małżonków narodził się jeszcze w starożytnym Egipcie. Dziś niekwestionowanym królem wśród pierścionków zaręczynowych jest ten z brylantem obsadzonym w gnieździe z sześcioma zębami. Choć błyskotka w pudełku o kolorze pastelowej mięty jest marzeniem wielu, to pierścionki z historią potrafią być bezcenne.
Rozpoczął się chiński Nowy Rok. To najważniejsze wydarzenie w tradycyjnym kalendarzu chińskim, jest nazywane również Świętem Wiosny. Data tej uroczystości jest ruchoma. Wśród państw, które ją obchodzą ,znajdują się oprócz Chin także Korea Północna, Wietnam, czy Tybet. O tradycjach związanych z tym wyjątkowym dniem opowiedziały: Natalia Nguyen, Żaklina Ta Dinh oraz Lana Nguyen.
Obchody świąt Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma wyjątkowymi zwyczajami. Spotkania w rodzinnym gronie, wspólne kolędowanie i wręczanie upominków najbliższym to zaledwie część atrakcji, które są integralną częścią grudniowych uroczystości. W Dzień Dobry TVN Robert i Monika Janowscy opowiedzieli o urokach kultywowania świątecznej tradycji.
Godna podziwu szczerość i odwaga w wyrażaniu poglądów to cechy, dzięki którym Marianna Schreiber regularnie skupia na sobie uwagę wielu osób. Żona ministra PiS potrafi otwarcie mówić o trudnych czy kontrowersyjnych sprawach. Najlepszym tego dowodem jest post opisujący realia świąt w rodzinach polityków, który opublikowała ostatnio w sieci. Temat kultywowania bożonarodzeniowej tradycji w gronie najbliższych poruszyła także w rozmowie z Aleksandrą Głowińską z cozatydzien.tvn.pl.
Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.
Karaimi w Polsce liczą zaledwie około 100 osób, więc są najmniejszą mniejszością w naszym kraju. W Dzień Dobry TVN przedstawiciele tej społeczności opowiedzieli o swoim pochodzeniu. W październiku ukaże się płyta "Karaimska Mapa Muzyczna", na której zaśpiewa m.in. Karolina Cicha.
W Stanach Zjednoczonych każdego roku odbywa się kilka uroczystości, podczas których dziewczynki w wieku szkolnym składają deklarację czystości przed swoimi ojcami oraz Bogiem. Obiecują, że pocałunki, randki i seks będą im obce aż do ślubu. Bale dziewic to nie średniowieczna tradycja, tylko zwyczaj, który Amerykanie z konserwatywnych środowisk chrześcijańskich praktykują od zaledwie 20 lat.
W tradycji chrześcijańskiej Zielone Świątki to inna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, które obchodzone jest 7 tygodni po Wielkanocy. Kiedy wypadają w 2022 r. i czy są dniem wolnym od pracy? Na czym polega to święto?
Podczas indiańskiej ceremonii nadano mu imię Mały Nieustający Tancerz. Marek Ptasiński, kulturoznawca i pasjonat kultury indiańskiej od lat promuje ją w całej Europie. W Polsce założył "Wioskę indiańską" w okolicach Jaworzna. Na razie nie można jej odwiedzać z powodu pandemii, ale o współczesnym życiu rdzennych mieszkańców Ameryki ekspert opowiada w Dzień Dobry TVN.
Zalipie uchodzi za najbardziej malowniczą wieś w Polsce. Dosłownie, ponieważ praktycznie wszystko jest w niej wymalowane. Domy, płoty i studnie pokrywają wielobarwne motywy kwiatowe. Skąd wzięła się ta tradycja?
Śmigus-dyngus to wieloletnia tradycja, jednak oblewanie się na ulicach wodą grozi karą, nawet do 500 złotych. Nikt nie powiedział, że obyczaju nie możemy kultywować na terenie własnego domu czy ogrodu. Jak lany poniedziałek spędziły polskie gwiazdy?
Anja Rubik to najsłynniejsza polska modelka. Podbijała wybiegi i okładki magazynów w kraju i za granicą. Brała też udział w wielu niezwykłych sesjach. Jedną z fotografii - wyglądającą jak rodem z amazońskiej puszczy - podzieliła się w mediach społecznościowych z okazji lanego poniedziałku. Zdjęciu skąpo ubranej, oblewającej się wodą modelki towarzyszy angielski opis wyjaśniający tradycję śmigusa - dyngusa. Pomysł "trafiony-zatopiony"?
Joanna Koroniewska w wyjątkowo komfortowy sposób świętuje w tym roku śmingus dyngus. Aktorka pokazała, jak kąpie się w morzu. Nie zawsze jednak ten dzień kojarzył się jej z czymś miłym. Wszystko za sprawą dziadka, który nie odpuszczał wielkanocnej tradycji.
Niecodzienna pasja oraz zainteresowanie historią sprawiło, że Monika i Łukasz Harazim założyli rodzinę. Dziś wspólnie rekonstruują średniowieczne tkaniny. Na czym to polega? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?
Nie tylko upiększają dom, ale także zapewniają dobrobyt. Wielkanocne pająki to tradycyjna ludowa ozdoba, którą możesz wykonać własnoręcznie. Jak to zrobić? Podpowiedziała ekspertka, Hanna Stano.
W czasach, kiedy wszystko dobywa się zdalnie, wielu uczniów marzy o powrocie do szkół. Zdarza się także, że absolwenci z sentymentem wspominają czasy spędzone w ławce. Janusz Król w swoim gospodarstwie umożliwia odwiedzenie szkoły jak za dawnych lat. Jedną z atrakcji dla gości Muzeum Edukacji w Niezwojowicach jest nauka pisania gęsim piórem.
Łączą ich więzy krwi i pasja do fotografii. Prowadzą w Poznaniu jeden z najstarszych zakładów fotograficznych w Polsce. Od ponad 100 lat kolejne pokolenia rodziny Kołeckich zatrzymują w kadrze portrety i najważniejsze wydarzenia z życia swoich klientów. W Dzień Dobry TVN niezwykle utalentowana rodzina opowiedziała o swojej historii.
Stasia Matsumoto od 10 lat mieszka w Tokio, gdzie prowadzi firmę oferującą spędzenie dnia w oryginalnym, specjalnie dobranym kimonie. Jej klientami są zarówno obcokrajowcy, jak i Japończycy. Jak do tego doszło? O tym stylistka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Obrzezanie żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami. To kwestia, która dotyczy kobiet w wielu krajach. Na całym świecie co 11 sekund jakaś dziewczynka poddana zostaje rytuałowi, który niszczy jej zdrowie i psychikę.
Łemkowie to jedna z grup etnicznych w Polsce, która cieszy się niezwykłą tradycją i kulturą. By ich dziedzictwo nie zaniknęło, stworzono Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". O tym, czego uczy się należąca do niego młodzież, opowiedział w Dzień Dobry TVN Jerzy Starzyński.
Jan Karczewski to jeden z muzyków zespołu Podsybka Kurpiowska. Mimo młodego wieku, aktywnie działa i popularyzuje folklor swojego regionu. Jak przyznaje, wszystko co do tej pory udało mu się zrealizować, zawdzięcza pradziadkom, którzy dzielą się z nim historiami z przeszłości i tradycją.
Czym byłaby rodzina bez tradycji? Nie wyobraża sobie tego Paweł Łojas, mąż i ojciec sporej gromadki dzieci. Mężczyzna pochodzący z Podhala od najmłodszych lat pokazuje potomkom uroki wspólnego muzykowania. Pasją do tańca, gry i śpiewu udało mu się zarazić całą piątkę.