Wyjątkowość kultury łemkowskiej. "Życie wymaga od nas, żebyśmy ze zdwojoną siłą pielęgnowali swoje tradycje"

Łemkowie to jedna z grup etnicznych w Polsce, która cieszy się niezwykłą tradycją i kulturą. By ich dziedzictwo nie zaniknęło, stworzono Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". O tym, czego uczy się należąca do niego młodzież, opowiedział w Dzień Dobry TVN Jerzy Starzyński.

Pochodzenie Łemków

Łemkowie zamieszkiwali historycznie obszar Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a także część Pienin. W 1947 roku ich przodkowie zostali wysiedleni ze swoich ojczystych terenów, głównie na ziemie zachodnie. Dzisiaj największe skupisko Łemków znajduje się na Dolnym Śląsku, w okolicach Legnicy.
- Życie w diasporze w mniejszości, wymaga od nas, żebyśmy ze zdwojoną siłą pielęgnowali swoje tradycje - mówiła w Dzień Dobry TVN Olga Starzyńska.
Po to, by ratować i propagować kulturę łemkowską Jerzy Starzyński w 1991 roku założył Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera".
- Mogę o sobie powiedzieć, że jestem Łemkiem z czystej krwi. Urodziłem się w łemkowskiej rodzinie, gdzie tradycje łemkowskie były bardzo żywe, gdzie posługiwaliśmy się językiem łemkowskim i gdzie o łemkowszczyźnie ciągle się mówiło i ciągle się za nią tęskniło - opowiadał w Dzień Dobry TVN Jerzy Starzyński.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera"

Młodzież, która należy do Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" podejmuje działania mające na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych. Równocześnie uczy się języka łemkowskiego i poznaje tradycję, kulturę oraz historię swoich przodków.
- Możemy pochwalić się trasami koncertowymi m.in. w Meksyku, Chinach, Indonezji, Iraku, Indiach i Peru - wymieniał założyciel zespołu, Jerzy Starzyński.
Jego dzieci koncertują w różnych zakątkach Ziemi. Były nagradzane w różnych konkursach, zarówno polskich, jak i międzynarodowych.
- Jak zakładam strój łemkowski czuję wielką dumę , ale również uważam, że to jest taki mój obowiązek i stawiam to jako punkt honoru - wyznał Daniel Starzyński.
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Sylwia Repela
Pozostałe wiadomości