Czystek ma właściwości lecznicze, dzięki którym wyróżnia się spośród wielu roślin. Herbata z czystka niejednej osobie pomogła w walce z dolegliwościami układu pokarmowego czy odpornościowego. Sprawdź, dlaczego warto włączyć czystka do swojego jadłospisu.
Przebiśnieg to kwiat, który dzieci poznają najwcześniej, zwyczajowo wychodząc na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak kończącej się zimy. Zwiastunami wiosny są także m.in. krokusy czy żonkile, ale to właśnie białe kwiaty pojawiają się najwcześniej. Przebiśniegi przez wiele lat były pod całkowitą ochroną i choć teraz ich ochrona jest częściowa, warto zainteresować się samodzielną uprawą przebiśniegów, jeśli chcemy każdego roku cieszyć się tymi kwiatami.
Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie regulacji dotyczących roślin genetycznie edytowanych. Mają zostać wyraźnie odróżnione od roślin genetycznie modyfikowanych. Dzięki temu będzie możliwa komercyjna uprawa edytowanych. Jakie są ich zalety?
Piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe, mogą być wspaniałą ozdobą domu, ale równocześnie szkodzić zdrowiu jego mieszkańców. Nie warto ryzykować. Dlatego tak ważne jest, by znać trujące rośliny doniczkowe i zrozumieć na czym polega ich szkodliwość. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie rozwijać swój domowy zielnik.
Ambrowiec to bardzo dekoracyjne drzewo liściaste, które coraz częściej bywa sadzone w naszych ogrodach. Na rynku mamy wiele gatunków i odmian, dzięki czemu możemy dobrać drzewo idealnie pasujące do naszej działki.
Opryski to prosty zabieg rozpylania wybranej substancji na rośliny. Pełni różne funkcje – chroni przed działaniem szkodników i rozwojem chorób, a opryski przeciw kleszczom pomagają zmniejszyć ryzyko występowania tego groźnego pasożyta na użytkowanym przez nas obszarze.
Mimo że lato powoli się kończy i noce są już dużo chłodniejsze, to są rośliny, które nadal kwitną i cieszą nasze oczy. Są nimi m.in. hortensje. Jakiej pielęgnacji wymagają? Jak prawidłowo je przesadzać? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Wśród roślinności występującej na obszarze Polski znaleźć można 3 gatunki o właściwościach trujących. Są to barszcz Sosnowskiego, szalej jadowity i szczwół plamisty. Zdarzało się, że ten ostatni mylony był z różnymi roślinami jadalnymi. Jak rozpoznać szczwół i jakie są objawy zatrucia nim?
Marcin Tyszka to ceniony fotograf na całym świecie, którego zdjęcia ukazują się na łamach takich magazynów jak: "Vogue" czy "Harper's Bazaar". Widzowie TVN-u doskonale znają go z programu "Top Model", w którym zasiada w jury. A czy wiedzieliście, że projektuje również ogrody? O swojej pasji opowiedział naszej reporterce Katarzynie Jaroszyńskiej, a Rafał Mgłosiek i Damian Kohyt w studiu Dzień Dobry TVN doradzili, jak dużymi roślinami nadać charakter wnętrzom.
Wstawiając rośliny do łazienki trzeba bardzo uważać. Kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę to ile światła potrzebują okazy, które wybraliśmy, a także wilgotność. Które kwiaty sprawdzę się w łazience z oknem, a które w tej bez światła?
Firletka smółka zachwyca intensywną barwą swoich liści. Na pewno nie sposób przeoczyć egzemplarzy tego gatunku w ogrodzie. Jej szerokie zastosowanie i nieskomplikowana pielęgnacja sprawiają, że roślina może być uprawiana nawet przez początkujących ogrodników. Co warto wiedzieć o firletce smółce? Poznaj sposoby jej rozmnażania i cechy charakterystyczne.
Ze względu na duże różnice we wzroście pojedynczych egzemplarzy, świdośliwa olcholistna bywa uznawana zarówno za krzew, jak i za drzewo. Roślina jest niezwykle atrakcyjna w uprawie, a dzięki smacznym owocom stanowi nie tylko oryginalną dekorację ogrodu. Jej sadzonki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto zwrócić na nią uwagę i rozważyć posadzenie świdośliwy na swojej działce. Jakie odmiany są najlepsze do nieprzemysłowej uprawy?
Krwawnik pospolity to zioło o właściwościach leczniczych, wykorzystywane od dawna w medycynie ludowej. Działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie i przeciwzapalnie. Krwawnik pospolity znalazł zastosowanie również w kosmetyce – pomaga uporać się z nieestetycznymi zmianami skórnymi.
Mimo że kalendarzowe lato zbliża się ku końcowi, to na działkach i balkonach wciąż jest kolorowo. Kwitną teraz rdzawe dzielżany, na żółto - rudbekie i słoneczniki, a elektryzujące jeżówki przyciągają pszczoły. Do tej pięknej kompozycji brakuje jeszcze wrzosów. O tym, jak sadzić te rośliny powiedział Łukasz Skop.
Kwiatowe łąki są nie tylko przyjemne dla oka, ale również niezwykle praktyczne dla środowiska. Dlaczego mogą być ratunkiem dla klimatu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.
Kwiaty nie tylko zdobią, niektóre z nich mogą urozmaicić smak potraw. Które rośliny warto mieć w swoim ogrodzie? Do których dań można je dodawać? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Kozieradka to roślina jednoroczna, co nie przeszkadza jej wpływać na funkcjonowanie całego organizmu lepiej, niż niejedno lekarstwo apteczne. Wyciągi z kozieradki stymulują pracę przewodu pokarmowego, polecane są też kulturystom, matkom karmiącym, diabetykom oraz osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy.
Nasiona niektórych roślin, jeszcze przed wysadzeniem do gruntu lub doniczek, wymagają stratyfikacji, czyli przygotowania do kiełkowania, ponieważ nie są gotowe do tego bezpośrednio po zbiorze. Tylko dzięki temu będą mogły zostać w odpowiednim czasie wysiane. Na czym polega ten proces i jak przeprowadzić go w domowych warunkach? Poznaj metody stratyfikacji nasion w lodówce.
W Dusznikach-Zdroju podjęto akcję ratowniczą ponad 100-letnich drzew rosnących przy alei im. Fryderyka Chopina. Choć były przeznaczone do wycinki, na nowo odżyły. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski oraz przedstawiciel ruchu Przyjaciele Drzew, Krzysztof Smolnicki.
Kozłek lekarski (inaczej waleriana) to zioło, o którego właściwościach wiedziano już w średniowieczu. Mimo nieprzyjemnego zapachu, kozłek lekarski ma szerokie zastosowanie. Przynosi ulgę osobom, które żyją w stresie lub cierpią z powodu bezsenności.
Królestwo grzybów jest ogromne i jeszcze nie w pełni zbadane przez naukowców. Okazuje się bowiem, że grzyby potrafią polować, osiągać gigantyczne rozmiary, zmieniać mrówki w zombie, a niektóre osobniki żyją nawet kilka tysięcy lat. Wielu z nas nie ma o tym wszystkim pojęcia, bo grzyby przez lata były niesłusznie bagatelizowane. Co jeszcze czyni ich królestwo niezwykłym? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział popularyzator nauki i właściciel kanału na YouTube "Uwaga! Naukowy bełkot", Dawid Myśliwiec.
Agawa to wspaniała roślina, która ma wiele zastosowań. Warto zrobić dla niej miejsce w domu. Na rynku można znaleźć wiele gatunków i odmian, które różnią się wyglądem i właściwościami. Którą z nich wybrać?
Cyklamen perski to jedna z najchętniej wybieranych roślin do uprawy domowej. Niezwykle piękne kwiaty i delikatny zapach sprawiają, że roślina spełnia funkcje dekoracyjne. Chcesz mieć ją w domu, ale nie wiesz jak o nią dbać? Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji, wymagania cyklamenu oraz choroby, na jakie najczęściej zapada.
Dzięki drzewom i terenom zielonym wysokie temperatury nie są aż tak dokuczliwe. Niestety niektórzy włodarze miast, architekci czy deweloperzy konsekwentnie usuwają zieleń i zastępują ją betonem. Jak pogodzić wygodę życia z dbaniem o środowisko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali nam Adam Białobrzeski, architekt oraz Jan Mencwel, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".
Każdy kto ma działkę lub zajmuje się uprawą roślin wie, że szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście są proste sposoby, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć przed nimi rośliny. Jakie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nawłoć zwana polską mimozą to charakterystyczna roślina – ma długie łodygi bogato okraszone żółtymi, drobnymi kwiatami. Nawłoć pospolita rośnie w całej Polsce, często w miejscach mało atrakcyjnych pod względem gleby czy warunków atmosferycznych np. w zaroślach, przy drogach czy na suchych łąkach.
Pyszna i zdrowa rukola posiada swojego niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia "sobowtóra". Starzec pospolity (senecio vulgaris) to popularny chwast, którego spożycie może wywołać trwałe zmiany w organizmie człowieka. Jak temu zapobiec i rozróżniać obie rośliny?
Andrzej Furman stworzył wyjątkowe miejsce w rodzinnych Pabianicach. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników zaprojektował piękny ogród, w którym rosną setki tysięcy kwiatów. Jak do tego doszło?