Dziennikarze relacjonują wydarzenia z Ukrainy często z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Muszą radzić sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych.
Borodzianka to niewielkie miasteczko, które zostało zniszczone w 90 proc. w trakcie rosyjskich ataków i okupacji. Położone jest 50 kilometrów na północny zachód od Kijowa. Dzisiaj trudno tam dojechać - po drodze mija się zbombardowane miasta i mosty.
Wojna to nie tylko wstrząsające sceny z pola walki. To także codzienność cywilów, których życie wciąż się toczy. Reporterka Bianka Zalewska sprawdziła, jak w cieniu konfliktu zbrojnego wygląda życie mieszkańców Kijowa.
Maryna Mirzaeva, niosąca pomoc walczącym na froncie żołnierzom, wraz z całą armią wolontariuszy, nie wzięła karabinu do ręki, ale zaczęła robić ważne rzeczy. Tak jak tysiące innych osób stworzyła świetnie działającą organizację wolontaryjną. Chociaż na Ukrainie są ich już setki, to wciąż mają co robić. O tym jak ukraińskie kobiety stały się bohaterkami wojennymi opowiedziała w swoim niezwykłym reportażu Blanka Zalewska.
Wojna w Ukrainie zmusiła ludzi do ucieczki z kraju. Ich przystankiem w drodze do bezpieczeństwa jest Dworzec we Lwowie. Każdego dnia przewijają się przez niego tysiące osób. Reportaż Bianki Zalewskiej przedstawia dramatyczną sytuację ukraińskich uchodźców, których przystankiem w dalszej drodze do pokojowego świata jest Lwów.
Kateryna Kravchenko w 2015 roku była rzeczniczką prasową batalionu "Ajdar", który walczył we wschodniej Ukrainie. Z biegiem czasu zrezygnowała jednak z udziału w działaniach wojennych i przez ostatnie lata zajmowała się tworzeniem własnego biznesu. Jednak konflikt zbrojny zapukał do jej drzwi. - Cała Ukraina jest ostrzeliwana. Mój kraj jest w ogniu - powiedziała.
Wybierając się do Donbasu siedem lat temu, Andriana Susak zamierzała być na wojnie tylko pięć dni, ale została na froncie dwa lata i to w grupie, która dla wszystkich była owiana tajemnicą. Tam też się zakochała i zaszła w ciążę. O swoim życiu w okopach ukraińska bohaterka opowiedziała reporterce Biance Zalewskiej.
Nadia Buzhan jest autorką zdjęcia dwóch DJ-ów, którzy wykonali gest "Victorii". Fotografia stała się symbolem protestów na Białorusi. Czy dla niej, jako autora, to zdjęcie jest również szczególne? Jak obecnie wygląda praca fotoreporterów w jej kraju?
"Każdego dnia rodzi się 1300-1400 dzieci w Polsce i każdego dnia rodzi się wcześniak". Z okazji "Światowego Dnia Wcześniaka" o wspieraniu rozwoju neonatologii w Polsce przez WOŚP rozmawialiśmy z Jurkiem Owsiakiem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poświęciła neonatologii osiem Finałów – 2, 7, 9, 10, 13, 20, 21, 26 z zebranych pieniędzy ufundowała już 7 755 urządzeń za prawie 195 mln złotych!
Konrad i Przemysław Wojterkowscy są braćmi, ale odkryli to dopiero po ponad 40 latach. Dlaczego nie wiedzieli o swoim istnieniu? W jaki sposób i dzięki komu poznali prawdę? Ekipa Dzień Dobry TVN towarzyszyła im podczas ich pierwszego spotkania.
W Albanii ludzie wciąż zabijają się z honorowej zemsty. Jedną z ofiar rodzinnych porachunków był mąż Elony Prroj. Dlaczego to właśnie na niego wydano wyrok śmierci? Czy syn pary ma zamiar pomścić ojca? Z Eloną rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Ppłk Izabela Wlizło jest pierwszą kobietą w polskiej armii, która została dowódcą batalionu. Jak żołnierze 22. batalionu piechoty górskiej oceniają jej umiejętności? O tym, jak zaczęła się jej przygoda z wojskiem i jak odnajduje się jako dowódca 550 osobowego batalionu opowiedziała reporterce DDTVN Biance Zalewskiej.
O Oksanie zrobiło się głośno na początku tego roku, kiedy media upubliczniły jej dramatyczną historię. Otóż, kiedy dostała wylewu, mężczyzna, u którego pracowała odwiózł ją do miasteczka, zostawił na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej osoby. Reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska sprawdziła, jak potoczyły się dalsze losy kobiety i jej pracodawcy.
W 1918 roku Polska i Ukraina odzyskały niepodległość. Jak nasi sąsiedzi obchodzą swoje święto? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: dziennikarka dr Olena Babakova i dziennikarka Bianka Zalewska.
Barbara Ravensdale, terapeutka duchowa - "Dobra praca, dobre samopoczucie, radość każdego dnia, witalność... nie zależą od niczego na zewnątrz. Wszystko zależy od tego, jak poukładamy się w środku". Jak poznać, zrozumieć i pokochać siebie? Zobaczcie czego dowiedziały się Bianka Zalewska i Monika Mariotti.
Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.
Podczas szkoleń z pierwszej pomocy przekazywane są informacje na temat tego, jak należy postępować z poszkodowanymi. O tym, dlaczego warto je ukończyć mówiły w Dzień Dobry TVN dziennikarka wojenna Bianka Zalewska i Marzena Jaroszewska. W jakich sytuacjach wykorzystały swoją wiedzę zdobytą podczas szkoleń z pierwszej pomocy?
Lawenda jest nazywana niebieskim złotem Prowansji. Ma wiele właściwości leczniczych. W maleńkim miasteczku w Prowansji znajduje się rodzinne muzeum lawendy, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Historia rodzinnego biznesu sięga aż 1890 roku. Czy wiedzieliście, że prawdziwa lawenda rośnie tylko w Prowansji? Lawendowe pola zwiedziła dziennikarka Dzień Dobry Wakacje Bianka Zalewska.
Minęły już dwa lata od wstrząsających wydarzeń w Nicei. Jak dziś wygląda tam życie, jak służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów i jak ludzie wspominają tamte dni? Z kamerą Dzień Dobry Wakacje do Nicei wybrała się Bianka Zalewska.
30 maja 1926 roku Jerzy Jeliński wraz z kolegami skautami wyruszył samochodem w podróż dookoła świata. Żegnał ich marszałek Piłsudski oraz prezydent Mościcki. Jaki cel miała ta wyprawa? Ile trwała? Z jakimi znanymi osobistościami spotkali się młodzi Polacy? W pewnym momencie Jeliński został sam. Dlaczego jego koledzy opuścili wyprawę? Historię podróży Jelińskiego przypomniał jego wnuk - Marek Szukaliski. Czy udało mu się odnaleźć zaginiony samochód dziadka?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest uzupełnieniem podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak pacjenci coraz częściej nadużywają ten instytucji. W jakich sytuacjach można z niej korzystać, a kiedy udać się na SOR? Czego pacjent ma się prawo domagać w punkcie opieki nocnej i świątecznej?
W Bolesławcu odbył się I Bieg Weterana upamiętniający porucznika Łukasza Kurowskiego, który zginął w Afganistanie. Honorową patronką zawodów była wdowa po poległym - Aneta Kurowska. Mieliśmy okazję spotkać się z nią. Opowiedziała nam, co poczuła, gdy pierwszy raz zobaczyła swojego męża, gdzie odbyła się ich ślubna sesja fotograficzna, okolicznościach śmierci porucznika i swoich marzeniach.
Andrzej Cichocki, trener biznesu oraz kapelan więzienny został zaproszony do programu "Projekt Lady" jako ekspert. Jak sam przyznał, dzięki trudnym doświadczeniom z dzieciństwa, na zbuntowane uczestniczki patrzy jak na zwykłe dziewczyny. Nie ocenia ich. Sport nauczył go radzić sobie z porażką. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy również uczestniczkę "Projektu Lady" Natalię Bugajską, która miała problem z asertywnością. Czego nauczyła się od Andrzeja? I czego według trenera biznesu brakuje uczestniczkom programu?
Byliśmy z kamerą na zawodach i warsztatach Ratownictwa Taktycznego dla Grup Interwencyjnych Służby Więziennej. W projekt zaangażowane są najlepsze jednostki specjalne, między innymi: Centralne Biura Śledcze Policji, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, jednostka wojskowa AGAT. Ideą przedsięwzięcia jest przygotowanie najlepszych na najgorsze. co to znaczy? Wszyscy uczestnicy szkolenia biorą udział w najtrudniejszych symulacjach, czyli zamachu terrorystycznym, porwaniu, szturmie na budynek, konwojowi z szefem mafii. O tym, jak ważna jest wiedza w zakresie ratownictwa medycznego oraz, jak zachować się w sytuacji zagrożenia opowiedział mjr dr Leszek Kołtun.
Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.
Na poligonie w Wędrzynie odbyła się 11. edycja strzelania długodystansowego. W zawodach udział wzięli zarówno zawodowcy, jak i weterani wojenni. Zawody to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również wymiana doświadczeń i integracja strzelców. Co jest największym spoiwem doświadczonych weteranów?
Doświadczenia, które mają za sobą, odcisnęły się na ich psychice. Cierpią na zaburzenia depresyjne, nerwicowe. A o czym marzą mali uchodźcy przebywający w Polsce? Sprawdziła to Bianka Zalewska.
Znany aktor, dziennikarz i reżyser zostali zakładnikami. Na szczęście to tylko kurs, podczas którego uczyli się, jak funkcjonować poza granicami kraju w warunkach zagrażających ich życiu. Co sprawiło, że zdecydowali się na udział w tym kursie? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Ruszył sezon motocyklowy. Kim są ludzie na warczących maszynach? Dlaczego, ich zdaniem, kierowcy samochodów za nim nie przepadają? Co im daje jazda na motocyklu? Co myślą o ludziach, którzy psują im opinię, jeżdżąc niebezpiecznie na jednośladach? O co apelują do kierowców samochodów? Z motocyklistami spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.