Związki i seks

Sprawiedliwy podział obowiązków w domu, czyli jak uniknąć konfliktów w czasie izolacji

Związki i seks

Aktualizacja:

Większość Polaków już od kilku tygodni poddaje się domowej izolacji. Długotrwałe łączenie obowiązków służbowych i domowych na niewielkiej przestrzeni stanowi duże wyzwanie dla wielu rodzin. Dowiedz się, jak pogodzić pracę z funkcjonowaniem w domu.

Model wychowawczy a podział obowiązków

Badania przeprowadzane w ostatnich latach dowodzą, że ponad 70 proc. obowiązków domowych pełnią kobiety. Zdaniem naukowców patriarchalny podział ról jest wbrew pozorom bardziej niekorzystny dla mężczyzn, aniżeli dla kobiet. W sytuacji, w której doświadczenia obu płci zostają zrównane, jak chociażby podczas pandemii, przywileje, różnice w dochodach czy atrakcyjność społeczna schodzą na dalszy plan.

Wszyscy na tych swoich metrach jesteśmy równi i my kobiety jesteśmy do tego dużo lepiej przygotowane. My w tym kryzysie radzimy sobie lepiej

– stwierdziła Małgorzata Ohme, psycholog i prowadząca Dzień Dobry TVN.

Obowiązujący model ma swoje źródła m.in. w różnych sposobach wychowywania chłopców i dziewczynek. Zdaniem Małgorzaty Ohme, mężczyźni są przygotowywani do rywalizacji a nie kooperacji. Z kolei kobiety mają lepsze umiejętności interpersonalne, lepiej radzą sobie ze stresem, w sytuacjach kryzysowych oraz z kilkoma zadaniami naraz.

Dzisiaj jest szansa na to, że mężczyźni dostrzegą i zrozumieją, że praca w domu jest pracą pełnoetatową i że kobiety naprawdę ciężko pracują, i że naprawdę wynagrodzenie im się należy za tę ciężką pracę. Druga rzecz jest taka, że mają szansę podjąć rolę i partnera, i gospodarza domu, ale przede wszystkim ojca. Wielu mężczyzn ma szansę być ze swoimi dziećmi 24 godziny na dobę, poznać je, wychowywać, doświadczyć tego wszystkiego, czego my kobiety doświadczamy na co dzień

– zauważyła psycholog.

Jak podzielić się obowiązkami w czasie kwarantanny?

Dylematy związane z podziałem obowiązków nie dotyczą wyłącznie czasów pandemii koronawirusa. Jak zauważyła psycholog, istnieją dwie strategie ich rozwiązywania.

Jedna strategia, która jest błędem wielu z nas, czyli to, że wychodzimy z założenia, że zrobimy wszystko lepiej, szybciej, że kontrolowanie tego gospodarstwa daje nam poczucie władzy

– powiedziała Gosia Ohme.

Druga rzecz jest taka, żeby mężczyznom pozwolić wejść w te obowiązki

– dodała po chwili.

Małgorzata Ohme zwróciła również uwagę na to, że panująca obecnie sytuacja stwarza możliwości do bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków. Rezultaty renegocjacji mogą z początku doprowadzić do kryzysów i konfliktów, ale z czasem uporządkują relacje w domu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Domowe randkowanie podczas pandemii. Magdalena Lamparska: „Usypiamy naszego synka i mamy czas na seriale”

Współżycie w czasach zarazy. "Seks jest czynnikiem, który łagodzi lęk"

O co się kłócimy, gdy długo jesteśmy razem w domu?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości