Związki i seks

Flirt w pracy - przyczyny i konsekwencje. Jak go rozpoznać?

Związki i seks

Aktualizacja:
związek, romans w pracy, para, nogi, miłość

Flirt w pracy może przerodzić się w namiętne uczucie na całe życie i uskrzydlać, ale także spowodować problemy z koncentracją lub doprowadzić do kłopotów w życiu osobistym. Jak rozpoznać flirt w pracy? Jakie są powody takiego działania i konsekwencje?

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami ankiet i badań nawet 40 proc. pracowników decyduje się na flirt w pracy. Z drugiej strony tylko około 10 proc. zatrudnionych przyznaje się do tego, że poznało obecnego partnera życiowego właśnie w miejscu pracy. Niewinny flirt w pracy może zarówno uskrzydlać i dodawać sił do wykonywania codziennych obowiązków, jak i przeszkadzać i sprawiać spore problemy.

Flirt w pracy: przyczyny

Zdaniem psychologów można wyróżnić dwie główne grupy osób, które flirtują w pracy. W pierwszej znajdują się single i singielki, osoby samotne, które poszukują partnera życiowego lub po prostu znajomego do wspólnego spędzania czasu. W drugiej z kolei są pracownicy, którzy obecnie są w związkach partnerskich lub małżeńskich i chcą przeżyć niewinny flirt w pracy, romans lub przygodę. Warto zaznaczyć, że sam flirt definiowany jest jako prowadzenie zalotnych rozmów w formie gry słów, a także rzucanie zalotnych spojrzeń. Jest więc pewnego rodzaju wstępem do romansu. Wśród najważniejszych powodów, dla których ludzie decydują się na flirt w pracy, można wyróżnić:

 • nudę, chęć zdobycia nowych doświadczeń,
 • zauroczenie kolegą lub koleżanką z pracy,
 • brak wrażeń w życiu osobistym, samotność,
 • rutynę w dotychczasowym związku,
 • szukanie partnera,
 • typ osobowości, który sprawia, że jednostka chętnie decyduje się na flirt, podryw.

Flirt może być pewnego rodzaju emocjonalnym romansem, chociaż nie zawsze wiąże się z zakochaniem lub miłością. Zdarza się, że flirty rozpoczynają się na wyjazdach integracyjnych lub imprezach firmowych.

Jak rozpoznać flirt w pracy?

Wiele sygnałów, jakie wysyłają kobiety i mężczyźni w podczas flirtowania, to niewerbalne reakcje, takie jak uśmiech, zarumienienie, rzucanie spojrzeń. Dodatkowo mogą pojawić się sygnały werbalne, takie jak komplementy, kokieteria, a także zaproszenie na kawę, wspólny obiad w trakcie pracy lub na randkę po zakończonych obowiązkach służbowych. Czasami pojawiają się także gesty o podtekście erotycznym, na przykład dotyk lub stwierdzenia, które mają zachęcić do pocałunku lub przytulenia. Na wstępnym etapie flirtu zwykle najwyraźniejsze są sygnały niewerbalne, dlatego warto dokładnie obserwować drugą osobę.

Konsekwencje flirtu w pracy

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto decydować się na flirt w pracy. Opinie ekspertów na temat są mocno podzielone, ponieważ niektórzy uważają, że niewinny flirt niesie ze sobą pozytywne konsekwencje, takie jak:

 • zwiększenie swojej pewności siebie,
 • uskrzydlenie,
 • znalezienie partnera życiowego,
 • polepszenie swojej efektywności w miejscu pracy,
 • zadbanie o swój wygląd zewnętrzny,
 • pojawienie się nowych emocji,
 • wstawanie codziennie z uśmiechem na twarzy, poczucie, że w pracy zdarzy się coś dobrego.

Z drugiej strony flirt z kolegą lub koleżanką w pracy może wiązać się ze sporymi problemami. Przede wszystkim osoby, które są w stałych związkach partnerskich lub małżeńskich, mogą wiele stracić. Partner, który dowie się o flircie, może zdecydować się na rozstanie, a nawet rozwód, także jeśli nie pojawiła się zdrada fizyczna. Podjęcie decyzji o flircie może doprowadzić do podejrzeń ze strony współmałżonka, a tym samym do braku zaufania. Mąż, który flirtuje z koleżanką w pracy, może w trakcie wyjazdu integracyjnego lub spotkania firmowego posunąć się o krok dalej, czego skutkiem może być ukrywanie romansu przed żoną. Kolejną negatywną konsekwencją flirtu w pracy są nieprzyjemne plotki wśród współpracowników. Warto zaznaczyć, że wiele zależy od firmy, a także relacji z kolegami i koleżankami w miejscu pracy. Może się zdarzyć, że współpracownicy będą dopingować i cieszyć się z uczucia, natomiast w niektórych firmach plotki mogą doprowadzić do złej opinii na temat osób flirtujących, a w skrajnej sytuacji nawet do zwolnienia związanego z konfliktem interesów (w niektórych przedsiębiorstwach romans w pracy jest zdecydowanie zakazany). Warto także wiedzieć, że problematyczne może być zakończenie flirtu i zerwanie z drugą osobą, ponieważ może ona w złości oskarżyć o mobbing lub o molestowanie seksualne. Można więc uznać, że przed rozpoczęciem flirtu w pracy warto przemyśleć konsekwencje takiego zachowania i to zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Niewinny flirt może uskrzydlać, natomiast romans ukrywany przed rodziną i współpracownikami może być groźny i doprowadzić do różnych problemów.

9 oznak tego, że powinieneś zmienić pracę. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości