Czy każdy związek czeka "skok w bok"? Ekspertka wyjaśnia, jak ustrzec się przed zdradą

Czy każdy związek czeka „skok w bok”?
Z raportu Instytutu Badań Zmian Społecznych wynika, że 12 proc. Polaków przyznaje się do niewierności, a blisko 7 proc. twierdzi, że zdradza partnera regularnie. Dlaczego decydujemy się na "skok w bok"? Czy zdradę mamy zapisaną w genach? Jak ustrzec się przed nią w dobie Tindera? Z tymi pytaniami w programie zmierzyła się dr Olga Kamińska, badaczka i autorka książki "#LOVE. Jak kochać w XXI wieku?".

Kiedy zdradzamy?

Eksperci od lat powtarzają, że najczęściej do zdrady dochodzi, kiedy zaczyna brakować bliskości i intymności emocjonalnej. Zdaniem dr Olgi Kamińskiej pojawia się to zazwyczaj w późniejszym etapie znajomości.

- Najpierw mamy obsesję na punkcie tej drugiej osoby, a z czasem ona wygasa - wyjaśniła dr Olga Kamińska.

Co ciekawe panie mają wzmożoną chęć do poszukiwania nowych partnerów, kiedy są w trakcie owulacji , bo właśnie na tym etapie cyklu menstruacyjnego czerpią większą przyjemność z obcowania z drugą osobą. Okazuje się również, że kiedy kobieta ma jajeczkowanie, u mężczyzn wydziela się wyższy poziom testosteronu, który związany jest z zachowaniami seksualnymi.

- To pomaga, by doszło do zbliżenia – zaznaczyła ekspertka.

Czy zdradę mamy we krwi?

Okazuje się, że zdradę możemy mieć również zapisaną w genach.

- Są badania, które pokazują, że geny mogą odgrywać istotną rolę w tym, czy będziemy skłonni do zdrady, czy nie. Obserwacje na temat genów, zachowań seksualnych i wierności pochodzą ze świata norników preriowych, które są monogamiczne, czyli żyją w długotrwałych relacjach, co jest niezwykle rzadko spotykane w świecie zwierząt. Reszta ssaków woli krótkotrwałe relacje - tłumaczyła ekspertka.

Jak ustrzec związek przed zdradą?

Badaczka podkreśliła też, że często bodźcem, który wywołuje zdradę, jest impuls fizyczny. Na szczęście mamy "hamulec w głowie", który powoduje, że nie "skoczymy w bok".

- Za normy społeczne odpowiedzialna jest kora przedczołowa . Powoduje ona, że jak mamy owulację, to nie idziemy na miasto i nie zaczepiamy masy nieznajomych osób. Jak chcemy być w trwałym związku, to właśnie ta kora przedczołowa reguluje nasze zachowania i mówi: "zatrzymaj się" - wyjaśniła.

Na koniec dr Olga Lipińska podkreśliła, że są związki, w których nigdy nie dojdzie do zdrady. Czym się one charakteryzują? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!