Surfer na wózku inwalidzkim, który kocha fale. "Współzawodniczę z pełnosprawnymi sportowcami"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Całe życie na fali
Całe życie na fali
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Kyle Richardson wie, że sport, którym się pasjonuje, nie jest bezpieczny. "Połamałem kości strzałkową i piszczelową na pół na małej fali. Na innej małej fali moje ramię rozpadło się na pięć kawałków" - opowiada reporterowi Dzień Doby TVN. W wyniku zakażenia jeździ na wózku inwalidzkim. Mimo to nadal startuje w zawodach.

Waveski, czyli siedzące surfowanie

Kyle Richardson pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pracował jako profesjonalny fotograf zajmujący się przemysłem samochodowym. W wolnym czasie uwielbiał surfować, co niestety doprowadziło go do poważnego zakażenia, a w konsekwencji paraliżu. Sportowiec nie zamierza jednak rezygnować z życiowej pasji. Bierze udział w zawodach waveski i pobija kolejne rekordy.

- Współzawodniczę z pełnosprawnymi sportowcami. Są turnieje i pełne struktury tego sportu, który nazywa się siedzącym surfowaniem. Ustanowiłem kilka światowych rekordów, głównie w surfowaniu na najwyższych falach przez osobę sparaliżowaną, ale także w surfowaniu na największej fali w historii waveski. Posiadam trzy rekordy w różnych dziedzinach sportowych na falach, które miały 14-15 metrów - zdradza Amerykanin.

Kyle Richardson - niepełnosprawny, który nie boi się wysokich fal

Kyle Richardson jest w pełni świadomy zagrożenia i ryzyka, które niesie za sobą surfowanie. Niebezpieczeństwo czyha nawet na małych i pozornie niegroźnych falach. - Narażasz się na urazy głowy i wszelkiego rodzaju inne kontuzje. Połamałem kości strzałkową i piszczelową na pół na małej fali. Na innej małej fali moje ramię rozpadło się na pięć kawałków - opowiada sportowiec.

Złamania i urazy to nie są w przypadku Richardsona jedyne negatywne konsekwencje surfowania. Mężczyzna od kilku lat porusza się na wózku inwalidzkim. - Trafiłem na niego przez bakterie, które zaatakowały mój kręgosłup. Złapałem je podczas surfowania w brudnej wodzie. Spowodowały u mnie stałe uszkodzenia neurologiczne, z którymi będę się zmagał do końca życia. Po kilku miesiącach od zakażenia nie byłem w stanie surfować. Później musiałem korzystać z balkonika i w końcu trafiłem na wózek - słyszymy w reportażu Michała Malinowskiego.

Kyle Richardson przez ostatnich sześć lat pracował nad dostosowaniem amerykańskich plaż dla osób z niepełnosprawnościami. - Własnymi rękoma stworzyliśmy szerszy dostęp do plaży w stanie Waszyngton - chwali się w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości