Hejt to ogromne zagrożenie
Wraz z rozwojem mediów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok, komunikacja stała się szybsza i łatwiejsza. Niestety, mimo tych zalet, pojawiło się także nowe zagrożenie - hejt, czyli obraźliwe i często wysyłane z anonimowych kont komentarze wymierzone w innych użytkowników.
- Najczęściej hejtowaną grupą w 2024 roku były tak jak 5 lat wcześniej mniejszości seksualne, na drugim są osoby z nadwagą, a potem politycy i celebryci - powiedział w Dzień Dobry TVN językoznawca, medioznawca prof. Marek Kochan.
Joanna Koroniewska, aktorka i prowadząca program "Zróbmy sobie dom" działa aktywnie w mediach społecznościowych, przez co stale jest "obiektem zainteresowania" hejterów. - Obrywam za wszystko, np. za to, że pokazuję się bez makijażu, bardzo często mam komentarze dotyczące mojego małego biustu. Kiedyś zarzucano mi, że śmieję się z otwartą buzią, starsze panie nazywają to "japą". Nie ma tygodnia, żeby nie było chamskich komentarzy, wiadomości. Kiedy byłam w ciąży życzono śmierci mojemu nienarodzonemu dziecku - wyznała.
Jak sytuacja wygląda wśród najmłodszych?. - Są klasy, które mają grupy. Jedna klasa potrafi mieć 20 różnych grup, żeby kogoś hejtować. Na jednej jest Karolina, Maja, Zosia, na drugiej nie ma Hani, z trzeciej został wyrzucony Mateusz i ten hejt toczy się bez nich, oni często nawet nie wiedzą, że są hejtowani - zaznaczyła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Justyna Suchecka-Jadczak.
Kim są hejterzy?
W studiu Dzień Dobry TVN piosenkarka Gosia Andrzejewicz, psycholożka Kasia Kucewicz oraz ekspert marketingu internetowego Wojciech Bizub opowiedzieli o skali hejtu w Polsce. Jak się okazuje, istnieją nawet zorganizowane grupy masowo hejtujące innych.
- Istnieje takie zjawisko, atakuje się zarówno osoby prywatne, jak i publiczne, firmy czy nawet całe idee. Jeżeli ktoś ma za to zapłacić, to musi mieć konkretny, biznesowy cel. Najczęściej jest to albo zniesławienie, albo przechwycenie partnerów, zniszczenie konkurencji. Ludzie wykorzystują te zorganizowane prace po to, by zrobić komuś krzywdę w internecie - tłumaczył.
Kiedy Gosia Andrzejewicz po raz pierwszy zetknęła się z hejtem? - On pojawił się już na początku mojej kariery. Im większe miałam sukcesy, tym ten hejt był większy. Portale plotkarskie wzięły sobie mnie na cel. Co drugi dzień wchodziłam na komputer i widziałam straszne artykuły. To było bardzo ciężkie, nie spodziewałam się tego. Miałam 22 lata, bałam się wychodzić z domu, grać koncerty - powiedziała nasza gościni.
Czy każdy hejter ma te same cechy? - Wspólną cechą charakterystyczną dla hejterów jest duża frustracja, wysoki poziom agresji, czasem też cechy osobowości np. psychopatia, ale nierzadko też sposób na zabicie czasu, nudę. Niektórzy hejterzy mówią, że robią to dla adrenaliny - wtedy nazywa się to trolling - tłumaczyła psycholożka Kasia Kucewicz.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Czy anonimowi hejterzy wreszcie przestaną być bezkarni? "Będą składane tzw. ślepe pozwy"
- Z czego wynika hejt w sieci? Piotr Adamczyk: "Każdy może nas opluć"
- Christina Applegate zareagowała na hejterski atak. "Co jest nie tak z ludźmi"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn