Styl życia

Tanie podróżowanie pociągami jest możliwe. "Kupiliśmy już wiele biletów po 9 zł na drugą klasę i 15 zł na pierwszą"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Bilet na pociąg za 9 zł

Sezon wakacyjny trawa w najlepsze, a coraz więcej osób łapie się za głowę, widząc, ile kosztuje nas kilkudniowy wyjazd. Transport, noclegi, jedzenie. Jednak… urlop zarówno za granicą, jak i w Polsce wcale nie musi być drogi. Jak zaplanować go z głową? O nisko budżetowych podróżach pociągami opowiedzieli nam fani turystyki i inicjatorzy TikTokowego profilu "Pora na Wycieczkę". 

Tanie podróże pociągami – czy to możliwe?

To małżeństwo podróże ma opracowane w każdym szczególe. Zwiedzają Polskę wzdłuż i wszerz, poznają jej najbardziej urokliwe zakamarki. Jak przyznają, jedno z nich już w dzieciństwie odwiedzało koleją Włochy, Chorwację czy Bułgarię. A od kiedy się poznali, nie odpuścili nawet pierwszego premierowego kursu Pendolino w Polsce z Krakowa do Warszawy. Na swoim koncie mają także wiele ''upolowanych'' tanich biletów.

- Na krótkie odcinki ok. 100 km kupiliśmy już wiele tanich biletów po 9 zł na drugą czy po 15 zł na pierwszą klasę. Do Lublina udało nam się kupić bilety po 19 zł, do Pragi po ok. 90 zł, nad morze po 50 zł (jesteśmy z woj. małopolskiego) – powiedzieli.

Swoimi wojażami i radami małżeństwo dzieli się zarówno na Instagramie, jak i TikToku. Tam zdradzają nie tylko ciekawe miejsca, ale także poruszają kwestie ekonomiczne. Jak są ich triki na tanie podróże pociągami?

Sposób na tanie podróże pociągami - dynamiczny cennik biletów

Dla wielu z nas skończyły się czasy studenckie, gdy bilety można było kupić ponad 50 procent taniej. Nie oznacza to, że teraz w grę wchodzą tylko drogie przejazdy. Jak przyznaje małżeństwo, warto zaznajomić się z ofertą przewoźnika. Niedawno w przypadku pociągów dalekobieżnych pojawił się dynamiczny system sprzedaży biletów, który jest podobny do systemów linii lotniczych. Oznacza to, że cena biletu jest dostosowana do obłożenia pociągu, w przypadku mniej popularnych połączeń można kupić bilety z najtańszej puli, które kosztują 9-29 zł (bez zniżek). Jest też pewna pula biletów na pierwszą klasę.

- Nasza Rolka na Instagramie informująca o tej ofercie zrobiła już ponad 1 mln wyświetleń. Pod wieloma względami jest to ciekawa propozycja, ponieważ pozwala "upolować" bilet na pociąg w świetnej cenie. Jednak trzeba też przyznać, że wiele osób ma mieszane uczucia. Dynamiczny system sprzedaży biletów zastąpił ofertę "Wcześniej-Taniej", gdzie kupując odpowiednio wcześnie bilet, mógł być on tańszy nawet o 45% i nie miała ona ograniczeń pod względem puli. Była ona bardziej przewidywalna – tłumaczy małżeństwo.

Obecnie bilety na pociągi krajowe można kupić na 30 dni przed odjazdem na stronie przewoźnika, a ich sprzedaż rusza o godzinie 0:30. - Tylko wtedy może się udać, kupić tanie bilety na bardziej popularne pociągi np. wakacyjne. Na mniej popularne pociągi tanie bilety można często kupić np. na kilka dni przed odjazdem – dodali.

Polowanie na tanie bilety krok po kroku

"Polowanie" na tanie bilety może być dla wielu osób trudne. Podróżnicy podzielili się więc swoimi złotymi radami. Polecamy:

  • Dokładnie zaplanować jakimi pociągami mamy jechać. Sprawdzić sobie w kalendarzu, kiedy jest 30 dni przed odjazdem, my ustawiamy sobie przypomnienie.
  • Założyć sobie wcześniej konto i być zalogowanym w przeglądarce.
  • O godzinie 0:30 jak tylko skończy się tzw. czas serwisowy, wybrać jak najszybciej pasujący nam pociąg i rozpocząć zakup biletów.

Sposób na tanie podróżowanie pociągami - bilety dla małych grup

Nie każdemu się chce siedzieć w nocy i walczyć o tanie bilety. Wielu zależy po prostu na wygodnym kupnie, kiedy ma na to ochotę. Wybieracie się na rodzinne wakacje lub romantyczny wyjazd we dwoje? Dobrze się składa. Niedawno wprowadzono ciekawą ofertę dla małych grup liczących od 2 do 6 osób "Taniej z Bliskimi".

Przy zakupie biletu dla wielu osób, każdy pasażer dostaje bilet tańszy o 30%. To może już cenowo zachęcić kilka osób do podróży pociągiem zamiast samochodem. Dla nas jako małżeństwa taka oferta jest bardzo ciekawa. Należy jednak pamiętać, że obniżka 30% dotyczy bazowej ceny biletu, więc kupując wcześniej może się bardziej opłacać, kupić bilety w dynamicznym cenniku.

Podobną ofertę dla małych grup mają również przewoźnicy lokalni, warto więc dokładnie przyjrzeć się, co oferuje każdy przewoźnik.

Sposób na tanie podróżowanie pociągami - promocje w Europie

Wybieracie się za granicę? Tam komunikacja pociągami może kosztować was jeszcze mniej. Jak przyznaje małżeństwo, ciekawe oferty proponują nasi sąsiedzi.

- W Niemczech w wakacje można kupić bilet za 9 euro na cały miesiąc, umożliwiający podróżowanie kolejami regionalnymi oraz transportem miejskim. Oferta okazała się gigantycznym sukcesem, dotąd sprzedano ponad 20 mln takich biletów. Tanie bilety miały na celu zmniejszyć korki oraz ograniczyć inflację. Podobną ofertę wprowadziły Koleje Czeskie. Kupując bilet za 890 koron, czyli ok. 170 zł, można jeździć pociągami przewoźnika przez tydzień bez ograniczeń. Świetny motyw, aby pozwiedzać koleją naszego sąsiada, do tego jeździ tam wiele bezpośrednich pociągów z Polski – powiedzieli.

Jak widać, koleje walczą w różny sposób o pasażerów. Skutkuje to jednak sporymi tłumami w pociągach. Uważamy jednak, że cena to nie wszystko. Myślimy, że ludzie są często w stanie zapłacić więcej, jak dostaną usługę na odpowiednio wysokim poziomie: aby pociąg był wygodny, szybki i punktualny. Klimatyzacja, gniazdka, wifi stają się standardem – dodali.

Plusy i minusy podróżowania koleją

Małżeństwo, które ma za sobą wiele podróży pociągami, doskonale zna wady i zalety tego typu przejazdów. Ich zdaniem plusami, które motywują do wyjazdów, są: bezpieczeństwo, możliwość robienia wielu rzeczy podczas podróży oraz brak zmartwień o korki, czy miejsce parkingowe. Ponadto przy obecnych cenach paliwa, trasa pokonana pociągiem czasami bywa znacznie tańsza niż jazda samochodem. Kolej ma również swój niezwykły klimat podróżowania, ale jak twierdzą, jest to już bardzo subiektywne odczucie.

Nie ma co ukrywać, że pojawiają się także minusy. Koleją nie dojedziemy wszędzie. Jest mnóstwo regionów w Polsce, gdzie albo nie dojedzie się pociągiem, albo oferta połączeń jest bardzo skromna.

- Frustrujące są oczywiście opóźnienia, szczególnie jak ktoś dojeżdża codziennie koleją do pracy. Polska sieć kolejowa po zapaści zaczęła być odbudowana mniej więcej po wejściu do Unii Europejskiej. Od tego czasu kolej jest w nieustannym remoncie, co powoduje opóźnienia. Niestety jest sporo wypadków na przejazdach kolejowych czy… osób odbierających sobie życie. Każda taka akcja to kilka godzin oczekiwania.

Ponadto w Polsce jest już mnóstwo nowoczesnego taboru, ale nadal trafić możemy na pociągi pozbawione gniazdek, klimatyzacji czy wifi.

- Mimo pewnych wad, po Polsce już da się całkiem przyjemnie podróżować koleją i w ten sposób zwiedzać góry, morze i miasta. Sama podróż może być pozytywną przygodą, mamy wiele malowniczych linii kolejowych jak np. do Krynicy, Szklarskiej Poręby czy na Hel. Podróżując koleją można robić też wiele pożytecznych rzeczy po drodze, albo po prostu wstać, rozprostować kości i pójść do wagonu restauracyjnego. Szukających inspiracji na podróże po Polsce pociągami na nasze media społecznościowe – podsumowali. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Comi/GettyImages

Pozostałe wiadomości