Święto Wojska Polskiego 2023. Po trzech latach powraca defilada wojskowa

Źródło: Dzień Dobry TVN
Marcin Gortat i jego wojskowa pasja
Marcin Gortat i jego wojskowa pasja
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Po trzech latach powraca defilada podczas Święta Wojska Polskiego. Plan zakłada czterodniowe obchody. Co będzie się działo 15 sierpnia? Poznaj harmonogram.

Obchody Święta Wojska Polskiego w 2023 roku

Obchody Święta Wojska Polskiego w tym roku potrwają cztery dni. Rozpoczną się w sobotę, 12 sierpnia, a na wtorek, 15 sierpnia zaplanowana jest defilada wojskowa z udziałem około 2 tysięcy żołnierzy. W uroczystościach weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak. 

Święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy i przypada w tym samym czasie co Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, które obchodzone jest m.in. w kościołach polowych. W całym kraju odbywają się również msze święte w intencji poległych na polu.

Po raz pierwszy w powojennej Polsce w 2007 roku miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczpospolitej. W tym roku - po trzech latach przerwy - znów będzie miała miejsce. 

Harmonogram obchodów Święta Wojska Polskiego 2023

Centralne Obchody Święta Polskiego odbędą się pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". Uroczystości będą trwały od 12 do 15 sierpnia. W tych dniach MON oraz Wojsko Polskie zaplanowało różne atrakcje i wydarzenia.

Między 12 a 15 sierpnia będą odbywały się pikniki, na których pojawią się przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji i jednostek wojskowych. Można na nich dowiedzieć się, w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Szczegółowe informacje na temat lokalizacji pikników znajdziesz tutaj.

W niedzielę o godzinie 13:00 odbędzie się otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji zaplanowano przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na Plac Gwardii Pieszej Koronnej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX w. Ponadto odbędą się dioramy historyczne w postaci obozowisk wojskowych z różnych epok, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wystawa inauguracyjna "1000 – lat chwały Oręża Polskiego".

Z okazji obchodów odbędzie się również bieg "5-tka z Żołnierzem" i "FALCON Żelazny Bieg".

Warszawa. Defilada w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego

Kulminacją obchodów będzie defilada wojskowa, w której weźmie udział około 2 tysięcy żołnierzy, 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne. Ostatnia defilada miała miejsce w 2019 roku. Odbyła się ona pod hasłem "Wierni Polsce" w Katowicach. W kolejnych latach ze względu na zagrożenie epidemiczne defilada się nie odbywała, ale były pikniki wojskowe. W 2022 roku z organizacji uroczystości zrezygnowano ze względu na wojnę w Ukrainie.

Defilada wyruszy o godzinie 14:00 na warszawską Wisłostradę. Jak informuje MON, na defiladę można dotrzeć zarówno metrem (M1 – stacja Ratusz - Arsenał, M2 – stacja Centrum Nauki Kopernik), jak i autobusami m.in. 116, 128, 160, 190 oraz tramwajami: 4, 6, 13, 23, 78. Ponadto pieszo lub autem.

- [...] skieruj się w stronę Wisły i Wisłostrady - a dokładnie do Multimedialnego Parku Fontann (skarpa) lub Bulwarów Wiślanych (przejścia podziemne: na wysokości Zamku Królewskiego, skweru Powstańców Styczniowych, przejście na wysokości ul. Sanguszki - czynne do 12.00, przejście na moście Gdańskim czynne do 8.00). Tam znajdziesz najlepsze miejsca widokowe. Defiladę będzie można również obserwować na całej trasie – czyli od Cytadeli Warszawskiej, aż do mostu Śląsko Dąbrowskiego - podano w komunikacie MON.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: PAP/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafal Olkis/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości