Obchody Święta Wojska Polskiego w 2023 roku
Obchody Święta Wojska Polskiego w tym roku potrwają cztery dni. Rozpoczną się w sobotę, 12 sierpnia, a na wtorek, 15 sierpnia zaplanowana jest defilada wojskowa z udziałem około 2 tysięcy żołnierzy. W uroczystościach weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak.
Święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy i przypada w tym samym czasie co Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, które obchodzone jest m.in. w kościołach polowych. W całym kraju odbywają się również msze święte w intencji poległych na polu.
Po raz pierwszy w powojennej Polsce w 2007 roku miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczpospolitej. W tym roku - po trzech latach przerwy - znów będzie miała miejsce.
Harmonogram obchodów Święta Wojska Polskiego 2023
Centralne Obchody Święta Polskiego odbędą się pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". Uroczystości będą trwały od 12 do 15 sierpnia. W tych dniach MON oraz Wojsko Polskie zaplanowało różne atrakcje i wydarzenia.
Między 12 a 15 sierpnia będą odbywały się pikniki, na których pojawią się przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji i jednostek wojskowych. Można na nich dowiedzieć się, w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Szczegółowe informacje na temat lokalizacji pikników znajdziesz tutaj.
W niedzielę o godzinie 13:00 odbędzie się otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji zaplanowano przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na Plac Gwardii Pieszej Koronnej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX w. Ponadto odbędą się dioramy historyczne w postaci obozowisk wojskowych z różnych epok, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wystawa inauguracyjna "1000 – lat chwały Oręża Polskiego".
Z okazji obchodów odbędzie się również bieg "5-tka z Żołnierzem" i "FALCON Żelazny Bieg".
Warszawa. Defilada w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego
Kulminacją obchodów będzie defilada wojskowa, w której weźmie udział około 2 tysięcy żołnierzy, 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne. Ostatnia defilada miała miejsce w 2019 roku. Odbyła się ona pod hasłem "Wierni Polsce" w Katowicach. W kolejnych latach ze względu na zagrożenie epidemiczne defilada się nie odbywała, ale były pikniki wojskowe. W 2022 roku z organizacji uroczystości zrezygnowano ze względu na wojnę w Ukrainie.
Defilada wyruszy o godzinie 14:00 na warszawską Wisłostradę. Jak informuje MON, na defiladę można dotrzeć zarówno metrem (M1 – stacja Ratusz - Arsenał, M2 – stacja Centrum Nauki Kopernik), jak i autobusami m.in. 116, 128, 160, 190 oraz tramwajami: 4, 6, 13, 23, 78. Ponadto pieszo lub autem.
- [...] skieruj się w stronę Wisły i Wisłostrady - a dokładnie do Multimedialnego Parku Fontann (skarpa) lub Bulwarów Wiślanych (przejścia podziemne: na wysokości Zamku Królewskiego, skweru Powstańców Styczniowych, przejście na wysokości ul. Sanguszki - czynne do 12.00, przejście na moście Gdańskim czynne do 8.00). Tam znajdziesz najlepsze miejsca widokowe. Defiladę będzie można również obserwować na całej trasie – czyli od Cytadeli Warszawskiej, aż do mostu Śląsko Dąbrowskiego - podano w komunikacie MON.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Święto Wojska Polskiego 2019: defilada w Katowicach. Dlaczego nie Warszawa?
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Matki Boski Zielnej. Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?
- 8 maja - Dzień Zwycięstwa w Polsce. Burzliwa historia symbolicznego święta
Autor: Teofila Siewko
Źródło: PAP/gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafal Olkis/Getty Images