Styl życia

Włoscy śpiewacy znaleźli sposób, aby przekonać Polaków do opery. "To projekt, który jest naszą misją"

Styl życia

Opera nie jest taka straszna, jak ją malują. To właśnie chcą przekazać słuchaczom włoscy śpiewacy z Rzymskiej Opery Kameralnej. Ruszyli w trasę koncertową m.in. po Polsce, by udowodnić, że tego rodzaju muzyka nie jest ani nudna, ani męcząca i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

Dlaczego opera źle się kojarzy?

Wielu ludzi uważa, że opera to forma sztuki, która jest bardzo trudna w odbiorze. Mówi się, że trzeba do niej dorosnąć, by ją zrozumieć i polubić. Włoscy, niezwykle utalentowani śpiewacy z Rzymskiej Opery Kameralnej starają się udowodnić, że tego rodzaju muzyka jest dla każdego. Sopranistka Emilia Diakopoulou oraz trzech tenorów Alessandro Dimasi, Mauro de Santis oraz Emenuele Servidio opowiedzieli o swoim nowym projekcie.

- Bardzo często opera postrzegana jest jako coś nudnego, trudnego do zrozumienia. Takie podejście słuchaczy może wynikać z wielu czynników, np. z czasu trwania opery, a także, że składa się na nią wiele elementów: uwertury, duety, tercety, arie operowe. Nie każdy to lubi, nie każdy jest fanem. Natomiast my z Rzymskiej Opery Kameralnej zmienimy ten trend - powiedział Alessandro Dimasi, tenor.

- Wyruszyliśmy w tournée "The 3 Tenors & Soprano". To projekt, który tak naprawdę jest naszą misją, by wziąć ludzi za rękę i przeprowadzić ich przez ten wspaniały świat opery. Podróżujemy po Polsce, a także innych europejskich krajach i staramy się przybliżyć ludzi w każdym wieku do tego wspaniałego świata - podkreśliła Emilia Diakopoulou.

- Bardzo lubimy pokazywać operę każdemu w trochę inny sposób, w takiej pigułce najfajniejsze rzeczy. Publiczność bardzo często płacze, jest zadowolona, śmieje się i to jest nasza krata przetargowa - dodał Emenuele Servidio.

Fenomen włoskiej opery

Chociaż opera uznawana jest za trudną, niedostępną, to jednak są utwory, które weszły do mainstreamu. Wielu z nas potrafi przecież zanucić "O sole mio", nawet jeśli nie zna ani języka włoskiego, ani tekstu piosenki. W czym zatem tkwi fenomen?

- Opera jest sztuką, która zrodziła się wiele, wiele lat temu. Jeśli udało się jej przetrwać do dziś, to znaczy, że coś tam jednak z tyłu działa i wciąż może przyciągać odbiorców. Najważniejsze, to się jej nie bać. Kiedy mamy do czynienia z operą na żywo, to zupełnie inaczej ją odbieramy, potrafi zaskakiwać, robić wrażenie. To jest niesamowite - zaznaczył Emenuele Servidio.

Zobacz wideo: Opera Da Camera Di Roma w utworze "O sole mio"

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości