Liczne zalety domowej segregacji odpadów. "Możemy odzyskać pieniądz"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Szymon Brózda, Marcin Sawicki
Z segregowaniem czego mamy największy problem?
Z segregowaniem czego mamy największy problem?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Domowa segregacja śmieci niesie za sobą wiele korzyści. To wyraz troski o środowisko i sprawdzony sposób na utrzymanie porządku, ale także szansa na podreperowanie budżetu. W Dzień Dobry TVN przekonywali o tym ekspertka od gadżetów Anna Nowak-Ibisz i reporter Marcin Sawicki.

Jak sortować śmieci w domu?

Główną ideą sortowania śmieci i recyklingu jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Staranne segregowanie odpadów to jednak nie tylko przejaw troski o planetę, ale i sprawdzony sposób na osiągnięcie korzyści finansowych. W Szwecji od lat funkcjonuje system kaucyjny, pozwalający spieniężyć wyrzucane puszki czy butelki. Przed końcem 2025 roku podobne rozwiązanie zostanie wdrożone w naszym kraju. Do tego czasu warto wykorzystać inną metodę na podreperowanie domowego budżetu poprzez odpowiedzialne gospodarowanie odpadami.

- Rzeczy typu AGD i metale zanieście na złom. Tam dostaniecie 4 zł za kilogram aluminium i ileś groszy za stal. Wszystkie puszki, jeśli karmicie zwierzęta, jeśli pijecie z puszek, zanoście na złom. Trzeba znaleźć te punkty, jeśli wiemy, że możemy jeszcze odzyskać pieniądz (...). My sortujemy, czyli chcemy pójść i dostać za to jakiś tam grosik. To jest fajnie pomyślane - zapewniła Anna Nowak-Ibisz.

Ekspertka od gadżetów zwróciła uwagę na fakt, że sortowanie śmieci jest o wiele łatwiejsze, gdy ma się pod ręką przygotowaną wcześniej ściągę. Nie bez znaczenia pozostają również odpowiednio oznakowane pojemniki, kosze bądź torby na odpadki.

Na czym polega szwedzki system kaucyjny?

W Szwecji sprzedaż surowców wtórnych to norma. Specjalny system kaucyjny został tam wprowadzony kilka dekad temu. Pieniądze za puszki i butelki można odebrać niemal w każdym sklepie. Wystarczy wrzucić odpady do stojącego przy wejściu automatu.

- To jest bardzo proste, a przy tym bardzo dobre dla środowiska - ocenił mieszkaniec Sztokholmu w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN, Marcinem Sawickim.

Jak Szwedzi pozbyli się śmieci. Zobacz wideo:

Jak Szwedzi pozbyli się śmieci
Jak Szwedzi pozbyli się śmieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Szymon Brózda, Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący: