Technologia

Dzieci segregują nasze elektrośmieci. "W 22 krajach odnotowano przypadki wykorzystania"

Technologia

Autor:
Berenika
Olesińska
Tony naszych elektrośmieci na wysypiskach w Indiach
Tony naszych elektrośmieci na wysypiskach w Indiach Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Elektroodpady, które generujemy w cywilizowanych krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, pod przykrywką urządzeń zdatnych do drugiego użycia trafiają głównie do Afryki oraz Indii. W rzeczywistości są to śmieci, do segregacji których wykorzystuje się nieletnich. Joanna Murzyn wyjaśniła w Dzień Dobry TVN, jak kupno nowego smartfona wpływa na degradację środowiska naturalnego.

Zbędne technologie. Tony naszych elektrośmieci trafiają na wysypiska w Indiach

Podróże były dla Joanny Murzyn prawdziwą lekcją życia. To właśnie podczas wyprawy do Indii propagatorka ekologii cyfrowej zobaczyła na własne oczy, gdzie trafiają elektrośmieci z niemal całego cywilizowanego świata. Przerażający widok skłonił ją do głębszego zastanowienia się nad procesem powstawania urządzeń, z których na co dzień korzystamy.

- Wszystkie te chemiczne pierwiastki, które są niezbędne do tego, żeby je produkować przenikają w glebę i w wody gruntowe. (...) Jeżeli mówimy np. o smartfonach, szczególnie o bateriach w naszych smartfonach, to ich niezbędnym elementem jest kobalt i lit. (...) Wydobycie kilograma kobaltu sprawia, że zanieczyszczone jest około 1/10 metra sześciennego wód gruntowych - tłumaczyła ekspertka.

Nowe technologie pogłębiają problem wykorzystywania dzieci do pracy

Fabryki, w których powstają urządzenia najbardziej znanych firm na świecie, przypominają obozy pracy przymusowej. W większości przypadków w proces produkcji smartfonów, komputerów i innych cudów techniki zaangażowane są dzieci. Nieletni zazwyczaj pozyskują niezbędne do wytworzenia przedmiotów surowce, w tym złoto i kobalt, który w 60% pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga.

- W 22 krajach zostały zanotowane przypadki wykorzystania dzieci w wydobyciu takich zasobów - zaznaczyła Joanna Murzyn.

Jak powstrzymać tę machinę? - Nie dać się nabierać na promocje: "nowy smartfon co dwa lata", przedłużać ten cykl, naprawiać. Jeżeli podejmujemy decyzję, że kupujemy sprzęt, najlepiej, żeby był on używany. Sprawdzajmy, jaka jest otwartość tego sprzętu później na naprawianie. (...) Nie dajmy się nabrać na te wszystkie nowe aplikacje, nowe formaty - przestrzegła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości