Tworzą dzieła sztuki ze śmieci. "To jedyny słuszny kierunek"

"Trasherki" i śmieciowe dzieła dla Muzeum Narodowego w Krakowie
Źródło: Dzień Dobry TVN
„Trasherki” i śmieciowe dzieła dla Muzeum Narodowego
„Trasherki” i śmieciowe dzieła dla Muzeum Narodowego
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Agata Kamykowska i Marta Mietelska-Topór to dwie artystki, które zajmują się upcyklingiem, czyli tworzą sztukę z odpadów. W ich rękach śmieci zamienią się w rekwizyty, kostiumy, ale też w przedmioty codziennego użytku. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentowały, jak zrobić tacę śniadaniową.

Przekuwają odpady w dzieła sztuki

Agata Kamykowska i Marta Mietelska-Topór są założycielkami Fundacji Crush On Trash. Ich główną misją jest edukacja ekologiczna poprzez sztukę.

- Kiedyś żartobliwie nazywałyśmy się śmieciarkami, ale stwierdziłyśmy, że to akurat niekonicznie będzie medialne, więc zrodziły się "trasherki" - tłumaczyła w reportażu Dzień Dobry TVN Agata Kamykowska.

- Była kiedyś taka akcja, w ramach której ludzie sprzątali teren zielony. [...] Stwierdziłyśmy, że zorganizujemy w kręgu swoich znajomych takie wydarzenie. Na miejscu się okazało, że przyszłyśmy same, ale nie zrezygnowałyśmy z pomysłu. W trakcie tego sprzątania, które trwało kilka dobrych godzin, okazało się, że mamy wiele pomysłów na to, jak te śmieci wykorzystywać - dodała Marta Mietelska-Topór.

Sztuka upcyklingu w Muzeum Narodowym w Krakowie

Agata Kamykowska ukończyła architekturę, a Marta Mietelska-Topór ochronę środowiska. W swoich projektach artystycznych nieustannie przemycają eko-treści. Wspierają także artystów, którzy tak jak one, tworzą zgodnie z ideą zero waste. Ostatnio kobietom udało się zainteresować tematem upcyklingu Muzeum Narodowe w Krakowie.

- Skąd upcykling w muzeum? To się może wydawać dziwne. Może dla niektórych nieco szokujące, ale jeśli da się zrobić coś w przyciągający, nowatorski, bądź nietypowy sposób, to chętnie przy tym jesteśmy - wyjaśnił Tomasz Ostrowski, z-ca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Do projektu Agaty i Marty dołączyło trzech artystów: Agnieszka Boroń, Gabriel Szyrszeń i Natalia Komorowska. Ich zadaniem było wykonanie "śmieciowych" wersji znanych dzieł sztuki.

- Taki trash art czy junk art ma już prawie 100 lat, ale 100 lat temu nie mieliśmy takiego problemu ze śmieciami jak teraz, więc wydaje mi się, że jest to jedyny słuszny kierunek w sztuce, którym powinniśmy się zajmować - zauważyła malarka i graficzka Agnieszka Boroń, która tworzy w technice upcyklingu.

Agata Kamykowska i Marta Mietelska-Topór stworzyły tacę z logiem Dzień Dobry TVN

Upcykling to nadawanie śmieciom, odpadom i niechcianym przedmiotom drugiego życia, wartości artystycznej, użytkowej lub dekoracyjnej. Agata Kamykowska i Marta Mietelska-Topór w naszym programie stworzyły tacę śniadaniową z logiem Dzień Dobry TVN. Zobacz efekt w materiale wideo:

DD_20221109_Kawiarenka_REP
Sztuka upcyklingu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości