Presja na coming out może być krzywdząca. "Osoby cispłciowe nie muszą się outować"

389A8305
Źródło: Dzień Dobry TVN
My coming out może dyskryminować?
My coming out może dyskryminować?
Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne? - napisy
Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne? - napisy
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. W związku z tym chcemy zastanowić się, czy wywierana niekiedy presja "coming outu" jest pewną formą stygmatyzacji i jak podchodzą dziś do tego młodzi ludzie? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym aktywista Dominik Kuc i psycholożka Kinga Rochala.

Coming out? Tylko na własnych zasadach

Coming out to potoczne, metaforyczne określenie, którego używa się opisując proces ogłoszenia przez osoby LGBTQ+ orientacji seksualnej, romantycznej czy tożsamości płciowej. W studiu Dzień Dobry TVN psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka Kinga Rochala oraz przedstawiciel Fundacji GrowSPACE, aktywista Dominik Kuc opowiedzieli widzom, czy presja coming outu może być formą stygmatyzacji.

- Coming out jest często takim zakończeniem debaty: "Ja z samym sobą", czyli odkrywam swoją tożsamość, orientację, to na koniec decyduje się mówić o tym również otoczeniu. Z jednej strony jest to uwalniające, a z drugiej osoby heteroseksualne, cispłciowe nie muszą się outować - zauważył Dominik Kuc.

- Coraz więcej osób ma takie podejście - po co mówić o odmiennej tożsamości czy orientacji, podczas gdy mamy już takie młode społeczeństwo np. pytające o zaimki - dodał.

Coming out oczami młodych ludzi

Czy zdaniem psychologa coming out może dyskryminować? - Najważniejsze jest to, co jest dla mnie istotne, czy ja mam taką potrzebę, czy jej nie mam. Otoczenie bardzo różnie reaguje na tego typu zachowania, więc ja tutaj byłabym bardzo ostrożna i na pewno apeluję o to, żeby robić to w zgodzie ze sobą, nie pod czyjąś presją - zaznaczyła Kinga Rochala.

- Moje doświadczenia kliniczne pokazują, że różnie to bywa. Choć żyjemy w takich czasach, gdzie mamy do wszystkiego dostęp, mówi się bardzo dużo o tolerancji, o otwartości, to temat nie jest taki oczywisty dla wielu osób i on jest jednak czymś bardzo trudnym. Wiele tak naprawdę różnych problemów psychicznych, które się pojawiają, są na skutek właśnie takich doświadczeń bardzo trudnych, w tym braku tolerancji, akceptacji - tłumaczyła psycholożka.

- Dzisiaj możemy już mówić jednak o tym, że chcemy dążyć, jasno możemy to powiedzieć, do normalizacji tego, aby nie trzeba było specjalnie mówić o orientacji - dodał Dominik Kuc.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości