Anna Kalczyńska wybrała się w okolice dawnych budynków sanitarnych w Warszawie, gdzie czasie wojny zatrudniła się Irena Sendlerowa. Kobieta, oficjalnie pracująca jako urzędniczka zapobiegająca rozprzestrzeniającym się chorobom, tak naprawdę szmuglowała lekarstwa i żywność, ratując od śmierci głodowej setki żydowskich dzieci. Teraz w tym wyjątkowym miejscu odbył się Upszerin, czyli żydowska ceremonia postrzyżyn pewnego 3-latka. Czym jest i jak przebiega to wydarzenie?
Na czym dokładnie polega ceremonia postrzyżyn?
Upszerin to żydowska ceremonia postrzyżyn, która następuje, gdy chłopiec ukończy trzy lata. W ten sposób rodzina zapoczątkowuje wychowanie dziecka w wierze. Co więcej, ceremonię rozpoczyna rabin lub inna osoba ciesząca się poważaniem. Podczas wydarzenia dziecku obcina się włosy. Pierwszy lok ścinany jest nad czołem. Następnie nożyczki przekazywane są z rąk do rąk krewnym, by cała wspólnota uczestniczyła w ważnej ceremonii.
To jest zwyczaj i tradycja kabalistyczna, która istnieje ponad 500 lat. Są różne zwyczaje odnośnie tego, kto obcina włos pierwszy. Robi to albo rabin, albo osoba, która zna Torę lub kapłan. Nie chodzi tu o samo obcięcie włosów, tylko to, że zostawiamy pejsy . To jest ten autentyczny znak, że jestem Żydem. Prawy pejs to jest miłość do Boga, lewy pejs to jest bogobojność.
- powiedział Szalom Ber Stambler, rabin.
Co więcej, rabin dodał także, że po obcięciu włosów dziecko przygotowywane jest do dorosłości. Wtedy to dostanie pakiet 613 nakazów i zakazów.
Wydarzenie w historycznym miejscu
Szalom Ber Stambler podczas rozmowy z Anną Kalczyńską zdradził także, że długo szukał miejsca, które godne będzie wyprawienia ceremonii. Pewnego dnia przechodząc ulicą, zobaczył tablicę na murze.
Miejsce, w którym Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci, urzekło rodzinę. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zrobić to w Polsce – dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Wybuch paniki w trakcie żydowskiego święta w Izraelu. Nie żyją co najmniej 44 osoby
Jom Kippur – kiedy i dlaczego obchodzone jest to żydowskie święto?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Mateusz Jarosławski, Anna Kalczyńska