"Polska jest drugim najbardziej podzielonym społeczeństwem w UE". Ten projekt może to zmienić

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?
Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?
Jak rozmawiać, aby nikogo nie zranić
Jak rozmawiać, aby nikogo nie zranić
Jak rozmawiać z partnerem?
Jak rozmawiać z partnerem?
Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?
Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?
Kłócić trzeba się nauczyć
Kłócić trzeba się nauczyć
Rusza projekt "Polska rozmawia", którego celem jest nauka dialogu z osobą o innych poglądach. Na czym on dokładnie polega? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Wawrzyniec Smoczyński i Joanna Zięba z Fundacji Nowej Wspólnoty.

Podziały w Polsce

Fundacja Nowa Wspólnota to polska organizacja pozarządowa, która szuka sposobu na zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami.

- Od trzech lat pracujemy nad tym, by tworzyć takie miejsca, gdzie Polki i Polacy mogliby ze sobą rozmawiać mimo różnic poglądów. Wiemy na podstawie badań, że Polska, ale też inne kraje są dzisiaj mocno podzielone z powodów światopoglądowych, politycznych. Polska jest drugim najbardziej podzielonym społeczeństwem w Unii Europejskiej, co znajduje też odzwierciedlenie w polityce. Natomiast ta polaryzacja, którą się zajmujemy, czy podziały, którym się przyglądamy, na które próbujemy znaleźć jakieś recepty, tak naprawdę dotyczą nas wszystkich - tłumaczył Wawrzyniec Smoczyński, współzałożyciel FNW.

Członkowie fundacji przygotowali m.in. poradnik "Pogadajmy. Jak rozmawiać o poglądach - z rodziną, znajomymi i kolegami".

"Polska rozmawia" - cel projektu

Fundacja Nowej Wspólnoty rusza z ogólnopolskim projektem "Polska rozmawia", którego celem jest złagodzenie podziałów w społeczeństwie. 

- W tej chwili jest naszym najważniejszym działaniem, w którym zapraszamy Polki i Polaków do rozmów 1:1 - przyznała facylitatorka Joanna Zięba.

- Próbujemy namówić 1000 osób z całej Polski, z różnych zakątków, które będą miały odmienne poglądy - niekoniecznie bardzo radykalnie różne, ale inne, żeby ze sobą umówiły się na rozmowę. My w tym pośredniczymy, tzn. bardzo to ułatwiamy. 1,5 minuty zajmuje wypełnienie krótkiego formularza i my już dobieramy ludzi, po czym umożliwiamy im rozmowę online - dopowiedział Wawrzyniec Smoczyński.

Jak dodał, w projekcie nie chodzi o to, żeby którakolwiek ze stron zmieniła swoje poglądy. - Poglądy różne szanujemy, tylko chcemy dać taką możliwość, by spotkać drugiego człowieka i oswoić się z tą różnicą. W Polsce musimy nauczyć się żyć z różnicami między nami. To jest cel naszego projektu - podkreślił współzałożyciel FNW.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości