Rusza projekt "Polska rozmawia", którego celem jest nauka dialogu z osobą o innych poglądach. Na czym on dokładnie polega? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Wawrzyniec Smoczyński i Joanna Zięba z Fundacji Nowej Wspólnoty.
Podziały w Polsce
Fundacja Nowa Wspólnota to polska organizacja pozarządowa, która szuka sposobu na zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami.
- Od trzech lat pracujemy nad tym, by tworzyć takie miejsca, gdzie Polki i Polacy mogliby ze sobą rozmawiać mimo różnic poglądów. Wiemy na podstawie badań, że Polska, ale też inne kraje są dzisiaj mocno podzielone z powodów światopoglądowych, politycznych. Polska jest drugim najbardziej podzielonym społeczeństwem w Unii Europejskiej, co znajduje też odzwierciedlenie w polityce. Natomiast ta polaryzacja, którą się zajmujemy, czy podziały, którym się przyglądamy, na które próbujemy znaleźć jakieś recepty, tak naprawdę dotyczą nas wszystkich - tłumaczył Wawrzyniec Smoczyński, współzałożyciel FNW.
Członkowie fundacji przygotowali m.in. poradnik "Pogadajmy. Jak rozmawiać o poglądach - z rodziną, znajomymi i kolegami".
"Polska rozmawia" - cel projektu
Fundacja Nowej Wspólnoty rusza z ogólnopolskim projektem "Polska rozmawia", którego celem jest złagodzenie podziałów w społeczeństwie.
- W tej chwili jest naszym najważniejszym działaniem, w którym zapraszamy Polki i Polaków do rozmów 1:1 - przyznała facylitatorka Joanna Zięba.
- Próbujemy namówić 1000 osób z całej Polski, z różnych zakątków, które będą miały odmienne poglądy - niekoniecznie bardzo radykalnie różne, ale inne, żeby ze sobą umówiły się na rozmowę. My w tym pośredniczymy, tzn. bardzo to ułatwiamy. 1,5 minuty zajmuje wypełnienie krótkiego formularza i my już dobieramy ludzi, po czym umożliwiamy im rozmowę online - dopowiedział Wawrzyniec Smoczyński.
Jak dodał, w projekcie nie chodzi o to, żeby którakolwiek ze stron zmieniła swoje poglądy. - Poglądy różne szanujemy, tylko chcemy dać taką możliwość, by spotkać drugiego człowieka i oswoić się z tą różnicą. W Polsce musimy nauczyć się żyć z różnicami między nami. To jest cel naszego projektu - podkreślił współzałożyciel FNW.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak budować wartościowe relacje za pomocą rozmowy? "Pozbądźmy się wszelkich rozpraszaczy"
- Skuteczna komunikacja – na czym polega i jak ją ćwiczyć? Poznaj trening interpersonalny
- Język polskiej polityki nie jest językiem dialogu
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News