Styl życia

Pamiętnik sprzed stu lat trafił do muzeum. "Ożyją w nas miłe i często wesołe wspomnienia"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Pamiętnik sprzed 100 lat odnaleziony
Pamiętnik sprzed 100 lat odnalezionyDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Muzeum Regionalne w Lubaniu może pochwalić się niezwykłym nabytkiem. Do placówki trafił 100-letni pamiętnik prowadzony przez 22 uczennice łódzkiej szkoły. O wyjątkowym świadectwie minionej epoki opowiedziała historyczka sztuki Milena Sochańska.

Pamiętnik z lat 30.

Klasowa kronika z lat 1930-32 trafiła do Muzeum Regionalnego w Lubaniu za sprawą jednej z mieszkanek miasta, która przyniosła niezwykły zeszyt do placówki. Ten wyjątkowy zapis szkolnych lat tworzyły 22 znane z imienia i nazwiska uczennice klasy 7. i 8.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

- Oddajmy głos uczennicom - Milena Sochacka zaprasza w podróż w czasie. - "W kronice tej będą umieszczane wszystkie ważniejsze wypadki z życia szkolnego i także niektóre spoza szkolnego. Kronikę naszą powinnyśmy pisać z przyjemnością i ochotą, bo przecież kiedyś w przyszłości, po odczytaniu takiego pamiętnika, ożyją w nas miłe i często wesołe wspomnienia" - pisały autorki.

Szkolna kronika

Starannie wykaligrafowane kartki pamiętnika trafiły pod opiekę muzeum, gdzie zostały odpowiednio zabezpieczone i skatalogowane. Pomiędzy zapiskami można znaleźć piękne, ręcznie wykonane ilustracje.

- Co miesiąc były wyznaczone dwie lub trzy uczennice, które spisywały coś w rodzaju sprawozdania z każdego miesiąca ich doli i niedoli, szkolnej mitręgi jak same lubiły pisać - wyjaśnia Milena Sochacka. - Z dziwnych rzeczy, odbywały się odczyty uczonych psychologów w dziedzinie telepatii, potęgi umysłu, chociaż tego typu rzeczy często pozostawały niezrozumiałe - dodaje.

Pracownicy muzeum jeszcze nie dotarli do rodzin dziewcząt, które z wielką pieczołowitością notowały codzienne wydarzenia w nowej, odrodzonej Polsce. A to był czas wielkiego optymizmu i jeszcze większych nadziei, które wkrótce miał przekreślić wrzesień 1939.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości