Styl życia

Mama trójki dzieci straciła dach nad głową. Pomoc znalazła na osiedlu Sitowie

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Ogrodnicza terapia

Projekt "Osiedle Sitowie" to miejsce, w którym aktywowane są osoby wykluczone społecznie. Pracę z uczestnikami realizuje sieć organizacji pozarządowych, a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Mieszkańcy uczą się tam samodzielnego życia, mają możliwość pracować, a także otrzymują wsparcie psychologiczne i pedagogiczne.

"Osiedle Sitowie"

Osiedle powstało w siedmiu budynkach położonych przy ul. Sitowie w gdańskiej dzielnicy Rudniki. Ideą projektu jest kompleksowe wsparcie w usamodzielnianiu się oraz aktywizowaniu społecznym i zawodowym. Pomoc znajdą tam osoby z niepełnosprawnościami, z problemami zdrowia psychicznego, a także bezdomne mamy z dziećmi.

Adam Krużycki zanim został mieszkańcem osiedla Sitowie, przez 10 lat był bezdomny.

- Zacząłem studiować nawigację morską na Akademii Morskiej w Gdyni i po prostu odezwała się choroba. Zacząłem dostawać pierwszych psychoz i nie wiedziałem, co to jest. Byłem z 15 razy w szpitalu psychiatrycznym, jak nie więcej. Wylądowałem na ulicy, bo z chorobą to się nie da żyć tak normalnie, jeżeli się jej nie leczy - wyznał Krużycki.

Adam choruje na schizofrenię paranoidalną. Dzięki temu, że otrzymał wsparcie, ma nadzieję na lepsze jutro. - Trzeci rok tutaj mieszkam, wszystko się wyprostowało. Dostałem szansę na drugie, normalne życie. Na co dzień jestem pomocnikiem ogrodnika - powiedział.

Wsparcie dla samotnej matki

Patrycja Długosz zanim została mieszkanką osiedla Sitowie, była w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Wraz z dziećmi nie miała się gdzie podziać.

- Jestem mamą trójki wspaniałych dzieci. Jesteśmy specyficzną rodziną, bo wychowuję je sama. Nie mam wsparcia ze strony byłego partnera. Nie było mnie stać na wynajem mieszkania. Dowiedziałam się o takim miejscu jak osiedle Sitowie. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że to była najlepsza decyzja mojego życia. Dostaliśmy bezpieczny dach nad głową, wsparcie opiekunów, psychologa. To było wszystko, czego wcześniej nie mieliśmy - podkreśliła Długosz.

Mieszkańcy osiedla nie tylko zajmują się uprawą warzyw, ale również produkcją zdrowej, ekologicznej żywności.

- Ten projekt daje nam możliwość terapii poprzez ogród. Ja jestem swoim terapeutą, te kwiaty, rośliny, natura, która jest wokół, są moimi terapeutami. To mi daje naprawdę dużą motywację, by wstać rano i działać - dodała Patrycja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości