Oryginalne ozdoby świąteczne na świecie. Jak ozdabiają domy w innych krajach?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Naturalne dekoracje na święta
Naturalne dekoracje na święta
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Święta Bożego Narodzenia to dla niektórych najbardziej wyczekiwany czas w roku. Wiele osób przygotowuje się do nich dużo wcześniej, a dom przystraja rozmaitymi ozdobami. Nie są one identyczne we wszystkich częściach świata. Czym zaskakują domowników Grecy, Ukraińcy i Meksykanie?

Jesteśmy przyzwyczajeni do określonego wizerunku Świąt Bożego Narodzenia. Standardem są dla nas figurki św. Mikołajów, choinki, szopki, światełka, śnieżynki czy aniołki. Nie wszędzie jednak występują te elementy i nawet nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy mogą szokować niespodziewanymi ozdobami.

Grecka bazylia

W Grecji domy są dekorowane nie tylko choinkami, ale również wiązką bazylii. Jest ona zanurzana jest w płytkiej, drewnianej misie. Jeden z członków rodziny przywiązuje ją do krzyża, a następnie skrapla mieszkanie wodą święconą, aby chronić dom od złych duchów.

Ukraiński pająk

Co ciekawe, na Ukrainie jedną z najważniejszych ozdób choinkowych stanowi pajęczyna i plastikowy pająk. Jest to nawiązanie do starej legendy. Według niej uboga wdowa i jej dzieci nie mogły sobie pozwolić na ozdobienie świątecznego drzewka. Po przebudzeniu się, pociechy ujrzały, że ich choinka została udekorowana przez pająka - w nocy spowił on całe drzewko swoją pajęczyną, która przemieniła się w srebro i złoto dając rodzinie majątek. Ten symboliczny pająk wśród ozdób ma przynosić pomyślność w nadchodzącym roku i chronić od niedostatku.

Hiszpańska figurka z wypiętymi pośladkami i kawałek drewna

Choć święta w Hiszpanii wyglądają podobnie, jak w Polsce, to zaskoczyć mogą pewne regionalne zwyczaje. W Katalonii obowiązuje tradycja związana z Tio de Nadal, czyli świątecznym pieńkiem, który pojawia się w prywatnych domach i na ulicach miast. Ten kawałek drewna ma namalowaną twarz i założoną czerwoną czapkę. Należy go "karmić" w okresie przedświątecznym, by w Wigilię... wydalił słodycze. Aby je dostać, należy bić figurkę kijem, śpiewając specjalną piosenkę. Uderzania mają poprawić trawienie Tio de Nadal, dzięki czemu upominki łatwiej "wypadają".

Szokująca może być też dla niektórych figurka, jakiej nie znajdziemy w polskich szkopkach. W Katalonii występuje caganer, czyli postać z opuszczonymi spodniami i wypiętymi pośladkami w trakcie załatwiania potrzeby fizjologicznej. Jest uważana za symbol dobrobytu i szczęścia, ponieważ zwraca ziemi to, co się jej należy i użyźnia ją.

Słowackie łańcuchy

Tradycje u naszego sąsiada różnią się w poszczególnych regionach. W środkowej Słowacji oraz na wschodzie kraju można znaleźć podczas kolacji wigilijnej na ziemi łańcuch, który związuje nogi stołu. Zwyczaj ten jest w założeniu po to, by wzmocnić więzi rodzinne.

Meksykańska piñata

Istotną meksykańską ozdobą jest piñata, czyli gliniany garnek przystrojony błaznami albo zwierzątkami z bibuły. Jest on wypełniony najczęściej mandarynkami, trzciną cukrową i cukierkami. Wisi na sznurku ponad głowami, a dzieci z zasłoniętymi oczami uderzają w piñatę kijem, dopóki się nie rozbije, a podarki się nie wysypią. Również w święto Trzech Króli wiesza się coś pod sufitem - wówczas są to kolorowe kubeczki wypełnione piaskiem lub mąką. Dzieci \muszą zgadnąć, w którym z nich jest ukryty prezent.

Likier na austriackiej choince

W Austrii choinkę ubiera się w Wigilię. Wieszane są wówczas na niej standardowe ozdoby, czyli światełka i łańcuchy, jednak wyróżniają się wśród nich oryginalne słodycze. Kiedy w Polsce na drzewku możemy znaleźć cukierki, tak w Austrii najczęściej są to czekoladowe butelki wypełnione likierem i pierścienie z bezy w pastelowych kolorach. Co więcej, dzieci nie dostają prezentów w Wigilię, a 6 grudnia, kiedy wręcza je św. Mikołaj i Krampus, czyli diabelski, włochaty potwór z rogami, którego zadaniem jest straszenie najmłodszych.

Egzotyczny św. Mikołaj w Australii

W Australii panuje inny klimat niż w Polsce, a w grudniu panuje tam lato, w związku z czym obchody Bożego Narodzenia się różnią. Kolację wigilijną mieszkańcy jedzą na plażach, gdzie rozkładają śnieżnobiałe obrusy. Choć dania przypominają nasze, a dzieci znajdują prezenty pod choinką schowane w wełnianych skarpetach, zaskakuje wygląd św. Mikołaja. Jest on bowiem ubrany w strój płetwonurka i zdarza się, że przybywa na desce windsurfingowej.

Niemiecki ogórek

Niemieckie choinki, w przeciwieństwie do polskich, nie są zwieńczone gwiazdą. Na szczycie choinki Niemcy umieszczają bowiem ozdobę z dmuchanego szkła w kolorze zielonym. Swoim kształtem i barwą przypomina ona ogórka. Zanim "ogórek" trafi na czubek drzewka, mieszkańcy Niemiec ukrywają go pomiędzy gałązkami. Następnie dzieci przystępują do poszukiwań. To dziecko, które znajdzie ozdobę, dostaje dodatkowy prezent. Wierzy się również, że będzie ono miało gwarantowane szczęście przez cały nowy rok.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: With love of photography/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości