Origami – zwierzęta z papieru dla małych i dużych

Autor:
Adrian
Adamczyk

Jest kilka motywów, które wyjątkowo chętnie wykorzystuje tradycyjna japońska sztuka origami – zwierzęta są wśród nich zdecydowanie na pierwszym miejscu. Można je składać na wiele różnych sposobów: od prostych projektów z kółek lub kwadratów, po skomplikowane formy wpisujące się w założenia origami modułowego. Przedstawiamy sposoby na zwierzątka z origami, z którymi poradzą sobie i dzieci, i dorośli.

Zwierzęta z papieru to nie tylko zwykła dekoracja i zabawa plastyczna dla dzieci. Technika origami pozwala kształtować wyobraźnię przestrzenną, a także w prosty sposób wpaja zasady geometrii. Proponując dziecku taką aktywność, inwestujesz w jego wszechstronny rozwój, a także gwarantujesz mu doskonałą zabawę.

Proste origami – zwierzęta krok po kroku

Origami jest techniką, która nadaje się nawet dla kilkulatków – trzeba tylko dostosować poziom projektu do wieku dziecka. Na początek dobrze jest wybrać jeden z największych dostępnych na rynku formatów papieru do origami – idealny to taki o wymiarach 20x20 cm. Duże wymiary kartki pomogą dziecku podążać za instrukcją, a kiedy model będzie gotowy, zostawią wiele miejsca na dodatkowe dekoracje. Następnie czas na znalezienie inspiracji i podążanie za wybraną instrukcją.

Świetnym rozwiązaniem dla początkujących są zwierzęta z origami. Książki poświęcone sztuce składania papieru oraz internet pełne są instrukcji, według których je złożymy. Najprostsze są głowy: kota, królika czy psa. Równie przystępne dla laików i dzieci mogą być: ryba, żaba, biedronka, królik, foka, a także klasyczny żuraw. Jeśli będziemy składać z origami zwierzęta, instrukcje będą zawierały specyficzne strzałki i oznaczenia. Przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z ich znaczeniem, tak aby nie zmieniać ułożenia papieru kilkukrotnie w trakcie pracy – powoduje to nieestetyczne zagięcia i obniża wartość estetyczną gotowego dzieła.

Zwierzęta z papieru – jak dekorować gotowe modele?

Choć tradycyjna sztuka origami zakłada rezygnację z kleju, nożyczek i brak dodatkowych ozdób, w przypadku projektów dla dzieci śmiało można łamać zasady. Kiedy zwierzęta będą złożone, czas na dekorowanie. Nadadzą się do tego flamastry i kredki, którymi można wykonać pasy na ciele tygrysa lub dorysować kotu wąsiki. Warto wykorzystać lubiane przez niemal wszystkie dzieci naklejki. Doskonałe będą na przykład samoprzylepne ruchome oczy, które nadadzą wykonanym stworzeniom nieco bardziej realistyczny wygląd. Naklejki 3D oczy są pakowane w zestawy, które znajdziesz w sklepach papierniczych.

Efektowne origami modułowe – zwierzęta

Według zasad tradycyjnego origami da się wykonać jedynie stosunkowo niewielkie zabawki i dekoracje. Jeśli jednak chcesz stworzyć spektakularne dzieło, czerpiąc z założeń techniki, polecamy origami modułowe. Zwierzęta z papieru będą wtedy znacznie większe i masywniejsze. Dzieje się tak dlatego, że w tej technice wykonuje się najpierw dużą ilość elementów składowych w różnych kolorach, a następnie łączy je, zgodnie z instrukcją, w większe całości. Małe moduły są składane za pomocą techniki origami, najczęściej z prostokątnych kawałków papieru – dostępnych na rynku w zestawach pod nazwą "papier do origami modułowego". Technika ta nadaje się dla osób cierpliwych, które lubią skomplikowane formy. W wykonanie zwierząt z origami modułowego trzeba włożyć sporo trudu, jednak efekt jest wart wysiłku.

Origami z kółek – zwierzęta

Jeśli chcesz uczyć dzieci ogólnych zasad geometrii lub po prostu szukasz ciekawego sposobu na prace plastyczne, koniecznie wypróbuj proste origami wykonywane z kółek. Wprawdzie technika nie ma zbyt wiele wspólnego z tradycyjnym origami, jednak pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu, a co najważniejsze – jest bardzo przystępna dla maluchów.

Aby stworzyć złożone z kółek zwierzęta z papieru dla dzieci, trzeba najpierw zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Nie warto wycinać elementów samodzielnie – zdecydowanie łatwiej będzie kupić zestaw kolorowych kółek w różnych rozmiarach, które umożliwią tworzenie wielu różnych dzieł. Znajdziesz je w sklepach papierniczych i dla artystów, a także tych oferujących materiały plastyczne dla szkół (to tam najczęściej wykorzystywana jest ta technika).

Jak wykonać zwierzęta z origami krok po kroku? Potrzebna będzie biała lub kolorowa kartka w formacie A4 – to do niej przykleimy poszczególne części składowe tworzące wybrane zwierzę. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do znalezionego w książce czy internecie projektu. Najczęściej jednak spojrzenie na zdjęcie wystarczy, by zorientować się, jak osiągnięto efekt końcowy. Kółka przykleja się w całości lub składa w określony sposób. Niektóre powinny odstawać lub otwierać się – na przykład paszcza lwa czy skrzydła biedronki.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Rodzinne szycie much

Rodzinne szycie much
Rodzinne szycie much Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jeffrey Coolidge/Getty Images