Czy warto inwestować w stare pieniądzie? Ile są warte?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy oddalibyście znaleziony portfel?
Czy oddalibyście znaleziony portfel?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Stare pieniądze kolekcjonuje wielu numizmatyków nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dowiedz się, od czego zależą ceny leciwych banknotów, monet i gdzie można je kupić i sprzedać.

Wartość starych polskich pieniędzy oraz tych zagranicznych bywa różna. Handlowanie nimi wymaga nie tylko odpowiedniego kapitału, ale i fachowej wiedzy.

Stare pieniądze – czy warto w nie inwestować?

Już wielokrotnie okazywało się, że posiadanie starych pieniędzy bywa bardzo opłacalne. Ich produkcja podlegała reglamentacji, więc z czasem w obiegu pozostawały wyłącznie te najlepiej zachowane egzemplarze – i było ich niewiele. To właśnie te banknoty licytowano później za duże kwoty.

Za przykład może posłużyć 50 marek z 1919 roku, wyemitowane przez Bank dla Polski Zachodniej. Ten stary pieniądz polski był dostępny dość krótko, a już po powstaniu Wielkopolski Bank Centralny nie wyraził zgody na jego dalszą produkcję. W efekcie przetrwało kilkadziesiąt tych numizmatów, które były później poszukiwanym towarem na aukcjach internetowych.

Każdy, kto ma odpowiednią wiedzę i zna realia rynku, ma duże szanse, aby zarobić na starych pieniądzach. Wartość banknotów, takich jak chociażby ten wspomniany, stale rośnie.

Stare pieniądze – ile są warte?

Parę ładnych lat temu Narodowy Bank Polski oszacował, że w polskich domach znajduje się ponad 8 miliardów banknotów. Na tamten czas wyceniono je na 175 milionów złotych – tyle były warte stare pieniądze polskie. Wartość niektórych z nich dziś z pewnością wzrosła. Jeszcze parę lat temu za dwumilionowy banknot w idealnym stanie można było dostać kilkaset złotych. Jeszcze w 2010 roku wymieniano banknoty wycofane z obiegu w 1995 roku. Mimo iż czas ten już minął, to posiadacze starych pieniędzy papierowych wciąż mogą próbować je sprzedać np. prywatnym kolekcjonerom lub skupom banknotów.

Tak naprawdę to, ile są warte pieniądze, zależy od różnych czynników, do których nie zaliczają się jedynie niski nakład oraz dobry stan zachowania. Niemniej ważne są aktualnie panujące trendy na rynku numizmatycznym. Niekiedy te najdroższe monety wcale nie muszą być stworzone z najcenniejszego kruszcu, lecz mogą mieć za to inne walory, np. niespotykany dotąd wzór.

Gdzie można sprzedać stare pieniądze?

Stare pieniądze polskie są towarem poszukiwanym przez wspomniane skupy banknotów, antykwariaty oraz zwyczajnych hobbystów. Handel banknotami obecnie najbardziej kwitnie w Internecie, a jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie tych numizmatów są aukcje internetowe – sprzedaje się tam zarówno papierowe stare pieniądze i monety. Osoby posiadające starsze banknoty, i nie znające ich wartości, mogą udać się do któregoś z punktów ze starociami. Niektóre z nich są skierowane głównie do numizmatyków i można tam uzyskać fachową wycenę.

Czy stare pieniądze są coś warte? Na to pytanie może udzielić odpowiedzi również konsultant skupu banknotów, w którym jednocześnie można sprzedać monety. Niektóre z tych instytucji wymagają, aby wysłać im wcześniej formularz zgłoszeniowy ze zdjęciami banknotu czy monety. A ile kosztują stare pieniądze? Tu nie ma jednej odpowiedzi.

Czy można wymieniać stare pieniądze?

Wymiana polskich starych pieniędzy, banknotów, które już wycofano z obiegu w 1995, jest już niemożliwa. Ostatni raz można było to zrobić w grudniu 2010 roku. Wówczas wystarczyło udać się do jednej z siedzib Narodowego Banku Polskiego i wymienić pieniądze w kasie. Gdzie wymienić stare pieniądze? Do niedawna stare niemieckie pieniądze, np. marki jeszcze do niedawna były chętnie odkupowane przez skupy banknotów.

Ile są warte stare pieniądze z 1988?

Banknoty sprzed denominacji pochodzące z okresu późnego PRL, są niemal bezwartościowe. Jednak wartość numizmatyczną posiada np. banknot o nominale 10 000 złotych. Co prawda, nie jest to wygórowana cena, gdyż można go nabyć już za 30 złotych.

Stare pieniądze rosyjskie – które z nich są najcenniejsze?

Zdobycie tych najlepszych monet z Rosji to nie lada wyczyn. Do najcenniejszych zalicza się np. 25 rubli z 1908 roku. Na całym świecie istnieje ich tylko 25, a zostały wybite z polecenia Mikołaja II z okazji jego 40. urodzin. W 2011 jedną z nich sprzedano za około 200 tysięcy złotych.

Starym pieniądzem rosyjskim o ogromnej wartości jest także platynowe 12 rubli z 1836 roku. Rosjanie jako jedyni wybili obiegową monetę z tego tworzywa. Obecnie egzemplarz ten bardzo rzadko pojawia się na aukcjach, ale parę lat temu sprzedano go za 500 tysięcy złotych.

Monetą znaną niemal wszystkim kolekcjonerom zainteresowanym Rosją, jest 50 kopiejek z 1929 roku. Gdy w 1929 roku upadła Nowa Polityka Ekonomiczna, rząd zaczął produkować monety z miedzi i niklu. Z tego powodu tak mało srebrnych monet przetrwało do czasów obecnych, a wspomniane 50 kopiejek okazało się być warte 10 milionów rubli.

Zobacz wideo: Ćwiczenia przed lustrem prośby o podwyżkę. Jak to zrobić dobrze?

Źródło: x-news

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: scyther5/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości