Finanse i Praca

Jak skutecznie inwestować małe kwoty? Ekonomista radzi: "Zwykle rzeczy, które są modne, są drogie"

Finanse i Praca

Aktualizacja:

W dobie pandemii nasze życie uległo diametralnej zmianie. Niestety wiele osób poniosło spore straty finansowe. W co zatem warto inwestować w trudnych czasach? O najlepszych sposobach na to, by 2021 roku pomnożyć pieniądze, mówił w naszym programie ekonomista Marcin Iwuć.

Inwestowanie - trzy możliwe portfele

Jak mądrze inwestować nasze pieniądze? Jak podkreśla specjalista, po pierwsze zastanów się, czy masz co inwestować. Podstawą mądrego gospodarowania jest stworzenie poduszki finansowej, która w razie konieczności pozwoli nam przeżyć bez stresu minimum pół roku. Budowanie fortecy finansowej jest więc procesem długofalowym i wymagającym odrobiny wiedzy.

- Wiele osób nie powinno w ogóle inwestować, bo zaczynają robić to za wcześnie. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek długi konsumenckie, to jego najlepszą inwestycją jest pozbycie się tych długów. To priorytet – wyjaśnia ekonomista.

Spłata zobowiązań uwolni nas od comiesięcznych rat, a co za tym idzie, pieniądze zostaną w naszej kieszeni.

- To jest dokładnie taki sam efekt, jakbyśmy zarabiali na inwestycji. Pozbywamy się długów, dopóki je mamy, zapominamy o inwestycji – radzi Marcin Iwuć.

W co inwestować małe kwoty?

Jeżeli nie mamy długów, możemy powoli zacząć myśleć o inwestowaniu naszych pieniędzy. Warunkiem jest jednak posiadanie większej sumy. 5 tysięcy to kwota, którą przede wszystkim powinniśmy odłożyć na "czarną godzinę", bez ryzyka, że stracimy jedyne nasze pieniądze. Poduszka finansowa to nasza pierwsza linia obrony, która chroni nas przed niebezpieczeństwami dnia codziennego.

- Jeżeli mam tylko 5 tysięcy złotych, ja nie zaczynam tego inwestować, bo jak mi się zepsuje lodówka, samochód czy stracę pracę, to za chwilę będę musiał po te pieniądze biec. Bardzo konserwatywnie budujemy sobie finansową poduszkę bezpieczeństwa. Ona powinna być jeszcze większa niż te 5 tysięcy – tłumaczy Marcin Iwuć w Dzień Dobry TVN.

5 tysięcy złotych rozdysponowałby na dwie części. Jedną z nich ulokowałby na lokatach w banku, drugą przeznaczył na inwestycje, takie jak detaliczne obligacje skarbu państwa indeksowane inflacją.

To jest nasze ubezpieczanie, tu staramy się ochronić daną wartość tych pieniędzy, nie mamy co liczyć na duże zyski. Większość osób trzyma pieniądze na lokatach oprocentowanych na 1 procent, a detaliczne obligacje skarbu państwa kupione rok temu dają 4,4 procent. To już jest coś

– zauważa nasz gość.

Mam fundusz bezpieczeństwa plus dodatkowe 10 tysięcy - co dalej?

Gdy zapewniliśmy sobie bezpieczną poduszkę finansową i wciąż dysponujemy dodatkową kwotą, zaczynamy budować portfel z myślą o inwestowaniu długoterminowym, do którego systematycznie będziemy odkładać swoje nadwyżki. W tym przypadku specjalista nie poleca jednak modnych inwestycji, tj. krypotwaluty.

- Zwykle te rzeczy, które są modne, są drogie. Kto miał na tym zarobić, to zarobił. Teraz bardzo duszo osób wpłaca pieniądze do funduszy obligacji skarbowych, to jest błąd. Warto się więc zapoznać, jak działają alternatywy - mówi ekonomista.

Co możemy robić z gotówką? Eksperci polecają, aby inwestować w rynek nieruchomości, w złoto, akcje oraz surowce. Z tych aktywów możemy zbudować sobie stabilny portfel.

- Gdybym miał kwotę 10 tysięcy złotych i miałbym ją rozdysponować w miarę bezpiecznie, dzieliłbym ją tak: 30 procent zainwestowałbym w akcjach światowych na rynkach rozwiniętych i wschodzących. Połowę wrzuciłbym w obligacje indeksowane inflacją, bo chcę spokojnie spać. Jak akcje będą tracić na wartości, to obligacje będą odpowiednio to amortyzować. Resztę bym inwestował w złoto. Jak się pojawi hiperinflacja, jak będzie mocno spadała wartość złotówki w stosunku do dolara, to złoto wtedy się dobrze zachowuje - wyjaśnia specjalista.

Ostatnią opcją i trzecim portfelem, w który możemy zainwestować w przypadku większej gotówki, jest portfel ofensywny. Tu gra toczy się jednak va banque. Zarobić możemy duże kwoty, ale nasza gotówka obciążona jest równie wysokim ryzykiem. Dlatego tak istotne jest to, by przed inwestycją stworzyć sobie dobre zaplecze finansowe.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Finanse w czasie koronawirusa. Czy nasze pieniądze w banku są bezpieczne?

Koronawirus a finanse. Czy nadal warto trzymać oszczędności na koncie bankowym?

Polka wymyśliła, jak pozyskać wodę pitną z oceanu. "Czysta woda to nowe złoto"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości