Finanse i Praca

Lokata, nieruchomości, złoto? Ekspertka finansów osobistych zdradziła, jak mądrze inwestować w dobie pandemii

Finanse i Praca

Lokata, nieruchomości, złoto? Ekspertka finansów osobistych zdradziła, jak mądrze inwestować w dobie pandemii

Inwestowanie w dobie pandemii nie jest prostym zadaniem. W tych trudnych czasach wielu z nas ogląda złotówkę dwa razy. Dlatego zapytaliśmy Dominikę Nawrocką, ekspertkę finansów osobistych, jak mądrze inwestować oraz gdzie warto ulokować swoje oszczędności.

Według Związku Banków Polskich InfoKredyt aż 35 proc. badanych uważa, że zwiększyła się ich skłonność do oszczędzania. Być może wynika to z tego, że przestaliśmy wydawać pieniądze na podróże, bilety do kina, czy kolacje w gronie znajomych w restauracji. A jak powszechnie wiadomo - "grosz do grosza, a będzie kokosza".

Z kolei Dominika Nawrocka uważa, że stało się tak, ponieważ martwimy się o naszą przyszłość.

– Czujemy się jeszcze niepewni, więc to jest naturalny odruch, że gromadzimy, zamiast wydawać, bo nie wiemy, co się będzie działo – oświadczyła.

Mądre inwestowanie

Jak zatem mądrze zainwestować zaoszczędzone pieniądze? Ekspertka finansów osobistych poradziła, by najpierw zastanowić się nad potrzebami finansowymi i pod nie dobrać formę inwestowania.

- W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo finansowe, czyli żeby mieć jednak dostęp gotówki. Te pieniądze, które mamy już odłożone postarajmy się podzielić. Część trzymajmy na rachunku oszczędnościowym, część na lokacie, a pozostałe przekierujmy np. na obligacje skarbowe – zaznaczyła.

- Rozdzielmy pieniądze po to, by pracowały i walczyły z inflacją, by nie traciły na wartości – dodała.

Kiedy już zapewnimy sobie finansowe bezpieczeństwo, możemy się skupić na pomnażaniu pieniędzy. - W tym obszarze mamy zawsze sporo do wyboru pomiędzy: instrumentami finansowymi, nieruchomościami, surowcami czy biznesem - zaznaczyła.

Należy pamiętać przy tym, jaki jest cel inwestycji oraz jej termin: krótki czy długi. Dodatkowo trzeba poszerzyć swoją wiedzę, by nie stracić pieniędzy, a później dopiero działać. 

"Pieniądze tracą na wartości w czasie"

Przez kryzys Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe niemalże do minimum, przez co lokaty bankowe nie przynoszą oczekiwanych zysków. Niektórzy więc są wierni starej metodzie, czyli "chomikują" swoje oszczędności w skarpecie. Jak na ten sposób zapatruje się ekspertka? 

– Pamiętajmy o tym, że pieniądze tracą na wartości w czasie, czyli np. za 1000 złotych za 10 lat kupimy tyle, co za 800 złotych. Dlatego uczymy tego, żeby gromadzić pieniądze, a w kolejnym etapie inwestować, by nie straciły na wartości - skwitowała ekspertka. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać?

Lockdown w Europie. Gdzie obowiązują najsurowsze restrykcje?

3 rady, które uratują twój domowy budżet. Jak zaplanować wydatki w 2021 roku?

Co sądzisz o tym artykule?
89
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0