Według Związku Banków Polskich InfoKredyt aż 35 proc. badanych uważa, że zwiększyła się ich skłonność do oszczędzania. Być może wynika to z tego, że przestaliśmy wydawać pieniądze na podróże, bilety do kina, czy kolacje w gronie znajomych w restauracji. A jak powszechnie wiadomo - "grosz do grosza, a będzie kokosza".
Z kolei Dominika Nawrocka uważa, że stało się tak, ponieważ martwimy się o naszą przyszłość.
– Czujemy się jeszcze niepewni, więc to jest naturalny odruch, że gromadzimy, zamiast wydawać, bo nie wiemy, co się będzie działo – oświadczyła.
Mądre inwestowanie
Jak zatem mądrze zainwestować zaoszczędzone pieniądze? Ekspertka finansów osobistych poradziła, by najpierw zastanowić się nad potrzebami finansowymi i pod nie dobrać formę inwestowania.
- W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo finansowe, czyli żeby mieć jednak dostęp gotówki. Te pieniądze, które mamy już odłożone postarajmy się podzielić. Część trzymajmy na rachunku oszczędnościowym, część na lokacie, a pozostałe przekierujmy np. na obligacje skarbowe – zaznaczyła.
- Rozdzielmy pieniądze po to, by pracowały i walczyły z inflacją, by nie traciły na wartości – dodała.
Kiedy już zapewnimy sobie finansowe bezpieczeństwo, możemy się skupić na pomnażaniu pieniędzy. - W tym obszarze mamy zawsze sporo do wyboru pomiędzy: instrumentami finansowymi, nieruchomościami, surowcami czy biznesem - zaznaczyła.
Należy pamiętać przy tym, jaki jest cel inwestycji oraz jej termin: krótki czy długi. Dodatkowo trzeba poszerzyć swoją wiedzę, by nie stracić pieniędzy, a później dopiero działać.
"Pieniądze tracą na wartości w czasie"
Przez kryzys Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe niemalże do minimum, przez co lokaty bankowe nie przynoszą oczekiwanych zysków. Niektórzy więc są wierni starej metodzie, czyli "chomikują" swoje oszczędności w skarpecie. Jak na ten sposób zapatruje się ekspertka?
– Pamiętajmy o tym, że pieniądze tracą na wartości w czasie, czyli np. za 1000 złotych za 10 lat kupimy tyle, co za 800 złotych. Dlatego uczymy tego, żeby gromadzić pieniądze, a w kolejnym etapie inwestować, by nie straciły na wartości - skwitowała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać?
Lockdown w Europie. Gdzie obowiązują najsurowsze restrykcje?
3 rady, które uratują twój domowy budżet. Jak zaplanować wydatki w 2021 roku?
Autor: Dominika Czerniszewska