Finanse i Praca

Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać? 

wakacje

Peter Cade/ Getty Images

Finanse i Praca

Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać? 

wakacje

Peter Cade/ Getty Images

2020 rok był nietypowy dla wielu z nas, także w pracy. Nie wszyscy - także ze względu na pandemię i związane z nią zmiany w systemie działania firm - zdołali w pełni wykorzystać cały urlop. Czy wolne dni przepadły? Jak je wykorzystać? 

Urlop a Kodeks pracy 

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w myśl przepisów prawa pracy, obowiązkiem pracodawcy jest udzielanie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Co mówi Kodeks pracy?

  • Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem".
  • § 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
  • Art. 161. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
  • Art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Zaległy urlop - do kiedy można wykorzystać

Urlop wypoczynkowy udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo, jest urlopem zaległym. Granicą czasową udzielenia urlopu zaległego jest 30 września następnego roku kalendarzowego.

Ten termin jest ostateczny, niezależnie od tego czy przyczyny powodujące to przesunięcie urlopu leżą po stronie pracodawcy, czy pracownika.

Siostry Bohosiewicz, Olga Frycz i ich wielkie, hiszpańskie wakacje. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Od poniedziałku ferie zimowe. Stoki zamknięte, a co z lodowiskami?

3 rady, które uratują twój domowy budżet. Jak zaplanować wydatki w 2021 roku?

Postanowienia noworoczne. Jak – naprawdę – zmienić swoje nawyki? 

Źródło: Onet |
Co sądzisz o tym artykule?
50
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0