Newsy

Polak w kryzysie. W co inwestowaliśmy w 2020 roku?

pieniądze

Busakorn Pongparnit/Getty Images

Newsy

Polak w kryzysie. W co inwestowaliśmy w 2020 roku?

pieniądze

Busakorn Pongparnit/Getty Images

Pandemia i duża niepewność na rynku finansowym sprawiły, że w minionym roku Polacy zamiast w obligacje inwestowali przede wszystkim w kruszce. Jak podaje "Rzeczpospolita" największą popularnością cieszy się złoto. Kupiliśmy go niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku.

Polacy coraz częściej inwestują w złoto

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", "konsumenci w związku z niskimi stopami procentowymi oraz ogólną niepewnością na rynku w związku z pandemią zareagowali podobnie jak podczas innych kryzysów, czyli ruszyli po złoto". "Zawsze uważane za bezpieczną i stabilną lokatę latem podbiło cenowe rekordy w ślad za eksplozją zainteresowania na całym świecie" - podkreśla dziennik.

- Wedle naszych wstępnych szacunków popyt na złoto w całym 2020 r. wyniósł około 9,3 ton – mówi "Rzeczpospolitej" Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

- Zdecydowanie najpopularniejszymi produktami pozostają sztabki i monety jednouncjowe, a także mniejsze sztabki o wadze 1, 2 i 5 gramów. Jeśli chodzi o złote monety, największym zainteresowaniem wśród klientów cieszyły się Australijskie Kangury, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrandy oraz Kanadyjskie Liście Klonowe – dodaje.

Ceny złota i popyt na kruszce

Tekliński przypomina, że 7 sierpnia złoto kosztowało jak dotąd najwięcej w historii – 2061,5 dol. za uncję.

- Od tego czasu cena nieco spadła, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Kolejne miesiące nie zapowiadają się na spokojne, więc popyt powinien rosnąć - prognozuje "Rzeczpospolita".

Gdzie na szybko pożyczyć pieniądze? Ekspert wyjaśnia:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Mały ZUS dla przedsiębiorców – ruszyły zgłoszenia. Komu przysługuje ulga i ile wynoszą mniejsze składki?

Górale zapowiadają bojkot lockdownu: "Jesteśmy zdeterminowani, bo nie przeżyjemy kolejnego miesiąca"

Wiadomo, kiedy dzieci z klas I-III wrócą do szkół. "Po wielu konsultacjach opracowaliśmy wytyczne"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
49
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0